ŚWIAT

Angela Merkel o niemieckiej prezydencji. „Razem dla ożywienia gospodarczego w Europie”

Kanclerz Angela Merkel przedstawiła Parlamentowi Europejskiemu priorytety niemieckiej prezydencji

Posłowie dyskutowali z kanclerz Angelą Merkel i przewodniczącą Komisji Ursulą von der Leyen o strategii i celach niemieckiej prezydencji w nadchodzącym półroczu.

Zgodnie z mottem „Razem dla ożywienia gospodarczego w Europie”, niemiecka prezydencja w Radzie jest zdeterminowana, aby uporać się z wielkimi wyzwaniami, spowodowanymi przez pandemię, powiedziała kanclerz Merkel. Podkreśliła ona pięć obszarów, nad którymi Europa musi pracować, jeśli chce wyjść z obecnego kryzysu zjednoczona i silna: prawa podstawowe, solidarność i spójność, zmiany klimatu, digitalizacja i rola Europy w świecie. Podkreśliła, że „Niemcy są gotowe okazać nadzwyczajną solidarność”, aby zbudować Europę, która jest ekologiczna, innowacyjna, zrównoważona, bardziej cyfrowa i konkurencyjna. „Europa jest zdolna do wielkich rzeczy, jeśli będziemy współpracować i pozostaniemy solidarni”, podsumowała.

„Wyzwanie stojące przed nami wszystkimi nie może być bardziej wyjątkowe”, powiedziała przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen. „Ale możemy stać się silniejsi dzięki Unii Europejskiej Nowej Generacji”. Niemcy wybrały to słowo: „razem”. To jest siła napędowa naszej unii”. Podkreśliła, że Europa potrzebuje zarówno nowego długoterminowego budżetu UE (WRF), jak i UE Nowej Generacji. Komisja zrobi wszystko, co w jej mocy, aby zapewnić osiągnięcie porozumienia”,powiedziała.

Manfred Weber (EPP, DE) powiedział, że UE potyka się na kolejnych kryzysach z powodu strachu. „Strach jest wrogiem solidarności, przyszłości i wolności”. Mamy duże oczekiwania wobec niemieckiej prezydencji, kontynuował. „UE potrzebuje teraz odwagi, by okazać solidarność: W tym miesiącu potrzebujemy rozwiązania dla funduszu odbudowy”, nalegał Weber. „Żadna wspólnota nie może przetrwać bez ducha wspólnoty. Dla nas to jest po prostu europejski sposób życia.”

Iratxe García Perez (S&D, ES) zaproponowała, że będzie pracować „ramię w ramię” z niemiecką prezydencją, aby przezwyciężyć różnice i podziały między Północą a Południem oraz między Wschodem a Zachodem w Europie, z korzyścią dla obywateli. „Musimy udowodnić, że możliwe jest stworzenie sprawiedliwszego i bardziej zrównoważonego społeczeństwa, które myśli o środowisku i przyszłych pokoleniach (…), chroni pracowników, ceni różnorodność i solidarnie zarządza przepływami migracyjnymi”, dodała.

„Obecnie priorytetem musi być przyjęcie planu odbudowy i nowych wieloletnich ram finansowych”,powiedział Dacian Ciolos (Renew Europe, RO). „Budujemy Europę wokół projektu, wizji i silnych wartości”, dodał. „Najwyższy czas, by poszanowanie praworządności stało się warunkiem dostępu do funduszy unijnych. Polityczna szansa jest tutaj. Wykorzystajcie ten bezprecedensowy pakiet , by ją wykorzystać”.

Jörg Meuthen (ID, DE) skrytykował kanclerz za ignorancję i uleganie ideologii. „Zdradzasz ideę europejską i narażasz na niebezpieczeństwo przyszłość przyszłych pokoleń”, powiedział, wskazując na Europejski Zielony Ład i fundusz na rzecz odbudowy. „Wasze rozumienie solidarności jest absurdalne”, podsumował.

Ska Keller (Greens/EFA, DE) powiedziała, że ta sama stanowczość, jaką UE wykazuje wobec COVID-19, powinna mieć zastosowanie do kryzysu klimatycznego. „Musimy przezwyciężyć kryzys koronawirusowy i uniknąć kryzysu klimatycznego. Prezydencja niemiecka może w tym zakresie wnieść istotny wkład, jak np. ambitna ustawa klimatyczna, wzywająca do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 65% do 2030 roku”.

Rafaele Fitto (ECR, IT) powiedział, że do tej pory reakcja UE na pandemię była „powolna, niezbyt skuteczna i pozbawiona prawdziwej solidarności”. Niemcy powinny odłożyć na bok egoizm i odzyskać pierwotnego ducha UE, unikając błędów z przeszłości. Musimy ożywić gospodarkę, wdrożyć korzystną politykę handlową i ożywić jednolity rynek”.

Martin Schirdewan (GUE/NGL, DE) przypomniał o szkodliwej polityce oszczędnościowej wdrożonej w czasie kryzysu finansowego i zaapelował do kanclerz Merkel, aby nie popełniła tego błędu dwukrotnie. Wezwał również Niemcy do upublicznienia i uczynienia protokołów Rady przejrzystymi oraz do zaprzestania blokowania wniosku w sprawie podatku cyfrowego dla dużych przedsiębiorstw.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button