LEKKOATLETYKA

Anita Włodarczyk, Piotr Małachowski i Piotr Lisek. Zapowiedź wydarzeń sportowych [ZDJĘCIA]

100-lecie polskiej lekkiej atletyki

Królowa Polskiego Sportu wkracza w wyjątkowy rok – jubileuszu 100-lecia istnienia Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Co więcej już od 10 lat najbardziej utytułowaną w naszym kraju dyscyplinę sportu wspiera PKN ORLEN.

Przed polską lekkoatletyką wyjątkowy rok – jesienią Polski Związek Lekkiej Atletyki świętować będzie 100-lecie istnienia. PZLA zostało założone 11 października 1919 roku w Krakowie, jako pierwszy związek sportowy w odrodzonej po 123 latach zaborów Polsce. Działania związane z jubileuszem będą prowadzone przez cały rozpoczynający się właśnie rok. W planach jest m.in. wystawa przygotowywana w kooperacji z Muzeum Sportu i Turystyki.

– Minione lata były dla polskiej lekkoatletyki bardzo udane. Nasi zawodnicy niejednokrotnie pokazywali, że potrafią walczyć, że nie mają kompleksów wobec rywali. Nie wątpię, iż w najbliższych miesiącach ponownie lekkoatleci przyniosą polskim kibicom dużo radości. Sezon jest wyjątkowy – obchodzimy 100-lecie Związku, będziemy gospodarzem drużynowych mistrzostw Europy i czekają nas równie ciekawe imprezy międzynarodowe. To wszystko jest jednak etapem, którego finalnym celem jest Tokio i olimpijski start w sierpniu 2020 roku – zapewnia prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Henryk Olszewski.

Współpraca Koncernu z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki rozpoczęła się w 2009 roku od finansowego wsparcia jednego zawodnika – Tomasza Majewskiego, a dziś obejmuje 18 sportowców, którzy tworzą Grupę Sportową ORLEN.

– Współpraca z PZLA stanowi istotny element naszego zaangażowania we wsparcie polskich sportowców. Bardzo ważne są dla nas również programy poszukiwania następców dzisiejszych mistrzów wśród polskiej młodzieży i system szkolenia, który w przyszłości zapewni kolejne sukcesy lekkoatletyczne – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN. – Jesteśmy firmą globalną, nasze produkty dostępne są w ponad 90 krajach na świecie więc zaangażowanie w lekką atletykę, w której nasi sportowcy osiągają międzynarodowe sukcesy jest dla nas naturalne – dodał Prezes Obajtek.

W nadchodzącym roku PKN ORLEN będzie m.in. sponsorem tytularnym dwóch prestiżowych mityngów organizowanych pod egidą PZLA.

4 lutego w Atlas Arenie w Łodzi odbędzie się ORLEN Cup, a 16 czerwca na Stadionie Śląskim w Chorzowie drugi raz w historii rozegrany zostanie ORLEN Memoriał Janusza Kusocińskiego.

W tym roku najważniejsze imprezy sportowe, które determinują program treningowy, to odbywające się w marcu 35. Halowe Mistrzostwa Europy w Glasgow oraz Mistrzostwa Świata w Doha zaplanowane na przełom października i listopada.

– Każdy występ sportowy to wyzwanie dla zawodnika. Ja przygotowuję się do nich bardzo sumiennie, wykorzystując maksimum swoich możliwości. Koncentruję się przede wszystkim na osiąganiu jak najlepszych wyników – powiedział Piotr Lisek, tyczkarz, członek Grupy Sportowej ORLEN.

– Rok 2019 jest wypełniony występami na polskich i zagranicznych arenach, na których godnie chcemy reprezentować Polskę. Będzie to również okres intensywnych przygotowań do kwalifikacji i potem występów na Igrzyskach w Tokio, którym poświęcimy w tym roku na pewno wiele uwagi – dodał Piotr Małachowski, polski dyskobol z Grupy Sportowej ORLEN.
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button