POLSKAŚWIAT

Błaszczak: wschodnia flanka NATO zostanie wzmocniona

Dwa bataliony, dwie eskadry F-16, dwa okręty do sił NATO

4 grudnia szef MON wziął udział w sesji Rady Północnoatlantyckiej (NAC) w formacie szefów państw i rządów.

– Wschodnia flanka NATO zostanie wzmocniona poprzez wypełnienie treścią decyzji podjętych m.in. w ubiegłym roku. (…) Polska jest ważnym udziałowcem tego przedsięwzięcia. Jedną z sześciu brygad lądowych, tworzy jako państwo ramowe Wojsko Polskie. Zgłosiliśmy także udział dwóch eskadr F-16. Bezpieczeństwo w Polsce i na wschodniej flance NATO zostało zapewnione również dzięki naszej aktywności – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w Londynie.

– Na szczycie NATO Polska zadeklarowała dwa bataliony sił lądowych, dwie eskadry F-16 i dwa okręty do sił wydzielanych w ramach inicjatywy gotowości; Polska będzie też państwem ramowym jednej z sześciu brygad, w których skład wejdą bataliony – powiedział Szef BBN Paweł Soloch.

– Potwierdziliśmy decyzje, które zapadły w zeszłym roku w sprawie inicjatywy gotowości. Należymy – obok Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii – do grona sześciu państw, które zadeklarowały gotowość pełnienia funkcji państw ramowych dla brygad lądowych – powiedział minister Soloch w środę, po zakończeniu spotkania przywódców państw i rządów krajów NATO. – Jako państwo ramowe, zapewniamy dowództwo brygady, wnosimy do niej także dwa bataliony – batalion zmechanizowany i batalion czołgów – poinformował.

Dodał, że Czechy i Słowacja zgłosiły swoje bataliony do brygady, która ma być dowodzona przez Polskę.

W trakcie spotkania przywódcy NATO podsumowali proces wdrażania decyzji dotyczących strategicznych wyzwań Sojuszu, podjętych w Walii, Warszawie i Brukseli oraz zaangażowania sojuszników w działania na rzecz bezpieczeństwa międzynarodowego.

Minister Mariusz Błaszczak zaznaczył, że podczas rozmów zwracano uwagę na działania wzmacniające wschodnią flankę NATO oraz podkreślano wagę deklaracji co do tego, aby w ciągu 30 dni, 30 oddziałów 3 rodzajów wojsk było gotowych do reakcji w sytuacji zagrożenia. – Nam zależy na bezpiecznej Polsce, a ten cel osiągamy poprzez ścisłą współpracę w ramach NATO – mówił minister.

Szef MON w środę uczestniczył także w spotkaniu prezydenta USA Donalda Trumpa z przedstawicielami państw przeznaczających 2 proc. PKB na obronność. Jak przypomniał dzięki wiarygodności Polski, wypełnianiu swoich zobowiązań, w tym zobowiązań dotyczących odpowiednich nakładów na obronność pozycja Polski w NATO jest coraz silniejsza, a to przekłada się na bezpieczeństwo naszego kraju.

Minister Błaszczak poinformował, że także dzięki aktywności prezydenta Andrzeja Dudy i rozmów z prezydentem Turcji, Turcja zgodziła się na przyjęcie planu ewentualnościowego, czyli planu odpowiedzi w sytuacji kryzysowej.

Podczas spotkania przywódcy państw NATO zdecydowali także, że przestrzeń kosmiczna zostanie piątą domeną operacyjną dla NATO, obok lądu, powietrza, morza i cyberprzestrzeni. – Zwiększyliśmy gotowość naszych sił. Mogę ogłosić, że zrealizowaliśmy inicjatywę gotowości NATO. (…) Uzgodniliśmy również nowy plan działania w celu zwiększenia wysiłków w walce z terroryzmem. Wszyscy sojusznicy pozostają zaangażowani w walkę z Państwem Islamskim i naszą misją szkoleniową w Iraku oraz misją szkoleniową w Afganistanie – poinformował J. Stoltenberg, Sekretarz Generalny NATO podsumowując obrady.

Inicjatywa gotowości, znana także pod nazwą 4×30, zakłada wydzielenie 30 batalionów zmechanizowanych, 30 eskadr lotniczych i 30 okrętów gotowych do działania w ciągu maksymalnie 30 dni. Mają to być siły gotowe wkraczające do akcji w drugiej gotowości po własnych wojskach państw sojuszniczych, wielonarodowych jednostkach takich jak batalionowe grupy bojowe rozlokowane na wschodniej flance w ramach programów eFP i tFP oraz wojskach VJTF – szpicy NATO, która ma być gotowa do działania w ciągu tygodnia. Inicjatywę 4×30 zatwierdził szczyt Sojuszu w Brukseli w 2018 roku.
(MON, KPRP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button