SPORTY WALKI

Belgrad. MŚ w zapasach. Anhelina Łysak z kwalifikacją olimpijską do Paryża

Serbia

Anhelina Łysak (-57 kg) wywalczyła kwalifikację olimpijską do Paryża podczas mistrzostw świata w Belgradzie.

Nasza zapaśniczka przegrała w pojedynku o brązowy medal z Amerykanką Helen Louise Maroulis, a w walce o bilet do Paryża pokonała przez położenie na łopatki Turczynkę Elvirę Kamaloglu.

Zapaśniczka MKS Cement-Gryf Chełm w środę rozpoczęła zmagania na macie w Belgradzie od pojedynku repasażowego z Białorusinką Iryną Kurachkiną, aktualną wicemistrzynią olimpijską. Anhelina Łysak znakomicie rozegrała ten pojedynek i przewagę techniczną wypracowała sobie już pod koniec pierwszej rundy kończąc w ten sposób pojedynek i awansując do walki o brązowy medal. W tym pojedynku zmierzyła się z Amerykanką Helen Louise Maroulis, aktualną wicemistrzynią świata i brązową medalistką olimpijską. Pierwsza punkty wywalczyła Maroulis za sprowadzenie do parteru i obejście. Walka na dobre rozkręciła się w drugiej rundzie, a Amerykanka zdobyła kolejne cztery punkty. Łysak ruszyła do odrabiania strat i na 30 sekund przed końcem było już tylko 7:6 dla Amerykanki. Niestety w końcówce Łysak dała się skontrować i ostatecznie przegrała walkę o brązowy medal.

Porażka nie oznaczała końca szans na awans do igrzysk olimpijskich w Paryżu. W dodatkowej walce Anhelina Łysak zmierzyła się z Turczynką Elvirę Kamaloglu i pewnie tym razem wygrała przez położenie na łopatki, tym samym wywalczyła kwalifikację olimpijską do Paryża.

W czwartkowym repasażu powalczy Aleksandra Wólczyńska (WKS Grunwald Poznań) w kategorii do 62 kg. Nasza zapaśniczka uległa w 1/16 finału aktualnej wicemistrzyni olimpijskiej, rozstawionej z numerem drugim w mistrzostwach reprezentantce Kirgistany Aisuluu Tynybekovej. Rywalka awansowała do finału i tym samym starsza z sióstr Wólczyński zmierzy się w repasażu z reprezentantką Mołdawii, Marianą Chrdivarą Esanu.

Niestety Aleksandra Wólczyńska uległa w repesażu kategorii wagowej do 62kg reprezentantce Mołdawii, Marianie Cherdivarze Esanu 10:1 i odpadła z dalszej rywalizacji.

W repasażach powalczy również Natalia Strzałka (ZKS Slavia Ruda Śląska, -72 kg), która w Belgradzie rywalizuje w kategorii nieolimpijskiej do 72 kg. W 1/8 finału przegrała z późniejszą finalistką, Davaanasan Amar z Mongolii, a w repasażu powalczy z Bułgarką Sofią Georgievą.

Natalia Strzałka pokonała Sofię Georgievą z Bułgarii 6:1 i awansowała do wieczornego pojedynku o brązowy medal Mistrzostw Świata w nieolimpijskiej kategorii wagowej do 72kg.
Jej rywalką będzie dwukrotna wicemistrzyni świata, reprezentantka Kazachstanu, Zhamila Bakbergenova.

W 1/8 finału odpadła Roksana Zasina (ZTA Zgierz) rywalizująca w kategorii do 53 kg, która w pierwszej walce pokonała zapaśniczkę z Wybrzeży Kości Słoniowej, Nogona Celine Josee Bakayoko, a w kolejnym starciu przez przewagę techniczną uległa Hindusce Antim Antim, rywalizującej pod neutralną flagą.

Również na 1/8 finału zmagania w turnieju zakończyła Wiktoria Chołuj (AKS Białogard) w kategorii do 68 kg. W 1/16 finału pokonała solidną Węgierkę Noemi Szabados, a w 1/8 finału po zaciętej walce uległa Adeli Hanzlickovej z Czech. Z Czeszką przegrała po raz ostatni podczas tegorocznego Poland Open po równie ciekawej walce. Chołuj pierwszy punkt wywalczyła za pasywność rywalki jeszcze w pierwszej rundzie. W drugiej rundzie wywalczyła punkty za sprowadzenie do parteru i obejście. Niestety Chołuj podobnie jak w Warszawie dała się zaskoczyć bardziej doświadczonej rywalce zza południowej granicy, która decydujące punkty za obejście wywalczyła na siedem sekund przed końcem walki. Czeszka przegrała w ćwierćfinale i tym samym zakończyła zmagania w mistrzostwach w wykonaniu Chołuj.

Wyniki

zapasy kobiet

-53 kg

1/16: Roksana Zasina – Nogona Bakayoko (Wybrzeże Kości Słoniowej) 3-1

1/8: Roksana Zasina – Antim Antim (Indie) 0-4

-57 kg

Repasaże: Anhelina Łysak – Iryna Kurachkina (AIN) 4-0

o 3 miejsce: Anhelina Łysak – Helen Louise Maroulis (USA) 1-3

o kwalifikację olimpijską: Anhelina Łysak – Elvira Kamaloglu (Turcja) 5-0

-62 kg

1/16: Aleksandra Wólczyńska – Aisuluu Tynybekova (Kirgistan) 0-5

-68 kg

1/16: Wiktoria Chołuj – Noémi Szabados (Węgra) 3-0

1/8: Wiktoria Chołuj – Adela Hanzlickova (Czechy) 1-3

-72 kg

1/8: Natalia Strzałka – Davaanasan Enkh Amar (Mongolia) 1-3

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button