POLSKAŚWIAT

Białoruś. Migranci z próbą siłowego przedarcia się do Polski. Ranni żołnierze

Granica polsko-białoruska

Wczoraj wieczorem, tj. 24.10, doszło do kolejnej siłowej próby przedarcia się migrantów z Białorusi na stronę polską.

Grupa była bardzo agresywna. Dwóch żołnierzy WP trafiło do szpitala. W grupie cudzoziemców były osoby również z koczowiska utrzymywanego przez stronę białoruską na wysokości Usnarz Górny.

Zdarzenie miało miejsce w odległości ok. 0,5 km od Usnarza Górnego. Grupa cudzoziemców, licząca ok. 60 osób, próbowała siłowo wedrzeć się do Polski. Cudzoziemcy używali kijów i rzucali kamieniami w funkcjonariuszy SG i żołnierzy WP. Jeden z żołnierzy został uderzony przez cudzoziemca gałęzią w twarz, a drugi kamieniem w twarz. Obaj musieli zostać przewiezieni do szpitala w Białymstoku. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, opuścili już szpital.

Drobnych obrażeń, niewymagających pomocy medycznej, doznali również funkcjonariusze Straży Granicznej. Migrantom nie udało się przedrzeć na stronę polską.

Wśród osób forsujących granicę funkcjonariusze rozpoznali białoruskich żołnierzy w cywilnych ubraniach, którzy m.in. nożycami cięli concertinę.

Dzień wcześniej z kolei, w sobotę, cudzoziemcy również próbowali przedrzeć się do Polski w ok. Usnarza Górnego. Grupa ok. 70 agresywnie zachowujących się osób (m.in. rzucający kamieniami) usiłowała bezskutecznie przedrzeć się na terytorium Polski.

Od soboty, 23.10, w koczowisku po stronie białoruskiej (Usnarz Górny) nie ma już żadnych osób. Pozostały namioty, miejsca pilnują służby białoruskie.

Grupa 29 imigrantów ubiega się o ochronę w Polsce

Wczoraj, 21 października, funkcjonariusze z Placówki SG w Białowieży, w okolicach Białowieży, ujawnili grupę 29 imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę. Wszyscy to obywatele Iraku.

Wśród nich było 16 dzieci i 13 osób dorosłych. Jedna z kobiet była w ciąży. Cudzoziemcy zostali zabrani do Placówki Straży Granicznej w Białowieży, gdzie otrzymali pomoc. Wszystkie osoby dostały posiłki. Następnie, w obecności tłumacza, cudzoziemcy zadeklarowali chęć ubiegania się o ochronę międzynarodową w Polsce. Decyzją Sądu zostaną umieszczeni w Strzeżonych Ośrodkach dla Cudzoziemców.

Funkcjonariusze SG pomogli migrantce i jej dziecku

Patrol funkcjonariuszy SG, w lesie, w rejonie miejscowości Czepiele zauważył grupę cudzoziemców, która nielegalnie przekroczyła polsko-białoruską granicę. Wśród nich była zakrwawiona kobieta. Leżała na śpiworze. Okazało się, że przed chwilą urodziła dziecko. Wezwano służby medyczne jednak, aby jak najszybciej dotrzeć do ratowników medycznych, służbowym samochodem funkcjonariusze SG zabrali matkę z dzieckiem i dowieźli do karetki pogotowia. Kobirta wraz z noworodkiem zostali zabrani do szpitala. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Siłowo forsowali granicę polsko-białoruską

20.10.2021 r. w godzinach porannych patrol Straży Granicznej pełniący służbę w rejonie miejscowości Usnarz Górny, poinformował, że cudzoziemcy koczujący po stronie białoruskiej siłowo forsują granicę.

Około 6 osób rzuciło kilka kłód drzewa na zabezpieczenia graniczne. W stronę funkcjonariuszy Straży Granicznej i Wojska migranci rzucali kamienie, a ich działaniom asystowali funkcjonariusze służb białoruskich. W ten rejon zostały skierowane dodatkowe patrole Straży Granicznej, Wojska Polskiego i Policji. Funkcjonariusze zauważyli również, że cudzoziemcy znajdujący się po stronie białoruskiej posiadają niebezpieczne narzędzia (siekiera i noże). W stosunku do migrantów niszczących zabezpieczenia graniczne użyto środków przymusu bezpośredniego w tym gazu. 16 nielegalnych migrantów, którzy siłowo wdarli się na teren Polski zgodnie z rozporządzeniem MSWiA zawrócono na linię granicy z Białorusią.
(SG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button