POLSKAŚWIAT

Andrzej Duda wrócił z Kijowa. „Ukraina potrzebuje siły militarnej i sprzętu”

Wojna na Ukrainie

Prezydent Andrzej Duda jest już w Polsce.

W środę nad ranem na dworcu PKP w Przemyślu (Podkarpackie), prosto po powrocie z Kijowa, podkreślał, że nie ma wątpliwości, że to my powinniśmy być tymi, którzy okazują wsparcie Ukrainie. – Nasza obecność tam jest znakiem tego wsparcia, nie tylko moralnego – zaznaczył.

„Uchodźcy szukają schronienia w Polsce”

– Uciekają przed śmiercią, zniszczeniem i potrzebują wsparcia. Któż bardziej to wsparcie powinien okazać niż my, którzy jesteśmy ich sąsiadami. Rozumiemy tę sytuację doskonale i wiemy z naszej historii, co to znaczy znaleźć się pod rosyjską okupacją, co to znaczy, że Rosjanie burzą domy, gwałcą, palą. To jest ta najczarniejsza strona rosyjskiego imperializmu – mówił.

Platforma Krymska

Prezydent nawiązał do spotkania forum Platformy Krymskiej, w którym udział wzięli poprzez Internet przywódcy wielu państw. Zaznaczył, że poszedł w świat jasny komunikat, że Krym jest ukraiński i jest dzisiaj okupowany przez Rosję.

– Krym musi być zwrócony Ukrainie, Rosja łamie prawo międzynarodowe, to jest rosyjska napaść, brutalna, z pogwałceniem wszystkich zasad. Jeśli ta wojna ma się zakończyć to tym, że Rosja zostanie wyparta ze wszystkich okupowanych terenów i Ukraina będzie mogła wrócić do normalnego funkcjonowania w swoich, uznanych przez społeczność międzynarodową, granicach. To gwarancja pokoju na przyszłość – powiedział Andrzej Duda.

„Ukraina czeka na wsparcie militarne”

– Nie wystarczy samo bohaterstwo żołnierzy, że tysiące ochotników zgłasza się do obrony ojczyzny. Ludzie giną na froncie, to są setki ludzi, czasami dziesiątki dziennie. Potrzebują nie tylko pomocy humanitarnej, ale też siły militarnej, sprzętu, który będzie im pozwalał sprawnie bronić swojego kraju. Ten sprzęt jest im potrzebny i wzywam niezmiennie wspólnotę międzynarodową, aby taki sprzęt Ukrainie dostarczać. Taki też przekaz płynie z wczorajszego spotkania – podkreślił prezydent.

Ponadgodzinna rozmowa w „cztery oczy” z Wołodymyrem Zełenskim

– Wyczerpaliśmy wszystkie tematy, które są w przestrzeni między nami. To nasze wsparcie militarne Ukrainy jest, ono jest cały czas potrzebne, najlepiej, żeby było w jeszcze większym stopniu niż w tej chwili. Tylko dzisiaj Ukraina potrzebuje wsparcia najnowocześniejszego, broni dalekiego zasięgu, która pozwoli ostrzeliwać pozycje artyleryjskie, z których Rosjanie ostrzeliwują terytorium Ukrainy – relacjonował polski prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że USA udzielają największego wsparcia Ukrainie, a Polska jest na drugim miejscu. „To nasze wsparcie w sposób bardzo wymierny pomaga Ukrainie w odpieraniu kolejnych rosyjskich ataków” – mówił.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button