POLSKA

Angela Merkel i Mateusz Morawiecki oddali hołd ofiarom obozu Auschwitz-Birkenau

Fundacja Auschwitz-Birkenau

Szef polskiego rządu wraz z Kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Angelą Merkel oddali hołd ofiarom obozu Auschwitz-Birkenau.

To pierwsza wizyta kanclerz w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym, która przybyła na zaproszenie Fundacji Auschwitz-Birkenau, w związku z obchodami 10-lecia jej działalności.

W przyszłym roku przypadają ważne dla Polski i polskiej pamięci historycznej rocznice wyzwolenia niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych. Mateusz Morawiecki podkreślił, że „jesteśmy zobowiązani, tę pamięć pielęgnować”. Jak dodał, „świadectwa z czasów istnienia obozów zagłady w Auschwitz-Birkenau budują dzisiejszą teraźniejszość”.

Premier podkreślił, że „ten, kto jest bierny wobec przekłamań historycznych jest współautorem tych przekłamań” – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. „Dlatego dzisiaj wszyscy musimy o prawdę tamtych czasów dbać z największą starannością” – podsumował Mateusz Morawiecki.

Premier wraz z Angelą Merkel złożyli kwiaty przy Ścianie Straceń oraz znicze przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu.

Fundacja Auschwitz-Birkenau została powołana w styczniu 2009 r. z inicjatywy prof. Władysława Bartoszewskiego, partycypuje w niej 38 państw. Głównym jej celem jest finansowanie konserwacji historycznych obiektów.
(KPRP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Back to top button