ŚWIAT

Bruksela. UE zdecydowała. 50 mld euro dla Ukrainy

Unia Europejska pomaga Ukrainie

Premier Donald Tusk udał się do Brukseli na nadzwyczajny szczyt Rady Europejskiej.

Tusk powiedział:

„Tutaj wszyscy mamy nadzieję, że Wiktor Orban pójdzie po rozum do głowy. Z całą pewnością najważniejsze jest bezpieczeństwo UE, nie tylko Ukrainy, ale całej Europy, na pewno Polski, ale i Węgier – my w tej sprawie nie możemy ustąpić, jako wspólnota.

Polska to duży kraj i mamy tam sporo problemów do rozwiązania. Nie chcę spędzać dni i godzin, żeby uczestniczyć w grze Budapesztu. Premier Orban musi wyciągnąć wnioski z faktu, że jest już naprawdę sam na scenie ze swoim proputinowskim nastawieniem.

Nie ma idealnych scenariuszy. Wszystko to, co dzisiaj jest potrzebne, to jest twarda pozycja pozostałych państw. Trzeba Węgrów traktować tak jak każdego innego członka UE, czyli fair. Trzeba stosować uczciwe procedury i reguły gry wobec każdego, ale nie ma tutaj przestrzeni na jakiś kompromis w sprawie rządów prawa, korupcji, a przede wszystkim w sprawie wojny ukraińsko-rosyjskiej.

Tu nie ma jakiejś drogi pośrodku – albo jest się po stronie Ukrainy, albo Rosji. Wiktor Orban musi dokonać tego wyboru.”

Premier dodał:

„Na ten rok Ukraina jest bezpieczna, jeśli chodzi o naszą pomoc finansową – 18 miliardów euro do wypłacania. Tutaj żadne decyzje, czy brak decyzji tego nie zmienią. Na szczęście przez tych kilkanaście najbliższych miesięcy, ta pomoc będzie do Ukrainy docierała.

Dobry czwartek. Wiktora Orbana dało się „przekonać”, Daniela Obajtka dało się odwołać. Jedziemy dalej.

Posiedzenie zakończyło się szybciej. Była obawa, że przekonywanie Wiktora Orbana ws. pomocy Ukrainie, to będzie proces długotrwały.

Mamy program wieloletni i nie jest on obwarowany żadnymi warunkami w rodzaju “weto Viktora Orbana”

Mamy wieloletni program bez warunków typu weto. Cała pomoc finansowa dla Ukrainy – 50 mld euro na 4 lata została dziś przyjęta bezdyskusyjnie.

Bardzo ważne jest to, że udało się utrzymać jedność UE – 27 państw zgodnych w tej sprawie. Atmosfera wokół konfliktu Ukrainy z Rosją nie była taka jednoznaczna.

Presja i zdecydowanie prawie wszystkich 26 państw UE w rozmowach z premierem Orbanem przyniosły dzisiaj rezultat i to bez jakichkolwiek dwuznaczności.

Chcemy wesprzeć Ukrainę w jej wysiłku wojennym wobec Rosji – ma być nas 27 – cała wspólnota. Nikt nie będzie szukał żadnych zgniłych kompromisów.

Mamy pomoc dla Ukrainy na 4 lata. To rozstrzygnięcie ma charakter strategiczny. Skończyła się epoka dwuznaczności i dziwnych „gierek”. Dziś mamy znowu Europę o wysokich standardach, gotową do działania i podejmowania decyzji.”

Przewodniczący PE Metsola w EUCO: Porozumienie z Ukrainą zawdzięczamy narodowi Ukrainy

– Wsparcie dla Ukrainy ostatecznie dotyczy także naszego własnego bezpieczeństwa europejskiego – podkreśliła przewodnicząca PE Roberta Metsola na Nadzwyczajnym Radzie Europejskiej

Przemawiając dziś na Nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli, Roberta Metsola podkreśliła następujące tematy:

Ukraina:

„Z radością przyjmuję porozumienie, które właśnie osiągnęliśmy w sprawie Ukrainy.

Dzisiaj zrobiliśmy istotny krok w zapewnieniu Ukrainie przewidywalnego średnioterminowego wsparcia finansowego. Wsparcie, które będzie stanowić podstawę ich odbudowy, odbudowy i reform. Wsparcie, które pomoże ich krajowi na drodze do członkostwa w UE. I wspieramy to, dzięki czemu będą mogli przetrwać.

Wsparcie, którego potrzebuje Ukraina, ale ostatecznie dotyczy to także naszego własnego bezpieczeństwa europejskiego. To właśnie jest dziś stawką. Prawie dwa lata temu zobowiązaliśmy się do zapewnienia Ukrainie silnego wsparcia politycznego, humanitarnego, gospodarczego, dyplomatycznego, wojskowego i finansowego tak długo jak będzie to konieczne.

