POLSKAŚWIAT

Bix Aliu reprezentuje USA w Polsce. Michael Carpenter nie będzie amerykańskim ambasadorem w Polsce

Homoseksualista Michael Carpenter ambasadorem w Polsce?

Wg wcześniejszych doniesień jednak Michael Carpenter nie obejmie amerykańskiej placówki w Warszawie.

Doradca prezydenta Joego Bidena ds. polityki międzynarodowej zdementował plotki:

„Jestem głęboko poruszony napływem wsparcia, pozdrowień i ciepłych życzeń z całej Polski, ale informacja, że jestem kandydatem na ambasadora, nie jest prawdziwa. Mam zamiar kontynuować pracę nad wzmocnieniem relacji polsko-amerykańskich, ale nie z tego stanowiska.”

Dla PiS nie byłoby to na rękę…, gdyż Carpenter jest gejem i ma dwoje dzieci.

Michael Carpenter (fot. Michael Carpenter/Twitter)

B. Bix Aliu Chargé d’Affaires w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Warszawie. Zastąpił Georgette Mosbacher

B. Bix Aliu sprawuje obecnie funkcję Chargé d’Affaires, ad interim w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Warszawie. Georgette Mosbacher objęła stanowisko ambasadora USA w Polsce w sierpniu 2018 roku z nominacji prezydenta Donalda Trumpa.

„Nazywam się Bix Aliu i reprezentuję USA w Polsce do czasu nominacji i przyjazdu nowego Ambasadora USA. Wraz z polską stroną pracujemy nad dalszym rozwojem polsko-amerykańskich relacji” – napisał na Twitterze Bix Aliu.

Bix wrócił do Warszawy na stanowisko zastępcy szefa misji (wiceambasadora) w czerwcu 2019 roku. Szesnaście lat temu pracował w Ambasadzie USA w Warszawie na stanowisku wicekonsula i zastępcy attaché kulturalnego w Ambasadzie. Zanim otrzymał nominację na stanowisko zastępcy szefa misji, Bix pełnił funkcję konsula generalnego Stanów Zjednoczonych w Krakowie.

Przed powtórnym przyjazdem do Polski pełnił funkcję zastępcy ambasadora w Ambasadzie USA w Czarnogórze, gdzie często sprawował obowiązki Chargé d’Affaires, a.i. Bix reprezentował interesy Stanów Zjednoczonych w Albanii, Macedonii, Czarnogórze, Polsce oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

W 2019 roku, prezydent Krakowa udekorował Bixa medalem Honoris Gratia, za znaczący wkład w pogłębianie więzi ekonomicznych i kulturalnych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Krakowem.

Urodzony na terenie obszaru metropolitalnego Chicago, Bix posiada stopień magistra medycyny Uniwersytetu Medycznego w Kosowie oraz tytuł magistra Studiów Strategicznych Uniwersytetu Wojennego Armii USA. Mówi biegle, między innymi po albańsku, czarnogórsku, macedońsku, serbsku i polsku. Bix jest żonaty i ma dwoje dzieci.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button