POLSKA

Afera Mailowa PiS. Gawkowski: Prokuratura wszczęła postępowanie. Dworczyk powinien podać się do dymisji

Polska PiS

– To dobrze, że prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie ujawnienia maili pana ministra Dworczyka.

Szkoda, że tak późno – komentował poseł Krzysztof Gawkowski, odnosząc się do informacji o rozpoczęciu przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie śledztwa ws. ujawnienia przez funkcjonariusza publicznego informacji niejawnych. Jak zapowiedział Lewica ponowi wszystkie wnioski do prokuratury, które były składane do prokuratury w sprawie Afery Mailowej.

Prokuratorskie postępowanie dotyczy korespondencji mailowej między ministrem w Kancelarii Premiera Michałem Dworczykiem, a jego doradcą ds. obronności, pułkownikiem Krzysztofem Gajem.

– Dzisiejsza decyzja w sprawie maili pana Dworczyka potwierdza, że w tych mailach była prawda – ocenił szef KP Lewica.

„Maile Dworczyka były prawdziwe”

– 9 czerwca 2021 roku. pan minister Michał Dworczyk wydał oświadczenie, w którym zaprzeczał, że na jego skrzynce były jakiekolwiek materiały tajne, poufne albo ściśle tajne. Dzisiaj, po ponad półtora roku, prokuratura potwierdza, że mamy do czynienia z niebywałym skandalem, który przez PiS był bagatelizowany. A chodzi o ujawnianie materiałów, załatwianie spraw na maila, wykorzystanie prywatnej skrzynki do celów służbowych. Chodziło o to wszystko, co było w polskim parlamencie owiane takim klubem tajemnicy, bo mieliśmy nawet tajne posiedzenie Sejmu, żeby wmówić nam, że to przecież rosyjskie służby stały za tymi mailami – mówił Gawkowski.

Afera Mailowa

– Pan Dworczyk opisał w swoich mailach rzeczywisty stan polskiego państwa, gdzie wyroki Trybunału Konstytucyjnego są na e-mail; że można załatwiać posadę w spółkach Skarbu Państwa za pomocą poczty elektronicznej, gdzie pozycję polityczną wykorzystuje się do tego, żeby zwalniać albo zatrudniać ludzi. Pan Dworczyk pokazał jak bardzo Prawo i Sprawiedliwość pajęczyną obrosło – podsumował.

„Działania prokuratury to polityczna walka pomiędzy frakcjami w rządzie”

Zdaniem Lewicy decyzja prokuratury ws. Afery Mailowej to element walki buldogów pod dywanem w ramach koalicji rządzącej. – To co robi Zbigniew Ziobro pokazuje, że rząd jest ze sobą skłócony tak bardzo, że minister jest w stanie uruchomić ręcznie postępowanie w prokuraturze wobec innego ministra – mówiła posłanka Anna-Maria Żukowska. Jak podkreśliła sprawa ma już półtorej roku i wymiar sprawiedliwości podjął działania dopiero w momencie kryzysu w koalicji.

– Prokuratura nie miała czasu zająć się nimi przez ten czas. Ne zajęła się nimi dlatego, że Ziobro wymuszał pewne koncesje na rzecz swojego ugrupowania – Solidarnej Polski – na premierze Morawieckim, A im bliżej do wyborów, tym bardziej minister Ziobro pokazuje, jaką zdobył władzę i jak jest w stanie ją wykorzystać. Jest to władza upolityczniona i ofiarą Ziobry może być każdy. To właśnie jest ten przekaz, który podprogowo wysyła Ziobro do premiera Morawieckiego – oceniła polityczka Lewicy.

„Prokuratura musi zostać odpolityczniona”

– Jedyny sposób, żeby z tą patologią, z tym ręcznym sterowaniem wymiarem sprawiedliwości skończyć, jest wygranie przez nas wyborów. My to zrobimy i to nie politycy będą się tym wymierzaniem sprawiedliwości zajmować, tylko niezawisłe sądy – zapowiedziała.

Gawkowski: Minister Dworczyk powinien podać się do dymisji

Odpowiedzialność za ujawnienie tajnych informacji, za załatwianie pracy na maila, za oskarżanie niewinnych ludzi oraz za ustawianie wyroków Trybunału Konstytucyjnego, a także za wyciek danych osobowych – to jest odpowiedzialność pana ministra Dworczyka, który był szefem Kancelarii Premiera, a także premiera Mateusza Morawieckiego.

Minister Dworczyk, po tym jak wczoraj prokuratura uznała, że jego maile są prawdziwe, powinien podać się do dymisji. A jeżeli tej dymisji nie będzie, to premier powinien pana Dworczyka zdymisjonować. Lewica wczoraj zapowiedziała, iż ponownie wniesie do prokuratury wszystkie sprawy dotyczące wycieku danych, załatwiania pracy oraz nepotyzmu. Wcześniej prokuratura wszystkie te sprawy umorzyła, ale być może w efekcie wewnętrznych konfliktów w koalicji, wreszcie się sprawą Afery Mailowej zajęła.

Tu nie ma rosyjskich rąk czy służb specjalnych, ale tu jest nepotyzm PiS, który powinien być osądzony, a ludzie za to odpowiedzialni powinni odejść z rządu. Na pierwszym miejscu jest pan Dworczyk, na drugim jest pan Morawiecki.

– Krzysztof Gawkowski, przewodniczący KP Lewica

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button