PIŁKA NOŻNA

Białystok, Bielsko-Biała, Tychy i Warszawa chcą zostać miastami-gospodarzami Euro 2025 w piłce nożnej kobiet

UEFA Women's Euro 2025

Decyzja została podjęta – Warszawa będzie się ubiegać o prawo do organizacji Turnieju Finałowego Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Kobiet w 2025 r.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał deklarację w tej sprawie.

– Warszawa może ponownie zostać gospodarzem piłkarskich mistrzostw Europy. Miasto ma już w tym doświadczenie i mam nadzieję, że w 2025 r. będziemy mogli z tych doświadczeń skorzystać podczas kobiecego EURO 2025! Oficjalnie zwróciłem się w tej sprawie do prezesa PZPN Cezarego Kuleszy – powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Prawo do organizacji kobiecych mistrzostw Euro 2025 to szansa promocyjna nie tylko dla Warszawy, ale także dla całego regionu. Jednak aby otrzymać status miasta-gospodarza miasto musi przygotować i opracować wiele dokumentów, m.in. plany, kosztorysy i mapy, które będą dotyczyły różnych kwestii, od promocyjnych, transportowych i zakwaterowania, formalno-prawnych, aż po infrastrukturalne. Trzeba też pamiętać, że kobiece Euro 2025 to nie tylko mecze najlepszych europejskich drużyn, ale także imprezy towarzyszące i wydarzenia związane z przygotowaniem mistrzostw oraz ich organizacją.

Polska jest jednym z pięciu kandydatów na gospodarza kobiecych mistrzostw Europy w piłce nożnej, które odbędą się w 2025 roku. Decyzję, które z państw będzie pełniło rolę gospodarza Komitet Wykonawczy UEFA podejmie w grudniu 2022 roku.

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Kobiet, inaczej Euro (UEFA Women’s Championship), to międzynarodowy turniej piłkarski organizowany co cztery lata przez Unię Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) dla zrzeszonych piłkarskich reprezentacji krajowych kobiet (dawniej odbywał się co 2 lata).

Tychy aplikują do organizacji EURO 2025 w piłce nożnej kobiet

Tychy zgłosiły aplikację do organizacji mistrzostw UEFA Women’s EURO 2025. Polska jest jednym z pięciu kandydatów do organizacji tego prestiżowego turnieju z udziałem kobiet.

Miasto Tychy ubiega się o prawo organizacji Turnieju Finałowego Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Kobiet w 2025 roku.

Polski Związek Piłki Nożnej zgłosił do Unii Europejskich Związków Piłkarskich deklarację ubiegania się o prawo organizacji kobiecych mistrzostw w 2025 roku. Do Unii Europejskich Związków Piłkarskich UEFA wpłynęło pięć kandydatur: z Polski, Francji, Szwajcarii, Ukrainy oraz łączona kandydatura krajów skandynawskich – Danii, Finlandii, Norwegii i Szwecji. Komitet Wykonawczy UEFA podejmie decyzję w grudniu 2022 roku. Jeśli wybór padnie na Polskę, turniej zostanie rozegranych na ośmiu obiektach w naszym kraju.

– Mam nadzieję, że znajdziemy się w gronie miast-gospodarzy tego prestiżowego wydarzenia, tym bardziej, że mamy już doświadczenie w organizacji imprez tej rangi. Trzymajcie kciuki za polski wniosek – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Miasta Tychy.

Rozgrywki te są najważniejszym wydarzeniem sportowym w ramach rywalizacji kobiecych reprezentacji narodowych w piłce nożnej w Europie. Ranga tych rozgrywek wzrasta z edycji na edycję, zaś sama impreza cieszy się olbrzymią renomą i zainteresowaniem. W turnieju w 2025 roku wezmą udział 24 drużyny. Wydarzenie o europejskim zasięgu byłoby dla Polski, jak również dla miast–gospodarzy, wielką szansą na promocję naszego potencjału turystycznego i kulturowego na arenie międzynarodowej, a także kolejnym krokiem w rozwoju dyscypliny sportu, jaką jest piłka nożna.

Do tej pory na Stadionie Miejskim Tychy rozegrane zostały Mistrzostwa UEFA EURO U21 w 2017 r. i Mistrzostwa Świata FIFA U-20 Polska 2019.

Białystok z szansą na organizację UEFA Women’s Euro 2025

PZPN przeprowadził analizę wymogów określonych przez UEFA wobec potencjalnych stadionów-aren turnieju, a następnie dokonał wyboru potencjalnych miast–gospodarzy dysponujących odpowiednimi obiektami stadionowymi.

– Na tej liście znalazł się także Białystok wraz ze stadionem miejskim przy ul. Słonecznej – poinformował prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Składamy zatem aplikację konkursową, czyli deklarację uczestnictwa w procesie aplikacyjnym jako miasto–gospodarz. Dla naszego miasta byłaby to z pewnością wielka atrakcja i prestiż.

Na podstawie wypełnionego formularza, PZPN przekaże wszystkim zainteresowanym miastom szczegółowe wytyczne UEFA. Uzyskanie prawa do organizacji Turnieju będzie możliwe wyłącznie wtedy, gdy dane miasto będzie w stanie spełnić wymagania UEFA odnoszące się do infrastruktury, przygotowania przestrzeni publicznej oraz obsługi drużyn, kibiców, gości VIP, mediów i sponsorów.

Decyzja Komitetu Wykonawczego UEFA o wyborze Państwa Gospodarza zostanie ogłoszona 7 grudnia 2022 r.

Kobiece EURO w Bielsku-Białej?

Bielsko-Biała też chce zorganizować Mistrzostwa Europy kobiet w piłce nożnej w 2025 roku

Pismo w tej sprawie przesłał Jarosław Klimaszewski prezydent miasta do Cezarego Kuleszy.

„W imieniu władz Miasta Bielska-Białej (potencjalnego Miasta Gospodarza / Stadionu) w pełni i bez jakichkolwiek ograniczeń deklaruję wolę ubiegania się o prawo organizacji Turnieju Finałowego Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Kobiet w 2025 roku, tj. meczów piłki nożnej oraz wszelkich imprez towarzyszących i wydarzeń związanych z ich przygotowaniem i organizacją” – czytamy w piśmie prezydenta wysłanego do prezesa PZPN.

Miasto to było już gospodarzem meczów grupowych oraz 1/8 i 1/4 finału Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button