ŚWIAT

Abu Dhabi. Andrzej Duda spotkał się z Szejkiem Mohamedem bin Zayedem Al Nahyanem

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Prezydent Andrzej Duda przybył w poniedziałek z Kataru do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

We wtorek w Abu Zabi polski przywódca spotka się z prezydentem tego kraju Szejkiem Mohamedem bin Zayedem Al Nahyanem. Odbędą się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem prezydentów, a także rozmowy w wąskim gronie.

Jak zapowiedział prezydent, jednym z tematów rozmów będzie współpraca w dziedzinie energii: zarówno konwencjonalnej, jak i odnawialnej.

– Będziemy rozmawiali także o sytuacji międzynarodowej. To kwestia spokojnego, ale konsekwentnego przeciwdziałania rosyjskiej dezinformacji w tej części świata. Oddziaływanie rosyjskie w krajach na Półwyspie Arabskim jest bardzo silne. To są zamożne kraje, one mają swoją wysoką pozycję międzynarodową z uwagi na swoje liczne wpływy – i to, żeby w sposób zdecydowany dawać świadectwo, jaka jest prawda o rosyjskiej agresji na Ukrainie, jest bardzo istotne. O to także prosili nas sojusznicy – powiedział Andrzej Duda.

Abu Dhabi. Andrzej Duda w Wielkim Meczecie Szejka Zayeda (fot. KPRP)

Podczas wizyty podpisane zostaną porozumienia o współpracy w dziedzinie energetyki oraz cyfryzacji.

Jak informował Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz, ZEA jest państwem, które zajmuje wysoką pozycję w regionalnym układzie sił, zarówno politycznie, jak i gospodarczo. – Dlatego wizyta będzie okazją do zaprezentowania polskiego stanowiska wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę na najwyższym szczeblu oraz okazją do przedstawienia prawdziwego obrazu sytuacji w naszym regionie – mówił.

Minister podkreślał, że w czasie wizyty dużo uwagi zostanie poświęcone rozmowom nt. emirackich możliwości inwestycyjnych w Polsce na zasadzie partnerstwa. – Spodziewane jest, że rozmowy prezydentów nadadzą nowy impuls do współpracy sektorowej, m.in. w obszarze gospodarki cyfrowej, energii, rolnictwa, obrony. Prezydent Andrzej Duda chce też podkreślić znaczenie Inicjatywy Trójmorza i możliwości współpracy przy projektach infrastrukturalnych realizowanych w Europie Środkowo–Wschodniej – zaznaczył.

Abu Zabi. Rozmowy o współpracy w dziedzinie energii

Współpraca w dziedzinie energii: zarówno konwencjonalnej, jak i odnawialnej – to jeden z tematów dzisiejszych rozmów prezydenta RP Andrzeja Dudy z prezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich Szejkiem Mohamedem bin Zayedem Al Nahyanem.

We wtorek, w kolejnym dniu wizyty prezydenta RP w państwach Zatoki Perskiej, Andrzej Duda spotkał się w Abu Zabi z Szejkiem Mohamedem bin Zayedem Al Nahyanem. Przywódcy rozmawiali w wąskim gronie, poprowadzili też rozmowy plenarne delegacji.

Abu Dhabi. Andrzej Duda i Szejk Mohamed bin Zayed Al Nahyan (fot. KPRP)

Jak zapowiedział wcześniej Andrzej Duda, jeden z tematów rozmów to współpraca w dziedzinie energii: zarówno konwencjonalnej, jak i odnawialnej. Kolejny temat – sytuacja międzynarodowa związana z napaścią Rosji na Ukrainę.

– To kwestia spokojnego, ale konsekwentnego przeciwdziałania rosyjskiej dezinformacji w tej części świata. Oddziaływanie rosyjskie w krajach na Półwyspie Arabskim jest bardzo silne. To są zamożne kraje, one mają swoją wysoką pozycję międzynarodową z uwagi na swoje liczne wpływy – i to, żeby w sposób zdecydowany dawać świadectwo, jaka jest prawda o rosyjskiej agresji na Ukrainie, jest bardzo istotne. O to także prosili nas sojusznicy – mówił Andrzej Duda.

Prezydenci wzięli też udział w wymianie podpisanych umów dwustronnych:

  • porozumienia o współpracy między Ministrem Klimatu i Środowiska a Ministrem Energii i Infrastruktury w dziedzinie energii,
  • porozumienia o współpracy między Ministrem Cyfryzacji RP a Biurem ds. Sztucznej Inteligencji przy Kancelarii Premiera w Ministerstwie Spraw Gabinetowych Rządu ZEA w sprawie wymiany doświadczeń w dziedzinie sztucznej inteligencji i gospodarki cyfrowej.
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button