ŚWIAT

Bruksela. Radosław Sikorski uczestniczył w posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych. Rozmowy o sankcjach wobec Rosji

Unia Europejska

Głównymi tematami tego spotkania były agresja Rosji wobec Ukrainy oraz sytuacja na Bliskim Wschodzie.

W dyskusji na temat agresji Rosji wobec Ukrainy szef polskiej dyplomacji wskazał, że należy wzmocnić wsparcie militarne dla Kijowa. W tym kontekście zaapelował o jak najszybszy kompromis w kwestii operacjonalizacji finansowania dalszego wsparcia Ukrainy ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju.

Sikorski powiedział: „Węgry blokują prawie połowę wszystkich decyzji unijnych dot. Ukrainy – przede wszystkim 8 pakiet refundacyjny dla krajów członkowskich za pomoc dostarczoną Ukrainie, co budzi najwyższą irytację, w tym Polski.

Polska podjęła decyzję, w związku z udziałem Rosji w wojnie hybrydowej przeciwko UE, dotyczącą restrykcji na poruszanie się dyplomatów rosyjskich po naszym kraju – chodzi tutaj o ambasadę jak i personel konsularny Federacji Rosyjskiej w Polsce.”

Z zadowoleniem odnotował podjęcie przez UE decyzji w sprawie wykorzystania nadzwyczajnych dochodów od zamrożonych aktywów Banku Centralnego Rosji na wsparcie Ukrainy, co jest pierwszym krokiem na drodze do wykorzystania samych aktywów. Minister Sikorski zaapelował o dalsze uszczelnianie systemu sankcyjnego wobec Rosji, pilne przyjęcie 14. pakietu sankcji wobec Rosji i harmonizację sankcji sektorowych wobec Białorusi z tymi wobec Rosji. Podkreślił, że priorytetem powinno być rozpoczęcie w najbliższych tygodniach negocjacji akcesyjnych z Ukrainą.

Wskazał ponadto na rosnącą skalę ataków hybrydowych Rosji w państwach UE, w tym w Polsce, w reakcji na którą polskie władze podjęły decyzję o ograniczeniu swobody przemieszczania się rosyjskich dyplomatów na terytorium naszego kraju.

W dyskusji nt. sytuacji na Bliskim Wschodzie, z udziałem ministrów z państw regionu, zgodzono się, że najpilniejszymi priorytetami pozostają: doprowadzenie do zakończenia działań zbrojnych oraz zwiększenie pomocy humanitarnej dla Gazy. Jednocześnie potwierdzono poparcie dla rozwiązania dwupaństwowego i zasadność współpracy UE z państwami arabskimi w tym zakresie.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button