TRÓJMIASTO

Bożonarodzeniowa Szopka z Piasku w Oliwie. Wyjątkowe zjawisko w skali świata

Szopka z piasku w Gdańsku

21 grudnia 2019 roku otwarto jedną z największych świątecznych atrakcji w Gdańsku, tj. Bożonarodzeniową Szopkę z Piasku.

Uroczyste odsłonięcie Bożonarodzeniowej Szopki z Piasku – unikalnej inicjatywy artystycznej – to jeden z tradycyjnych elementów Wigilii Oliwskiej, organizowanej co roku w okresie przedświątecznym przez Fundację Wspólnota Gdańska i Oliwski Ratusz Kultury, we współpracy z Radą Dzielnicy Oliwa.

Bożonarodzeniowa Szopka z Piasku
Szopka z piasku w Gdańsku (fot. Dominik Paszliński/UMG)

Oczom zebranych ukazało się dzieło, nad którym przez osiem dni pracowało czworo gdańskich rzeźbiarzy, absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku: Maciej Krause, Mariusz Otta, Dominika Kuczkowska i Katarzyna Mikłasz. Z 80 ton piasku zmieszanego z gliną wyrzeźbili oni figury inspirowane biblijną sceną Bożego Narodzenia.

Bożonarodzeniowa Szopka z Piasku
Szopka z piasku w Gdańsku (fot. Dominik Paszliński/UMG)

– Nasza szopka to wyjątkowe zjawisko w skali świata. Z tego co słyszałem, większa i wspanialsza szopka z piasku jest tylko w Watykanie – mówi Andrzej Stelmasiewicz, założyciel Fundacji Wspólnota Gdańska i gdański radny. – Dla nas to już tradycja. Cieszy się co roku dużym zainteresowaniem mieszkańców i gości z całego Gdańska i nie tylko, którzy przyjeżdżają do Oliwy oglądać iluminacje w Parku Oliwskim i szopkę z piasku. Chętnie robią sobie przy niej zdjęcia, można powiedzieć, że to taki nasz oliwski hit. To nas bardzo cieszy.

Bożonarodzeniowa Szopka z Piasku
Szopka z piasku w Gdańsku (fot. Dominik Paszliński/UMG)

Rzeźbiarze podjęli się tego artystycznego wyzwania już po raz dziewiąty. Tym razem jednak, w odróżnieniu od lat poprzednich, zamiast jednej bryły, powstały aż trzy. Tym samym artyści pokusili się o prawdziwy bożonarodzeniowy tryptyk – to nowość, jeśli chodzi o oliwską szopkę z piasku. Inaczej niż w zeszłym roku, dzieło nie zawiera gdańskich elementów, takich jak Dwór Artusa czy Żuraw – twórcy postawili na klasykę. Zobaczymy więc Świętą Rodzinę: Jezusa, Marię i Józefa, a po jej bokach strzegących ją archaniołów.

Bożonarodzeniową szopkę z piasku można podziwiać przed Oliwskim Ratuszem Kultury (ul. Opata Jacka Rybińskiego 25) do Święta Trzech Króli, 6 stycznia 2020 roku.
(UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

  1. Ja rozumiem, że ekumenizm, że europejsko i światowo, ale szanujmy własną tradycję i nie plujmy sobie w twarz. Czy osoby odbierające piaskowe dzieło nie zauważyły nadprogramowego archanioła, którego kult jest zakazany w kościele katolickim decyzją papieża od VIII wieku a kontynuowany tylko w judaizmie?!?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button