CIEKAWOSTKI

Astronauta NASA Chris Cassidy i członkowie załogi bezpiecznie wylądowali na Ziemi

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

Po 196 dniach życia i pracy na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (krążącej po orbicie Ziemi), astronauta NASA Chris Cassidy wrócił ze swojej trzeciej misji kosmicznej.

W środę, 21 października razem z kosmonautami Ivanem Vagnerem i Anatolijem Iwaniszinem z rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos wylądowali na Ziemi.

Załoga opuściła stację o godzinie 19:32 EDT w środę i wylądowała na południe od miasta Dzhezkazgan w Kazachstanie o 22:54 (08:54 czasu kazachskiego). Cassidy poleciał samolotem NASA z powrotem do Houston, a Vagner i Ivanishin odlecieli do domu w Star City w Rosji.

Statek kosmiczny Sojuz przewożący astronautę NASA Chrisa Cassidy’ego i członków załogi Ekspedycji 63 Anatolija Iwaniszina i Ivana Vagnera z rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos opuszcza Międzynarodową Stację Kosmiczną (fot. TV NASA)

Podczas tej ostatniej misji Cassidy był dowódcą Ekspedycji 63. Amerykanin także witał członków załogi SpaceX Demo-2 Roberta Behnkena i Douglasa Hurleya z NASA – pierwszych astronautów, którzy przylecieli na stację kosmiczną na amerykańskim komercyjnym statku kosmicznym od czasu, kiedy USA wycofało się z podboju kosmosu w 2011 roku.

Cassidy i Behnken odbyli cztery spacery kosmiczne, trwające łącznie 23 godziny i 37 minut. Ostatni z tych spacerów był dziesiątym dla obu astronautów. Tego czynu dokonało do tej pory zaledwie czterech amerykańskich astronautów, którzy ukończyli 10 spacerów kosmicznych. Cassidy spędził w kosmosie łącznie 378 dni, co daje mu piąte miejsce wśród amerykańskich astronautów.

Chris przebywając na stacji, przyczynił się do setek eksperymentów, w tym badania wpływu grawitacji na wydzielanie się gazu elektrolitycznego.

Cassidy współpracował również z Astrobee, swobodnie latającymi robotami w kształcie sześcianu, które mogą pewnego dnia pomagać astronautom w rutynowych obowiązkach oraz prowadził badania do eksperymentu Onco-Selectors, który wykorzystuje mikrograwitację do identyfikacji terapii przeciwnowotworowych.

Kiedy Cassidy, Iwaniszin i Vagner opuścili stację kosmiczną, Ekspedycja 64 oficjalnie rozpoczęła swoją misję na stacji, z kosmonautą Roscosmosu Siergiejem Ryżikowem pełniącym funkcję dowódcy stacji oraz Kate Rubins z NASA i Sergey Kud-Sverchkov z Roscosmos, będącymi inżynierami lotniczymi.

W listopadzie załoga Expedition 64 ma powitać załogę SpaceX Crew-1 NASA – astronautów NASA Michaela Hopkinsa, Victora Glovera i Shannon Walkera oraz astronautę Soichi Noguchi z Japońskiej Agencji Badań Kosmicznych. Crew-1 będzie pierwszą długoterminową misją w ramach programu Commercial Crew NASA i będzie oznaczać powrót zdolności Ameryki do regularnego wysyłania astronautów z ziemi amerykańskiej.

Od prawie 20 lat Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest stale zamieszkana przez astronautów testujących technologie, prowadzących badania i rozwijających umiejętności potrzebne do eksploracji dalej od Ziemi, w tym na Księżyc i Marsa. W ramach globalnego przedsięwzięcia 241 osób z 19 krajów odwiedziło wyjątkowe miejsce mikrograwitacyjne, w którym odbyło się ponad 3000 badań naukowych i edukacyjnych prowadzonych przez naukowców ze 108 krajów.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button