POLSKA

ABW. Inspirował się działalnością „Państwa Islamskiego”. Planował zamach terrorystyczny na policjantów w Ząbkowicach Śląskich

Akt oskarżenia po śledztwie ABWDolny Śląsk

Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu skierował do Sądu Okręgowego w Świdnicy akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie, który planował przeprowadzenie zamachu terrorystycznego na policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich.

Śledztwo było prowadzone z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Aktem oskarżenia zakończyło się śledztwo prowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego pod nadzorem prokuratury wobec obywatela RP podejrzanego o planowanie zamachu z wykorzystaniem materiałów wybuchowych, w porozumieniu z innymi osobami, które reprezentowały organizację terrorystyczną „Państwo Islamskie”.

28 listopada 2023 r. prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu skierował do Sądu Okręgowego w Świdnicy akt oskarżenia przeciwko obywatelowi RP. Mężczyzna został oskarżony o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która planowała popełnianie przestępstw o charakterze terrorystycznym oraz dokonanie zamachu terrorystycznego z wykorzystaniem materiałów wybuchowych w celu poważnego zastraszenia wielu osób oraz o sprowadzenie zdarzenia, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu wielkich rozmiarów.

W czasie śledztwa ustalono, że obywatel RP pod koniec 2022 r. dokonał konwersji na islam. Wzorem do naśladowania byli dla niego: Osama Bin Laden, Ibrahim Awwad – Abubakr Al-Bahdadi, Anwar Al-Awlaki. Zainspirowany działalnością osób wywodzących się z organizacji terrorystycznej „Państwo Islamskie” (ISIS) chciał zostać męczennikiem i przeprowadzić akcję odwetową na „niewiernych” w Polsce.

W tym celu zbierał informacje, instrukcje oraz półprodukty do wykonania pasa szahida (pasa samobójców), przy pomocy którego planował przeprowadzenie zamachu. Za pośrednictwem komunikatorów internetowych, w tym szyfrowanych, utrzymywał kontakt z osobami – członkami organizacji terrorystycznej ISIS.

Zidentyfikowane w trakcie prowadzonego śledztwa osoby w sposób aktywny uczestniczyły w agitacji i indoktrynacji obywatela RP. Przekazały mu m.in. instrukcje wykonania ładunków wybuchowych w warunkach domowych. Wobec oskarżonego, od momentu jego zatrzymania przez ABW 16 czerwca 2023 r., sąd stosuje środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu.

Zakres prokuratorskich zarzutów

Prokurator zarzucił oskarżonemu udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnienie przestępstwa o charakterze terrorystycznym kwalifikowany z art. 258 § 2 kk. Kolejne zarzuty dotyczą planowania przy użyciu materiałów wybuchowych przeprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu wielkich rozmiarów kwalifikowane z art. 163 § 1 pkt 3 kk.

Czyny zarzucane oskarżonemu zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania na wniosek prokuratora wobec oskarżonego stosowany jest środek zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Planował zamach terrorystyczny na policjantów

W toku śledztwa ustalono, że 18-letni obywatel RP zamierza przeprowadzić atak terrorystyczny na policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich. Pod koniec 2022 r. oskarżony zmienił wyznanie na islam. Wzorował się m.in. na takich osobach jak Osama Bin Laden. Inspirował się działalnością „Państwa Islamskiego” oraz ISIS oraz wszedł w porozumienie z członkami tych organizacji. Zbierał informacje i półprodukty do wykonania pasa szahida, przy pomocy którego planował zrealizować zamach bombowy na budynek urzędu państwowego w Polsce. W wyniku zatrzymania oraz przeszukania miejsca pobytu mężczyzny ujawniono dowody planowanego przestępstwa.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

  1. A ten „Obywatel RP” to od kiedy ma polskie obywatelstwo? oraz… z jakim obywatelstwem urodzili się jego rodzice? od urodzenia mieli polskie obywatelstwo? hmm?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button