ŚWIAT

Biały Dom. Joe Biden spotkał się z Zełenskim. Waszyngton ogłosił kolejną pomoc wojskową

Waszyngton

Prezydent Joseph R. Biden Jr. gościł w Białym Domu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Biden powtórzył, że Stany Zjednoczone będą nadal wspierać obronę Ukrainy przed rosyjską agresją tak długo jak będzie to konieczne i pociągać Rosję do odpowiedzialności za łamanie praw człowieka oraz zbrodnie wojenne.

Prezydenci i ich doradcy omówili trwającą kontrofensywę Ukrainy. Prezydent Biden przedstawił aktualne informacje na temat przyszłej pomocy USA w zakresie bezpieczeństwa. Poinformował, że Stany Zjednoczone ogłoszą nowy, znaczący pakiet, obejmujący zwiększenie zdolności w zakresie obrony powietrznej, aby pomóc Ukrainie chronić jej ludność i infrastrukturę krytyczną przed rosyjskimi atakami zarówno teraz jak i zimą. Stany Zjednoczone koordynują także ciągłe dostawy systemów obrony powietrznej krótkiego zasięgu, takich jak Avenger, systemów obrony powietrznej większego zasięgu, takich jak HAWK oraz systemów hybrydowych, które łączą zachodnie przechwytywacze obrony powietrznej z istniejącymi ukraińskimi systemami.

Poinformował także, że czołgi Abrams dotrą na Ukrainę w przyszłym tygodniu. Ponadto Stany Zjednoczone zobowiązały się do wzmacniania zdolności obronnych Ukrainy w perspektywie długoterminowej, w tym poprzez partnerstwa z ukraińską bazą przemysłu obronnego. W tym celu rząd Stanów Zjednoczonych zorganizuje jesienią tego roku konferencję, w której spotkają się przedstawiciele amerykańskiego przemysłu obronnego, liderzy ukraińskiego biznesu i urzędnicy obu rządów, aby zbadać możliwości wspólnych przedsięwzięć i koprodukcji.

Prezydent Biden i prezydent Zełenski rozmawiali o wsparciu USA dla ukraińskiego sektora energetycznego i ożywieniu gospodarczym. Rozmawiali o wysiłkach na rzecz zwiększenia zdolności wytwarzania i przesyłu energii oraz z zadowoleniem przyjęli podpisanie przez swoje rządy protokołu ustaleń w celu wzmocnienia odporności energetycznej Ukrainy. Prezydent Biden powołał Specjalną Przedstawicielkę ds. Odbudowy Gospodarczej Ukrainy Penny Pritzker, która skoncentruje się na zaangażowaniu sektora prywatnego, krajów partnerskich i ukraińskich odpowiedników w celu dostosowania wsparcia dla priorytetowych inwestycji i reform mających na celu poprawę klimatu biznesowego.

Zełenski podzielił się swoimi planami rozwiązania problemu korupcji na Ukrainie. Prezydent Biden podkreślił znaczenie silnych, niezależnych politycznie instytucji antykorupcyjnych, w tym Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy, Specjalnego Prokuratora Antykorupcyjnego i Wysokiego Trybunału Antykorupcyjnego.

Na koniec prezydent Biden z zadowoleniem przyjął ciągłe wysiłki dyplomatyczne prezydenta Zełenskiego mające na celu zapewnienie globalnego wsparcia dla sprawiedliwego i trwałego pokoju.

Prezydent Ukrainy po spotkaniu z prezydentem USA w Waszyngtonie: Jest dokładnie to, czego nasi żołnierze potrzebują

W ramach roboczej wizyty w Stanach Zjednoczonych Wołodymyr Zełenski spotkał się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem.

Negocjacje toczyły się w Białym Domu w wąskim i rozszerzonym składzie.

Na początku spotkania głowa państwa Ukrainy podziękowała amerykańskiemu przywódcy za owocny dialog i zdecydowane wsparcie wszystkich Ukraińców.

„Spotykamy się już trzeci raz w roku. Dziękuję za zaproszenie. Nasz regularny dialog udowadnia, że ​​nasze kraje są prawdziwymi sojusznikami i strategicznymi przyjaciółmi. Jesteśmy bardzo wdzięczni za niezbędną pomoc Stanów Zjednoczonych w walce z rosyjskim terrorem. Dziś jestem w Waszyngtonie, aby wzmocnić naszą koalicję na rzecz ochrony naszych dzieci, rodzin, naszych domów, a także wolności i demokracji na świecie” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Ukrainy opowiedział Josephowi Bidenowi o swoim produktywnym spotkaniu z kongresmanami i senatorami.

Wołodymyr Zełenski i Joseph Biden rozmawiali o wsparciu obronnym Ukrainy i dalszej współpracy z korzyścią dla obu krajów i całego świata.

„Dzisiaj osiągnęliśmy ważne wyniki. Uzgodniliśmy wypracowanie szeregu rozwiązań strategicznych, które pozwolą nam zapobiec nowej agresji na Ukrainę i nasz naród” – powiedział głowa państwa, dodając, że będzie to jeden z rezultatów Wspólnej Deklaracji G7 i dwustronnych porozumień o bezpieczeństwie .

Biały Dom. Joe Biden, Wołodymyr Zełenski i ich żony (fot. president.gov.ua)

Ponadto, zdaniem prezydenta, osiągnięto nowe porozumienia, które wzmocnią zdolności obronne Ukrainy.

Wołodymyr Zełenski podziękował prezydentowi USA za ogłoszony nowy, potężny pakiet pomocy dla Ukrainy.

„Bardzo mocny pakiet. Jest dokładnie to, czego teraz potrzebują nasi żołnierze” – stwierdziła ukraińska głowa państwa.

Wyraził nadzieję na dalsze wsparcie Stanów Zjednoczonych we wzmocnieniu ochrony ukraińskiego nieba, zwiększeniu możliwości eksportu zbóż, wdrożeniu Formuły Pokojowej i zorganizowaniu Światowego Szczytu Pokojowego.

Kijów z kolejnym pakietem amerykańskiej pomocy wojskowej

Biały Dom chce, by Kongres przegłosował prowizorium budżetowe z dodatkowym pakietem 24 mld dolarów dla Ukrainy. Republikanie są temu nieprzychylni.

W ramach 47. pakietu pomocy wojskowej Ukraina otrzyma (jest o wartości 325 milionów dolarów):

  • baterię obrony powietrznej Hawk ,
  • rakiety typu AIM-9 (przeciwlotnicze) do wyrzutni NASAMS,
  • mobilne systemy obrony przeciwlotniczej Avenger (niszczy także drony),
  • karabiny maszynowe do zestrzeliwania dronów,
  • mnóstwo amunicji artyleryjskiej, kasetowej i do systemów HIMARS,
  • czołgi Abrams.

Zełenski nie dostanie pocisków dalekiego zasięgu typu ATACMS.

Stany Zjednoczone od początku wojny przekazały Ukrainie pomoc o wartości ponad 66 mld dolarów, w tym 44 mld dolarów na wsparcie wojskowe.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button