POLITYKAPOLSKAŚWIAT

Andrzej Duda w Bułgarii. „Tak samo zachowują się rosyjscy przywódcy, jak Hitler, jak niemieckie SS w czasie II WŚ”

W Sofii rozmawiał z prezydentem Republiki Bułgarii Rumenem Radewem

Prezydent Andrzej Duda kontynuuje konsultacje z liderami regionu przed czwartkowym nadzwyczajnym szczytem NATO i rozmowami z prezydentem USA Joe Bidenem.

W Sofii rozmawiał z prezydentem Republiki Bułgarii Rumenem Radewem. Jeszcze dziś spotka się z prezydentem Rumunii. – Spotkaliśmy się, by omówić sytuację bezpieczeństwa, aktualne wyzwania i wspólnie przygotować się do nadchodzącego szczytu NATO w Brukseli – podkreślał Andrzej Duda w stolicy Bułgarii.

W Sofii odbyły się rozmowy prezydentów Andrzeja Dudy i Rumena Radewa. Ostatnim razem przywódcy Polski i Bułgarii spotkali się 25 lutego w Warszawie podczas szczytu Bukaresztańskiej Dziewiątki zwołanego przez Andrzeja Dudę po wybuchu wojny w Ukrainie. W ubiegłym tygodniu rozmawiali telefonicznie.

Bułgaria. Prezydent Andrzej Duda i prezydentem Republiki Bułgarii Rumen Radew (fot. KPRP)

– To, co obserwujemy na Ukrainie ma precedens w czasie II wojny światowej. Moi rodacy, Polacy, patrzą dzisiaj na Mariupol, mówią ze łzami w oczach: Mariupol wygląda jak Warszawa w 1944 roku, kiedy nazistowscy, hitlerowscy Niemcy brutalnie bombardowali budynki mieszkalne, zabijając ludzi, zabijając cywilów bez żadnej litości. Dzisiaj dokładnie tak samo zachowuje się armia rosyjska, rosyjscy przywódcy jak Hitler, jak niemieckie SS, jak niemieccy piloci faszystowskiej armii w czasie II wojny światowej – mówił dziś w Andrzej Duda.

– Wierzę w to głęboko, że świat będzie umiał te zbrodnie w sposób skuteczny rozliczyć, tak aby zniechęcić wszystkich potencjalnych przywódców i dowódców, którzy w sposób bandycki będą chcieli realizować swoje wojenne cele – prezydent RP.

– Rosyjska inwazja jest nie tylko polityczną klęską, ale w dużym stopniu także i militarną porażką wielkiej, wydawałoby się, armii rosyjskiej, która miała podbijać Europę, a tymczasem dzięki niezwykłemu bohaterstwu i odwadze i umiejętnościom bojowym, doświadczeniu obrońców Ukrainy, staje się powoli dla Rosji koszmarem – podkreślał.

– Musimy się uwolnić od dominacji Rosji w zakresie dostaw ropy naftowej i gazu. Musimy stworzyć pełną dywersyfikację, aby nasze państwa miały wybór – dodał.

Po rozmowach w stolicy Bułgarii prezydent RP udał się do Bukaresztu na rozmowy z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem.

Jak zapowiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, to część szerszych konsultacji przed czwartkowym Nadzwyczajnym Szczytem NATO oraz rozmową z prezydentem USA Joe Bidenem. W poniedziałek Andrzej Duda złożył wizytę w Kiszyniowie, gdzie spotkał się z prezydent Mołdawii Maią Sandu.

Prezydent Andrzej Duda powiedział: „dzisiaj dokładnie tak samo zachowuje się armia rosyjska, tak samo zachowują się rosyjscy przywódcy, jak Hitler, jak niemieckie SS, jak niemieccy piloci faszystowskiej armii w czasie II wojny światowej. To są mordy bez precedensu, to jest z coś, czym wolny świat nie może się pogodzić.”

– Mam nadzieję, że w przyszłości osoby odpowiedzialne za ataki na osiedla, za zabijanie cywilów, za terror, będą odpowiadały przed międzynarodowymi trybunałami za zbrodnie wojenne – dodał.

Prezydent Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim dyrektora amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) Williama Burnsa (fot. KPRP)

21 marca prezydent przyjął Dyrektora CIA

Prezydent Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim Dyrektora amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) Williama Burnsa. W spotkaniu udział wzięli również Sekretarz Stanu, Szef Biura Polityki Międzynarodowej KPRP Jakub Kumoch oraz Ambasador USA Mark Brzezinski.

Prezydent w czwartek na szczycie NATO

Prezydent Andrzej Duda w przyszłym tygodniu jedzie na szczyt NATO w Brukseli i będzie wspólnie z rządem prezentował propozycję misji pokojowej na Ukrainie.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button