POLSKAŚWIAT

Brytyjczycy pomagają uchodźcom z Ukrainy. Szefernaker: to konkretne oferty

Spotkanie z ambasadorem Wielkiej Brytanii w Polsce

– Wielka Brytania odpowiada na polską propozycję przedstawienia konkretnych ofert dla uchodźców z Ukrainy w innych państwach Europy Zachodniej niż Polska.

To pierwsza kompleksowa oferta, którą otrzymaliśmy z innego państwa – powiedział wiceminister Paweł Szefernaker. Wiceministrowie Paweł Szefernaker i Bartosz Grodecki spotkali się w Krakowie z przedstawicielami Komisji Spraw Zagranicznych brytyjskiej Izby Gmin. Tematem rozmowy była pomoc dla uchodźców wojennych z Ukrainy.

Wiceminister Paweł Szefernaker podkreślił, że kluczowe jest to, by inne kraje z Europy przedstawiły ofertę pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Przekazał, że nie wszystkie państwa zaproponowały takie wsparcie.

– Brakuje konkretów związanych z przygotowaniem innych państw – zaznaczył.

Sekretarz stanu w MSWiA mówił o brytyjskiej ofercie pomocy.

– Zainteresowane osoby otrzymają w punktach recepcyjnych i punktach zbiorowego zamieszkania informację, jak legalnie przebywać w Wielkiej Brytanii, jeśli jest się uchodźcą wojennym z Ukrainy – poinformował.

350 funtów miesięcznie otrzymają Brytyjczycy, którzy będą gościć uchodźców z Ukrainy.

Przekazał, że przedstawiciele rządu Wielkiej Brytanii poprosili, by brytyjską ofertę rozesłać za pomocą alertu RCB. Trafi ona do wszystkich osób zalogowanych na ukraińskich telefonach w Polsce.

Wiceminister Paweł Szefernaker mówił również o tym, że trwa proces nadawania numeru PESEL uchodźcom z Ukrainy.

– W ciągu ostatnich dwóch tygodni 590 tys. osób otrzymało numer PESEL – powiedział.

Brytyjczycy pomogą uciekającym przed wojną w Ukrainie

Wiceminister Bartosz Grodecki przedstawił szczegóły pomocy, którą Wielka Brytania zaproponowała uchodźcom wojennym z Ukrainy.

– Wielka Brytania przygotowała program trzyletniego pobytu dla obywateli Ukrainy i członków ich rodzin, którzy zamierzają osiedlić się w tym kraju. Jest to pierwsza taka oferta spływająca do naszego kraju. Mam nadzieję, że będzie ich więcej – powiedział.

Podsekretarz stanu w MSWiA przypomniał, że na początku marca została przyjęta decyzja o ochronie tymczasowej. Mechanizm ten otwiera drzwi dla uchodźców wojennych z Ukrainy do wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.

Wiceminister Bartosz Grodecki zaznaczył, że ważne jest, by uchodźcy z Ukrainy otrzymywali konkretne oferty pomocy.

– Polska wielokrotnie podkreślała, że uchodźcy z Ukrainy muszą wiedzieć gdzie jadą, gdzie będą pracować, jak długo mogą pozostać w danym kraju i czy zostaną objęci odpowiednim programem. Stąd ważne jest, by dostawali z innych krajów oferty dostosowane do ich potrzeb – wyjaśnił podsekretarz stanu w MSWiA.

1 2Następna strona
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button