POLSKA

ABW. Nastolatek planował zamachy terrorystyczne na budynki urzędów państwowych w Polsce

Terroryzm

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała mężczyznę, który planował przeprowadzenie zamachu o charakterze terrorystycznym w budynkach urzędów państwowych na terytorium Polski.

Podejrzany utrzymywał bieżący kontakt z osobami, które podawały się za przedstawicieli organizacji terrorystycznej („Państwo Islamskie”). Zatrzymany działał z nimi w porozumieniu. Do zatrzymania doszło 16 czerwca 2023 r. na terenie województwa dolnośląskiego.

W toku wykonywanych czynności służbowych ABW uzyskała informacje, że osiemnastoletni obywatel RP zamierza przeprowadzić atak terrorystyczny. Pod koniec 2022 r. mężczyzna dokonał konwersji na islam. W swojej działalności wzorował się na liderach organizacji terrorystycznych (Osama Bin Laden, Abubakr Al-Bahdadi, Anwar Al-Awlaki), w szczególności inspirował się działalnością „Państwa Islamskiego”. Zbierał informacje i półprodukty do wykonania pasa szahida, przy pomocy którego planował zrealizować zamach bombowy na budynek urzędu państwowego w Polsce.

16 czerwca 2023 r. funkcjonariusze Delegatury ABW w Poznaniu Wydziału Zamiejscowego we Wrocławiu zatrzymali podejrzanego oraz przeszukali miejsce jego zamieszkania i ujawnili dowody planowanego przestępstwa. W toku postępowania Agencja przeprowadziła również przeszukania w miejscach zamieszkania osób, które pozostawały w kontakcie z podejrzanym i posiadały wiedzę na temat planowanego zamachu.

Zatrzymany obywatel RP usłyszał zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnienie przestępstwa o charakterze terrorystycznym. Mężczyźnie przedstawiono także zarzut planowania przy użyciu materiałów wybuchowych przeprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu wielkich rozmiarów. Wobec wymienionego sąd – na wniosek prokuratury – zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Śledztwo prowadzi Delegatura ABW w Poznaniu pod nadzorem Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji we Wrocławiu. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button