ŚWIAT

Andrzej Duda leci do Dubaju na Szczyt Klimatyczny COP28

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Prezydent Andrzej Duda udaje się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdzie w Dubaju weźmie udział w Konferencji Klimatycznej COP28.

Wizyta potrwa do soboty.

Szef Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak zapowiedział, że Andrzej Duda będzie przede wszystkim podkreślał znaczenie energii jądrowej.

– Podczas tegorocznego Szczytu Prezydent będzie mówił też o konieczności sprawiedliwej transformacji energetycznej, współpracy międzynarodowej w wypracowywaniu ambitnych rozwiązań pro–klimatycznych, ale i mających na uwadze godność i jakość życia naszych społeczeństw – powiedział prezydencki minister.

Jak dodał, „Andrzej Duda bardzo mocno wspiera rozwój energetyki jądrowej w Polsce, bo to jest ważny krok w celu zapewnienia Polsce bezpieczeństwa energetycznego i stabilności energetycznej”. Wskazał, że w ostatnich latach władze RP – rząd i ośrodek prezydencki – podjęły intensywne kroki w kierunku zbudowania stabilnej energetyki atomowej.

Mieszko Pawlak przekazał, że Prezydent zabierze również głos w panelu żywnościowym.

– Prezydent będzie przypominał m.in. założenia zrównoważonej produkcji rolno–spożywczej i polskim rosnącym wkładzie w globalne bezpieczeństwo żywnościowe – dodał.

Szef Gabinetu Prezydenta RP Marcin Mastalerek poinformował, że „w sobotę rano polskiego czasu prezydent wygłosi bardzo ważne przemówienie, w którym będzie mówił o atomie, a także przypomni COP24 w Katowicach, w tym temat just transition – sprawiedliwej transformacji”.

Jak dodał minister, warto wysłuchać tego wystąpienia. – Jako Polska przystąpimy do deklaracji takich państw jak USA i Francja, które chcą potrojenia produkcji energii atomowej – podkreślił.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button