ŚWIAT

Borodzianka. Delegacja Senatów Polski i Czech przebywa na Ukrainie

Wojna na Ukrainie

– Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla agresji Rosji na niepodległy, wolny kraj tylko dlatego, że to jest naród, który ma aspirację, alby dołączyć do krajów wolnego świata – powiedział Marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki w Borodziance.

Marszałek Senatu RP oraz Przewodniczący Senatu Parlamentu Republiki Czeskiej Miloš Vystrčil przybyli do Ukrainy na zaproszenie przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Stefanczuka.

Borodzianka, położona na północny zachód od Kijowa, została niedawno przejęta przez siły ukraińskie po wycofaniu się z niej wojsk rosyjskich. Jest jednym z najbardziej zniszczonych w wyniku rosyjskiej inwazji miast obwodu kijowskiego.

Wizyta w Borodziance. Delegacja Senatów Polski – Tomasz Grodzki – i Czech na Ukrainie (fot. Marta Marchlewska-Wilczak/Kancelaria Senatu RP)

„Przyjechaliśmy z przewodniczącym Vystrčilem, aby dać świadectwo ze to nie jest żadna inscenizacja.To jest prawdziwa okrutna wojna, wydana przez agresywną Rosję niepodległej Ukrainie i w tej wojnie giną niewinni ludzie. Jeżeli ktoś jest tak naiwny, że jeszcze w to wątpi, to niech tu przyjedzie i zobaczy” – mówił Marszałek Grodzki. Podkreślił, że nie ma żadnego usprawiedliwienia dla agresji Rosji na niepodległy, wolny kraj „tylko dlatego, że to jest naród, który ma aspirację, alby dołączyć do krajów wolnego świata”. „Już dziś mogę powiedzieć, że zrobimy wszystko – od gościnności dla tych, którzy musieli uciekać, po pomoc materialną i taką pomoc zbrojną, jaka jest możliwa” – zadeklarował Marszałek Senatu RP. Jak dodał „mówię z całego serca, z głębi mojej duszy i uczuć do narodu ukraińskiego: nigdy już nie będziecie sami!”. „Ta wojna musi się jak najszybciej zakończyć” – oświadczył.

Wizyta delegacji Senatów jest wyrazem wsparcia parlamentarzystów z Polski i Czech dla ich ukraińskich kolegów oraz całego narodu ukraińskiego w walce z agresją Rosji. Ma ona także na celu wyrażenie poparcia dla europejskich aspiracji Ukrainy oraz podkreślenie po raz kolejny gotowości niesienia pomocy zarówno w wojnie z najeźdźcą jak i wsparcia dla Ukraińców, którzy uciekają do Polski i Czech.

Borodzianka. Wojna na Ukrainie (fot. Marta Marchlewska-Wilczak/Kancelaria Senatu RP)

Marszałkowi Senatu RP towarzyszą Wicemarszałkowie Senatu RP: Gabriela Morawska-Stanecka i Michał Kamiński oraz zastępca przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej senator Marcin Bosacki. Polskiej delegacji towarzyszy ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki.

W delegacji czeskiej znaleźli się również pierwszy wiceprzewodniczący Senatu Jiří Růžička oraz przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych, Obrony i Bezpieczeństwa Pavel Fischer.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button