POLSKA

Bilety kolejowe w aplikacji mObywatel. Będą kolejne nowości

Cyfrowy portfel na dokumenty

W cyfrowym portfelu na dokumenty, czyli w aplikacji mObywatel, pojawiły się nowe dokumenty.

To bilety sześciu przewoźników kolejowych, kupione w serwisach PKP Informatyka, w tym na Bilkom.pl.

– Z aplikacji mObywatel korzysta już ponad 2,8 miliona Polaków. Stale pracujemy nad tym, aby była jeszcze lepsza i jeszcze bardziej użyteczna – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Konsekwentnie dodajemy do niej nowe usługi. Tym razem to bilety kolejowe, wkrótce kolejne nowości – dodaje.

Podróż z mObywatelem

Podróżujący pociągami zyskali kolejny powód, dla którego warto pobrać i korzystać z aplikacji mObywatel. Od 2019 r. można się nią legitymować w trakcie kontroli biletów. Od teraz bilety kolejowe można także w niej znaleźć.

– „Bilkom – bilety kolejowe” to nowa usługa w naszej aplikacji, dzięki której w telefonie znajdziemy bilety na przejazdy kupione w systemie PKP Informatyka – w serwisach Bilkom.pl i bilet.wielkopolskiebilety.pl. To dostęp do biletów takich przewoźników jak: PKP Intercity, PolRegio, PKP SKM w Trójmieście, Łódzka Kolej Aglomeracyjna, Koleje Wielkopolskie czy Koleje Małopolskie – tłumaczy minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w KPRM. – Dzięki naszej aplikacji, podczas podróży pociągiem, można od teraz nie tylko wylegitymować się podczas kontroli biletów, ale i bilety pokazać – dodaje.

Co zrobić, aby móc skorzystać z nowej usługi? Wystarczy mieć konto w serwisach Bilkom.pl lub bilet.wielkopolskiebilety.pl. Aby wyświetlić bilet w mObywatelu, system musi wiedzieć, że opłatę za przejazd wnosi użytkownik aplikacji. W tym celu należy sparować mObywatela z systemem PKP Informatyka. Parowanie aplikacji sprowadza się do zeskanowania kodu QR i oznaczenia zgody na przekazanie danych z biletu do mObywatela.

WAŻNE! W aplikacji nie znajdziecie biletów kupionych w kasach, biletomatach oraz w innych systemach. Dlaczego? Nie są powiązane z osobą kupującą bilet.

Drugą ważną informacją jest to, że bilety w aplikacji dostępne są w trybie online. Oznacza to, że podczas kontroli musicie mieć dostęp do internetu. Wkrótce kupiony bilet będzie można pobrać z mObywatela (np. przed podróżą) i zapisać w telefonie.

Na dobrej drodze

W przyszłości, w ramach rozbudowy i integracji systemu Bilkom z przewoźnikami kolejowymi oraz ich systemami sprzedaży, w mObywatelu będzie można przechowywać bilety kupione również u kolejnych przewoźników.

Co więcej, także wkrótce w serwisie Bilkom będzie można potwierdzić swoje dane korzystając z… mObywatela – na podobnej zasadzie, jak podczas logowania do systemu eUrzędu Skarbowego.

– BILKOM jest obecnie jedynym serwisem sprzedaży biletów kolejowych z możliwością sprzedaży optymalnej oferty w ramach Wspólnego Biletu i Pakietu Podróżnika. Docelowo stanowić będzie platformę technologiczną dla wielu kanałów sprzedaży – nie tylko serwisu www, ale również biletomatów czy kas. Realizacja tych założeń opiera się na integracji danych do tej pory dostępnych w wielu systemach, oferowaniu usług powiązanych z obsługą informacyjną i bezpieczeństwem pasażera na dworcach, w ramach kompleksowej obsługi podróżnych – wyjaśnia Tadeusz Turzyński, prezes zarządu PKP Informatyka sp. z o.o.

– Przy zakupie biletu w BILKOM można skorzystać także z dodatkowych usług kolei funkcjonujących pod marką PKP Mobility, do których zaliczamy parkingi przydworcowe zarządzane przez PKP S.A., a także dostęp do usług współdzielonych – car-sharing, a docelowo także bike-sharing – oraz znajdujące się przy dworcach stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Poprzez integrację i rozwój usług cyfrowych PKP S.A. we współpracy z PKP Informatyka dążą do tego, aby dostarczyć pasażerom i klientom dworców nowy standard obsługi i jakości, zgodny z trendami związanymi z elektromobilnością czy multimodalnością podróży – dodaje Rafał Zgorzelski, członek zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A.

A teraz najważniejsze – jak dodać usługę „Bilkom – bilety kolejowe” do aplikacji mObywatel”?

 • Krok 1 – jeśli jeszcze nie ma aplikacji mObywatel – pobierz ją na swój telefon:
 • Google Play
 • App Store
 • Krok 2 – zainstaluj aplikację mObywatel lub – jeśli już ją masz – zaktualizuj do najnowszej wersji
 • Krok 3 – zaloguj się do aplikacji
 • Krok 4 – na pulpicie aplikacji wybierz „Dodaj pierwszy dokument” (jeśli korzystasz z aplikacji pierwszy raz) lub „Dodaj dokument” (jeśli już z niej korzystasz). Z listy dostępnych usług i dokumentów wybierz „Bilkom – bilety kolejowe”.

Gotowe!

Będą kolejne nowości

Aplikacja mObywatel jest bezpłatna, dobrowolna i bezpieczna. Przygotowuje ją zespół NASK. Korzysta z niej już ponad 2,8 miliona osób.

Jeśli jeszcze nie znasz naszej aplikacji – oto, co w niej znajdziesz:

 • mObywatel (mTożsamość), czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Można z niej korzystać wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie.
 • mPrawo Jazdy – cyfrowy dokument z odwzorowaniem Twoich uprawnień do prowadzenia pojazdów. mPrawo jazdy korzysta z aktualnych danych, które znajdują się w rejestrach państwowych.
 • mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Mało tego, jeśli nie pamiętacie o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu pojazdu – aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli Wam komunikat z przypomnieniem. W mPojeździe znajdziecie także dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego.
 • eRecepty – dzięki nim, będąc w aptece, wystarczy tylko wybrać w telefonie, którą e-receptę chcecie zrealizować i pokazać farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR. Jeśli nie chcecie pokazywać ekranu telefonu, możecie podać numer PESEL (swój lub osoby, na którą recepta jest wystawiona) oraz kod spod e-recepty. Gotowe, recepta zrealizowana!
 • Zaświadczenie o szczepieniu przeciw Covid-19 – potwierdzenie jest wystawiane po otrzymaniu pełnej dawki szczepienia. Jak wygląda dostępne w mObywatelu zaświadczenie? To przede wszystkim kod QR. Poza nim na zaświadczeniu znajdziesz także m.in. swoje zdjęcie (pochodzące z mObywatela/mTożsamości) i informację o ważności kodu (na zielonym tle – kod jest ważny, na czerwonym – kod stracił ważność).

Wkrótce w aplikacji pojawią się Karta Dużej Rodziny, unijny Zielony Certyfikat oraz legitymacje emeryta i rencisty.
(MC)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button