ŚWIAT

Bruksela. Morawiecki: “Tak” dla ochrony granic zewnętrznych i “nie” dla nielegalnej imigracji

Belgia

W stolicy Belgii zakończyło się posiedzenie Rady Europejskiej, które poświęcone było bezpieczeństwu i sytuacji geopolitycznej wokół Europy.

Premier (jeszcze) Mateusz Morawiecki opowiedział się za ochroną unijnych granic zewnętrznych oraz walką z nielegalną imigracją. W konkluzjach Rady Europejskiej znalazły się także popierane przez Polskę zapisy, które mówią, że elementem obrony bezpieczeństwa jest walka z terrorystami oraz z przemytem ludzi, jako zarzewiem terroryzmu. Szef polskiego rządu zwrócił również uwagę liderom UE, że zmiany unijnych traktatów niosą za sobą duże ryzyka.

“Tak” dla ochrony granic zewnętrznych i “nie” dla nielegalnej imigracji

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w konkluzjach Rady Europejskiej znalazły się zapisy mówiące o tym, że jeżeli pojawi się nielegalny imigrant, którego państwo nie akceptuje, to będzie prawo do readmisji, czyli do deportacji do kraju pochodzenia.

– “Tak” dla ochrony granic zewnętrznych i “nie” dla nielegalnej imigracji i wiążącej się z nią sprawy przemytu ludzi – podkreślił premier.

Jak zaznaczył szef polskiego rządu, Rada Europejska zajęła także stanowisko, zgodnie z którym elementem obrony bezpieczeństwa jest walka z terrorystami oraz z przemytem ludzi, jako zarzewiem terroryzmu.

– Polska broniła tego stanowiska i bardzo wiele państw przyjęło dokładnie taki właśnie punkt widzenia – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Jednocześnie szef rządu podkreślił, że częścią unijnego pakietu migracyjnego jest nadal przymusowa relokacja nielegalnych imigrantów, bądź płacenie za nieprzyjęcie nielegalnej imigrantów.

– Nie chcemy, aby to Holendrzy, Niemcy czy Francuzi decydowali o naszej polityce migracyjnej – zaznaczył premier. Oni chcą wdrożyć pakt migracyjny, którego częścią jest przetransportowanie, również do Polski, setek tysięcy nielegalnych imigrantów – wyjaśnił.

Zmiany unijnych traktatów niosą ryzyka dla Polski

Podczas posiedzenia Rady Europejskiej Morawiecki zwrócił uwagę na prace toczące się w Parlamencie Europejskim, które mają doprowadzić do tego, że prawie wszystkie decyzje w UE będą zapadały większością głosów.

– Zmiany te niosą ogromne ryzyka dla Polski i Polaków – ocenił premier.

Jak wyjaśnił szef rządu, Polska może w ten sposób stracić prawo decydowania o swoim losie. – Dzięki działaniom rządu, nasz kraj ma jedne z najniższych podatków w Europie. To zniknie, ponieważ harmonizacja podatków ma być kompetencją unijną – zaznaczył premier. – Jesteśmy temu zdecydowanie przeciwni – dodał.

W ocenie Mateusza Morawieckiego odejście od zasady jednomyślności w UE, to centralizacja władzy w Brukseli. – Ten proces właśnie się toczy. Chcę przed tym przestrzec – podkreślił premier.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button