POLITYKAPOLSKAŚWIAT

Belweder. Premier Kanady Justin Trudeau z wizytą u Andrzeja Dudy

Warszawa

W Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda spotkał się z premierem Kanady Justinem Trudeau, który składa wizytę w Polsce.

Wśród tematów rozmów były sposoby wsparcia dla Ukrainy, fundusze na odbudowę kraju oraz sytuacja uchodźców.

Dziękując za spotkanie z premierem i delegacją Kanady, Duda podkreślał, że obecność sojuszników ma dzisiaj podwójny charakter – to wyraz jedności euroatlantyckiej i wsparcia sojuszniczego, politycznego, ale to także wyraz naszego wspólnego braterstwa z Ukrainą, z Ukraińcami broniącymi swojej wolności, niepodległości i suwerenności.

Andrzej Duda mówił również o uchodźcach, którzy muszą uciekać ze swoich domów na Ukrainie. Wskazywał, że Polska do tej pory nie doświadczyła podobnego kryzysu uchodźczego.

– Staramy się znaleźć miejsce dla każdego i każdemu pomóc. Ogromnie dziękuję moim Rodakom za ogromne serce, które okazują. I w tej trudnej sytuacji potrafili się znaleźć jako bracia i dobrzy sąsiedzi – akcentował.

Premier Kanady Justin Trudeau i prezydent Andrzej Duda (fot. KPRP)

Prezydent relacjonował, że rozmowa dotyczył również funduszy na odbudowę Ukrainy. – Wyraziłem nadzieję, że te fundusze będą mogły płynąć z UE, że Ukrainie zostanie nadany status kandydata do Unii – wskazywał. – Ale – jak dodał – mam także nadzieję, że będą to nie tylko fundusze europejskie, ale także światowe, że włączy się także Kanada, Stany Zjednoczone.

– Rozmawialiśmy z Panem Premierem także o tym, że zbrodniarze wojenni muszą być bezwzględnie ścigani – mówił Andrzej Duda. – Polska wspiera prokuratorów międzynarodowych w poszukiwaniu, zbieraniu dowodów zbrodni rosyjskich na Ukrainie. Nie ma co ukrywać, to są zbrodnie noszące znamiona ludobójstwa – podkreślał.

Kanada to państwo, które jest związane z Ukrainą silnymi więzami – wielka wspólnota ukraińska zamieszkuje w Kanadzie.

Szef Gabinetu prezydenta Paweł Szrot zwracał wcześniej uwagę, że Kanada jest bardzo ważnym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, a wizyta premiera tego kraju w Polsce ma na celu potwierdzenie jedności NATO wobec agresji Rosji na Ukrainę. Jak zaznaczył, Kanada zadeklarowała duże wsparcie jeśli chodzi o przyjmowanie uchodźców ukraińskich. Minister dodał, że wynika to z faktu, iż w Kanadzie mieszka liczna mniejszość ukraińska.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button