ŚWIAT

Abiy Ahmed Ali laureatem Pokojowej Nagrody Nobla 2019!

Pokojowa Nagroda Nobla 2019

Pokojową Nagrodę Nobla 2019 otrzymał premier Etiopii Abiy Ahmed Ali.

Królewska Szwedzka Akademia Nauk postanowiła przyznać Pokojową Nagrodę Nobla Etiopczykowi „za jego wysiłki na rzecz pokoju i współpracy międzynarodowej, a w szczególności za jego zdecydowaną inicjatywę rozwiązania konfliktu granicznego z sąsiednią Erytreą”.

Uzasadnienie Komitetu Noblowskiego

Norweski Komitet Noblowski postanowił przyznać Pokojową Nagrodę Nobla na 2019 r. premierowi Etiopii Abiyowi Ahmedowi Ali za jego wysiłki na rzecz pokoju i współpracy międzynarodowej, a zwłaszcza za jego zdecydowaną inicjatywę rozwiązania konfliktu granicznego z sąsiednią Erytreą. Nagroda ma również na celu wyróżnienie wszystkich interesariuszy pracujących na rzecz pokoju i pojednania w Etiopii oraz w regionach Afryki Wschodniej i Północno-Wschodniej.

Kiedy Abiy Ahmed został premierem w kwietniu 2018 r., jasno stwierdził, że chce wznowić rozmowy pokojowe z Erytreą. W ścisłej współpracy z prezydentem Erytrei Isaiasem Afwerki Abiy Ahmed szybko wypracował zasady porozumienia pokojowego, aby zakończyć długi impas „bez pokoju, bez wojny” między dwoma krajami. Zasady te są określone w deklaracjach, które premier Abiy i prezydent Afwerki podpisali w Asmara i Dżuddzie w lipcu i wrześniu. Ważną przesłanką przełomu była bezwarunkowa gotowość Abiy Ahmeda do zaakceptowania orzeczenia arbitrażowego międzynarodowej komisji granicznej z 2002 roku.

Pokój nie powstaje z działań samej partii. Kiedy premier Abiy wyciągnął rękę to prezydent Afwerki przyjął ją i pomógł sformalizować proces pokojowy między dwoma krajami. Norweski Komitet Nobla ma nadzieję, że porozumienie pokojowe przyczyni się do pozytywnych zmian dla całej ludności Etiopii i Erytrei.

W Etiopii, nawet jeśli pozostało wiele pracy, Abiy Ahmed zainicjował ważne reformy, które dają wielu obywatelom nadzieję na lepsze życie i lepszą przyszłość. Przez pierwsze 100 dni jako premier ustanowił stan wyjątkowy w kraju, udzielił amnestii tysiącom więźniom politycznym, zaprzestajał cenzury mediów, zalegalizował zakazane grupy opozycyjne, zwolinił przywódców wojskowych i cywilnych podejrzanych o korupcję oraz znacznie zwiększył wpływ kobiet w etiopskim życiu politycznym i wspólnotowym. Zobowiązał się również do wzmocnienia demokracji poprzez przeprowadzenie wolnych i uczciwych wyborów.

Po procesie pokojowym z Erytreą premier Abiy zaangażował się w inne procesy pokojowe oraz pojednawcze w Afryce Wschodniej i Północno-Wschodniej. We wrześniu 2018 r. on i jego rząd aktywnie przyczynili się do normalizacji stosunków dyplomatycznych między Erytreą a Dżibuti. Ponadto Abiy Ahmed starał się mediować między Kenią a Somalią w przedłużającym się konflikcie dotyczącym praw do spornego obszaru morskiego. Teraz jest nadzieja na rozwiązanie tego konfliktu. W Sudanie reżim wojskowy i opozycja wróciły do ​​stołu negocjacyjnego. 17 sierpnia wydali wspólny projekt nowej konstytucji, która ma zapewnić pokojowe przejście do rządów cywilnych w kraju. Premier Abiy odegrał kluczową rolę w procesie, który doprowadził do tego porozumienia.

Etiopia jest krajem różnych języków i narodów. Według międzynarodowych obserwatorów do trzech milionów Etiopczyków może zostać przesiedlonych wewnątrz kraju. Jako premier Abiy Ahmed stara się promować pojednanie, solidarność i sprawiedliwość społeczną. Jednak wiele wyzwań pozostaje nierozwiązanych. Walki etniczne wciąż nasilają się i widzieliśmy niepokojące tego przykłady w ostatnich tygodniach i miesiącach. Bez wątpienia niektórzy sądzą, że tegoroczna nagroda jest przyznawana zbyt wcześnie. Norweski Komitet Nobla uważa, że ​​teraz wysiłki Abiy Ahmeda zasługują na uznanie i wymagają zachęty.

Norweski Komitet Nobla ma nadzieję, że Pokojowa Nagroda Nobla wzmocni premiera Abiya w jego ważnej pracy na rzecz pokoju i pojednania. Etiopia jest drugim najludniejszym krajem Afryki i ma największą gospodarkę w Afryce Wschodniej. Mając na uwadze zalecenia Alfreda Nobla, Norweski Komitet Noblowski postrzega Abiy Ahmeda jako osobę, która w poprzednim roku zrobiła najwięcej, aby zasłużyć na Pokojową Nagrodę Nobla na rok 2019.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button