CIEKAWOSTKI

Andrzej Bargiel pierwszy na świecie! Zjechał na nartach ze wszystkich ośmiotysięczników w Karakorum

Gasherbrum I climbed and skied down

26 lipca o godz. 7:15 rano lokalnego czasu pakistańskiego Andrzej Bargiel zdobył wierzchołek Gaszerbrum I (8080 m n.p.m.).

Wtedy zjechał z niego na nartach bez zużycia dodatkowego tlenu z butli.

Atak szczytowy rozpoczął się wczoraj 25 lipca o godz. 2:00 w nocy lokalnego czasu wyjściem bezpośrednio do obozu 2. Po odpoczynku w obozie 2 Andrzej ruszył w kierunku szczytu około godz. 21:00 czasu lokalnego. W drodze do obozu 2 Andrzejowi towarzyszyli Janusz Gołąb i Maciej Sulima, którzy podczas ataku pozostali w obozie 2. Bartek Pawlikowski podczas ataku szczytowego pozostał w base camp.

Gaszerbrum I to drugi cel wyprawy. Pierwszy spośród nich został już osiągnięty, podczas gdy 19 lipca Andrzej Bargiel zdobył wierzchołek Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.), po czym zjechał z niego także na nartach.

Andrzej Bargiel jako pierwszy na świecie zjechał na nartach ze wszystkich ośmiotysięczników w Karakorum!

Gaszerbrum I. Andrzej Bargiel i ekipa (fot. Bartłomiej Pawlikowski)

#GASHERBRUMSKICHALLENGE

30 czerwca 2023 roku rozpoczęła się najnowsza wyprawa Andrzeja Bargiela w ramach autorskiego projektu Hic Sunt Leones – GASHERBRUM SKI CHALLENGE. Wyprawa ma na celu eksplorację rejonu Gaszerbrumów i zdobycie dwóch ośmiotysięczników – Gaszerbrum I i Gaszerbrum II oraz zjazd z obydwu szczytów na nartach bez użycia dodatkowego tlenu z butli.

Dla Bargiela był to ostatni z ośmiotysięczników (Gasherbrum I) leżących w Karakorum, z których dotąd nie zjechał na nartach. Jego największy wyczyn w tej części świata to pierwszy w historii zjazd z K2 (8611 m n.p.m.), którego dokonał w 2018 roku. Warto dodać, że Andrzej jako pierwszy na świecie zjechał także z Broad Peaku (8051 m n.p.m.) – szczytu, z którego w tym sezonie, jako pierwsza kobieta zjechała polska skialpinistka Anna Tybor. Śmiało można powiedzieć, że Polacy piszą historię skialpinizmu w najwyższych górach świata.

Skialpinista w 2013 roku zjechał z Sziszapangmy (8013 m n.p.m.), a też z Manaslu (8156 m n.p.m.), Broad Peak (8047 m n.p.m.) i K2 (8611 m n.p.m.).

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button