Mam nadzieję, że w przyszłości wkrótce zostanie osiągnięte porozumienie w sprawie Funduszu Pomocy dla Ukrainy w sprawie pomocy wojskowej. Musimy zapewnić trwałe i przewidywalne finansowanie z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju, aby zaspokoić potrzeby wojskowe Ukrainy.

Jeśli chodzi o wsparcie finansowe, warto mówić otwarcie. Ukrainie kończą się fundusze, co stwarza ryzyko albo pomocy rosyjskiemu agresorowi, albo dalszego napędzania inflacji. Porozumienie w sprawie nowego instrumentu finansowego na rzecz Ukrainy o wartości 50 miliardów dolarów, nad którym Parlament Europejski głosował w październiku ubiegłego roku, było pilne, podobnie jak potrzeba uzgodnienia rewizji naszego długoterminowego budżetu. Jesteśmy to winni narodowi Ukrainy i jesteśmy to winni narodowi Europy”.

Wieloletnie ramy finansowe:

„Żyjemy w zupełnie innym świecie niż ten w 2020 roku, kiedy negocjowaliśmy nasze obecne Wieloletnie Ramy Finansowe. Pandemia, inwazja na Ukrainę, zmiany klimatyczne, kryzys energetyczny i koszty życia – wszystko to miało wpływ na nasz budżet. Rosnące stopy procentowe spowodowały wzrost naszych kosztów zadłużenia w ramach NextGenerationEU.

Konkluzja jest taka, że nasze WRF wyczerpały się, a to porozumienie wyciąga pieniądze z programów, od których zależą nasi obywatele – w zakresie niektórych z najbardziej wymiernych korzyści UE, naszej Europejskiej Unii Zdrowia lub programu „Horyzont” – zwłaszcza w kontekście wyborów europejskich wgląd.

Zmiany w naszych WRF, zgodnie z naszymi traktatami i prerogatywami Parlamentu jako władzy budżetowej, muszą zapewnić budżet dostosowany do zamierzonych celów. Jest on wyposażony w wystarczającą elastyczność, która pomoże nam reagować na obecne i przyszłe kryzysy oraz realizować priorytety polityczne. To właśnie pomoże nam stać się silniejszymi, bardziej zjednoczonymi i bardziej konkurencyjnymi w coraz bardziej zmieniającym się i wrogim świecie. To uspokoi rynki i zapewni nam zdolność do spłaty zadłużenia. Częścią tego rozwiązania musi być także postęp w zakresie zasobów własnych. W tym procesie znajdziesz konstruktywnego partnera w Parlamencie Europejskim.

Sytuacja na Bliskim Wschodzie:

„Musimy także być zjednoczeni i spójni w naszym podejściu do sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Europa może pomóc w popchnięciu procesu pokojowego do przodu i wynegocjowaniu rozwiązań. Parlament Europejski wezwał już do trwałego zawieszenia broni w Gazie. Jest to niezbędny krok w kierunku trwałego pokoju i stabilności, podobnie jak powrót zakładników wziętych tak brutalnie wziętych 7 października przez Hamas. Rozumiemy również, że aby zapanował prawdziwy pokój, Gazą muszą kierować prawowici przedstawiciele Palestyny.

Dla zbyt wielu sytuacja na miejscu jest w dalszym ciągu straszna. Musimy umożliwić napływ większej pomocy humanitarnej, tak szybko i skutecznie, jak to możliwe. I choć wydaje się to trudne we mgle wojny, musimy także porozmawiać o tym, co wydarzyło się następnego dnia, o tym, jak rozwiązanie w postaci dwóch państw może zapewnić Izraelowi bezpieczeństwo i perspektywy narodowi palestyńskiemu. Razem możemy znaleźć wolę polityczną, aby przerwać cykl historii”.

Wybory do Parlamentu Europejskiego:

„Następne 128 dni poprzedza wybory do Parlamentu Europejskiego. W nadchodzących miesiącach Parlament Europejski skupi się na zamknięciu nierozstrzygniętych aktów legislacyjnych, takich jak ustawa o sztucznej inteligencji, pakiet farmaceutyczny, dyrektywa w sprawie przemocy wobec kobiet i oczywiście pakt o azylu i migracji.

Będę także podróżować do państw członkowskich, gdzie wraz z moimi kolegami, posłami do Parlamentu Europejskiego z Waszych krajów, będziemy angażować obywateli i podnosić świadomość na temat wyborów europejskich – słuchając, wyjaśniając i pomagając w przeprowadzeniu głosowania. Jestem przekonany, że wspólnie będziemy w stanie nadal pokazywać, że Europa może osiągać sukcesy”.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button