POLSKA

Andrzej Duda z wizytą w 34. Chojnickim Batalionie Radiotechnicznym

Wojsko Polskie

Prezydent Andrzej Duda złożył wizytę w 34. Chojnickim Batalionie Radiotechnicznym.

Jednostka jest elementem narodowego systemu obrony powietrznej oraz Systemu Zintegrowanej Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej NATO. Prezydent podczas spotkania z dowódcą oraz żołnierzami zapoznał się z realizacją zadań jednostki związanych z zabezpieczeniem przestrzeni powietrznej państwa.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych podkreślił, że 34. chojnicki Batalion pełni nadzór nad bezpieczeństwem naszych granic, w tym zwłaszcza przestrzeni powietrznej. Zwracając uwagę na znaczenie zadań wykonywanych przez funkcjonariuszy Jednostki, przypomniał, że w ostatnim czasie Polska narażona jest na częste prowokacje ze strony obcych państw.

– Kiedy nasi piloci strzegą polskiego nieba, to tak naprawdę ich oczy, te dalekosiężne, to między innymi właśnie ta jednostka – 34. Batalion Radiotechniczny – wyjaśnił.

Jak dodał, „to oni obserwują cały czas przestrzeń powietrzną nad Polską i wokół naszego kraju, to oni mają pierwsze informacje o tym, że obcy statek powietrzny może zbliżać się do naszych granic, obserwują go i uruchamiają odpowiednie procedury bezpieczeństwa”.

Andrzej Duda wskazał, że na zbliżającym się Szczycie NATO w Waszyngtonie poruszony zostanie temat wzmocnienia obrony powietrznej na wschodniej flance. Przypomniał w tym kontekście, że obecnie na terytorium Polski znajdują się systemy sojusznicze – m.in. brytyjski Sky Sabre i amerykańskie Patriot, rozlokowane na wschodzie kraju.

– Jesteśmy na zaawansowanym etapie budowy naszego własnego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, to system trzywarstwowy Wisła, Narew, Pilica – podkreślił prezydent.

Wyjaśnił, że amerykańskie baterie Patriot zamówione przez Polskę w pierwszej fazie programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła zostały już dostarczone.

– Nasi żołnierze w tej chwili się szkolą. System Narew realizujemy we współpracy z Brytyjczykami, natomiast Pilica to jest nasz własny przemysł – przekazał Andrzej Duda.

Prezydent zaznaczył także, że jednostki radiotechniczne, wobec ciągłego rozwoju nowych technologii, potrzebują doinwestowania. W tym kontekście podkreślił znaczenie wysokich nakładów na obronność, ale także innowacyjnych rozwiązań radarowych produkowanych w polskim przemyśle zbrojeniowym.

– Cieszę się ogromnie, że w tym kontekście mamy w ostatnim czasie tak wysoki poziom nakładów ponad 4 proc. na obronność – zauważył.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych wskazał, że te wydatki muszą być utrzymywane na tym pułapie, aby możliwa była dalsza modernizacji polskiej armii i zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom.

– Rozmawiałem na ten temat i z premierem i z Ministrem Obrony Narodowej. Obronność, z uwagi na rosyjską agresję na Ukrainę, odradzający się rosyjski imperializm, jest absolutnie tematem numer jeden – zaznaczył prezydent.

Andrzej Duda przekazał, że podczas Szczytu NATO będzie podnosił postulat zwiększenia wydatków na zbrojenia do 3 proc. PKB wśród krajów Sojuszu.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button