ŚWIAT

Bruksela. Sekretarz Generalny NATO Stoltenberg zwraca się do ministrów obrony UE o wsparcie dla Ukrainy

NATO = UE

We wtorek (23.05.2023) sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg uczestniczył w spotkaniu ministrów obrony państw Unii Europejskiej w Brukseli.

Sekretarz Generalny stwierdził, że sojusznicy i partnerzy z NATO udzielają Ukrainie bezprecedensowego wsparcia. Z zadowoleniem przyjął zapowiedź USA, Wielkiej Brytanii i innych europejskich członków NATO, że zamierzają rozpocząć szkolenie ukraińskich pilotów na samoloty myśliwskie czwartej generacji, w tym F-16. Podkreślił, że jest to część naszego długoterminowego zaangażowania na rzecz zdolności Ukrainy do samoobrony.

Stoltenberg zaapelował o jeszcze bliższą współpracę między NATO a Unią Europejską w celu zwiększenia produkcji amunicji i sprzętu obronnego, zarówno w celu wsparcia Ukrainy, jak i uzupełnienia własnych zapasów. Przedstawił wyjątkową rolę NATO w ustalaniu standardów dla wszystkich członków NATO, przekazywaniu jasnego sygnału zapotrzebowania poprzez cele w zakresie zdolności obronnych NATO oraz regularnej współpracy z przemysłem w celu identyfikacji wąskich gardeł.

Sekretarz generalny powiedział, że NATO dokonuje przeglądu celów w zakresie zdolności, zwłaszcza w przypadku amunicji decydującej o bitwie, dając przemysłowi długoterminowy sygnał popytu, który musi zainwestować. Podkreślił również potrzebę zapewnienia interoperacyjności i wymienności amunicji oraz braku nowych barier między europejskimi i północnoamerykańskimi sojusznikami NATO.

Sekretarz Generalny zapowiedział, że NATO zorganizuje nieformalne spotkanie z liderami przemysłu transatlantyckiego na marginesie kolejnego spotkania ministrów obrony w Brukseli w dniach 15-16 czerwca, na które zaprosił także Wysokiego Przedstawiciela UE Borrella, Komisarza UE Thierry’ego Bretona oraz przedstawiciele Ukrainy.

Sekretarz generalny podkreślił również znaczenie współpracy NATO-UE w zakresie odporności i infrastruktury krytycznej, w tym poprzez wspólną grupę zadaniową.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button