ŚWIAT

Błaszczak: Polska jest gotowa szkolić ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16

Bruksela

23 maja wicepremier Mariusz Błaszczak wziął udział w posiedzeniu ministrów obrony państw Unii Europejskiej, które odbyło się w Brukseli.

Spotkaniu przewodniczył Joseph Borrell, Wysoki Przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i bezpieczeństwa.

„Polska jest gotowa do szkolenia pilotów ukraińskich na samolotach F-16. Takie szkolenia się jeszcze nie rozpoczęły. Zaproponowałem, żeby takiego rodzaju szkolenie zostało zaliczone do szkoleniowej misji unijnej, która jest prowadzona w Polsce. (…) Jest to przykład znakomitej współpracy państw europejskich na rzecz wsparcia dla Ukrainy” – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak w Brukseli.

Tematem przewodnim spotkania ministrów obrony były kwestie dotyczące sytuacji bezpieczeństwa w regionie ze szczególnym uwzględnieniem wsparcia dla Ukrainy, broniącej się przed niesprowokowaną agresją rosyjską, a także współpraca państw członkowskich w zakresie uzupełniania własnych zdolności obronnych.

– Polska to kraj wschodniej flanki NATO, a więc mamy pewne obowiązki wynikające nie tylko z obowiązku obrony polskiej przestrzeni powietrznej, ale też ochrony, np. przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich. W związku z tym jesteśmy otwarci na sugestie i propozycje. Rozmawialiśmy o tym podczas dzisiejszego spotkania – podkreślił wicepremier Błaszczak.

Podczas wizyty w Brukseli, w formacie dwustronnym odbyła się także rozmowa wicepremiera Błaszczaka z Borisem Pistoriusem, ministrem obrony Niemiec.

– Z ministrem Pistoriusem rozmawialiśmy na temat uruchomienia hub-u, który jest przeznaczony do utrzymania czołgów Leopard, które są już na Ukrainie. Są przed nami pewne wyzwania, ale jestem dobrej myśli, że te wyzwania pokonamy. Rozmawialiśmy również na temat wydłużenia obecności niemieckich Patriotów na ziemi polskiej. I tu też jestem optymistą – zaznaczył szef MON.

Wicepremier Mariusz Błaszczak odniósł się także do swojej rozmowy z Komisarzem Unii Europejskiej Thierrym Bretonem.

– Rozmawiałem także z komisarzem Bretonem na temat produkcji amunicji w polskich zakładach należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. (…) Mamy zapewnienie dotyczące tego, że w bardzo krótkim czasie proces zostanie uruchomiony. Komisja Europejska dysponuje odpowiednimi funduszami, które chce przeznaczyć na inwestycje w uruchomienie, tudzież rozwinięcie mocy produkcyjnych poszczególnych zakładów. A polski przemysł zbrojeniowy jeśli chodzi o produkcje amunicji należy do europejskiej czołówki – poinformował minister.

W trakcie posiedzenia ministrów obrony UE odbyło się także spotkanie z udziałem Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga, na którym poruszone zostały kwestie współpracy UE-NATO w związku z obecną sytuacją bezpieczeństwa w Europie.

23 maja w Mons odbyło się spotkanie wicepremiera M. Błaszczaka z generałem Christopherem Cavoli, Naczelnym Dowódcą Sił Sojuszniczych NATO w Europie (SACEUR).

Spotkanie ministrów obrony państw Unii Europejskiej

Spotkaniu będzie przewodniczył Joseph Borrell, Wysoki Przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i bezpieczeństwa. Tematem przewodnim będą kwestie sytuacji bezpieczeństwa w regionie ze szczególnym uwzględnieniem wsparcia dla Ukrainy, broniącej się przed niesprowokowaną agresją rosyjską, a także współpraca państw członkowskich w zakresie uzupełniania własnych zdolności obronnych. W tym kontekście, omówione zostaną kwestie dotyczące unijnej misji na rzecz wsparcia Ukrainy (EU MAM) oraz inicjatywy dotyczące wsparcia w zakresie dostaw amunicji dla Ukrainy. Ministrowie omówią także bieżące sprawy dotyczące pozostałych misji unijnych, głównie w Afryce.

Zaplanowano także lunch roboczy z udziałem Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga, na którym poruszone zostaną kwestie współpracy UE-NATO w związki z obecną sytuacją bezpieczeństwa w Europie.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button