Komitet Organizacyjny 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych zdecydował o włączeniu do Konkursu Głównego czterech produkcji.
Kontrowersją był brak m.in. „Mowy ptaków” Xawerego Żuławskiego wśród filmów konkursowych w walce o Złote i Srebrne Lwy. Dlatego wszyscy członkowie Zespołu Selekcyjnego zrezygnowali z udziału w Radzie Programowej tego eventu, bo zabrakło czterech rekomendowanych filmów przez nich.
Są to filmy rekomendowane przez Zespół Selekcyjny i one znalazły się jako te cztery dodatkowe nie uwzględnione wcześniej filmy:
„Interior”, reżyseria: Marek Lechki, producenci: Anna Kępińska, Maciej Kubicki (premiera);
„Mowa ptaków”, reżyseria: Xawery Żuławski, producent: Marcin Wierzchosławski;
„Supernova”, reżyseria: Bartosz Kruhlik, producenci: Jacek Bromski, Ewa Jastrzębska, Jerzy Kapuściński (debiut, premiera);
„Żużel”, reżyseria: Dorota Kędzierzawska, producent: Artur Reinhart (premiera).
Podejmując tę decyzję w trybie wyjątkowym, Komitet Organizacyjny 44. FPFF kierował się dobrem polskiego środowiska filmowego, a także Festiwalu, który jest najważniejszą doroczną prezentacją aktualnego dorobku polskiej kinematografii.
W związku z nieporozumieniami wokół interpretacji Regulaminu Festiwalu, Komitet Organizacyjny przychylił się do apeli przedstawicieli środowiska filmowego, w tym Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Gildii Reżyserów Polskich oraz PSC Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych.
KONKURS GŁÓWNY 44. FESTIWALU POLSKICH FILMÓW FABULARNYCH:
„Boże Ciało”, reżyseria: Jan Komasa, producenci: Aneta Hickinbotham, Leszek Bodzak (premiera)
„Ciemno, prawie noc”, reżyseria: Borys Lankosz, producenci: Aneta Hickinbotham, Leszek Bodzak
„Czarny mercedes”, reżyseria: Janusz Majewski, producent: Włodzimierz Niderhaus (premiera)
„Dolina Bogów”, reżyseria: Lech Majewski, producent: Lech Majewski (premiera)
„Ikar. Legenda Mietka Kosza”, reżyseria: Maciej Pieprzyca, producenci: Renata Czarnkowska-Listoś, Maria Gołoś (premiera)
„Kurier”, reżyseria: Władysław Pasikowski, producenci: Klaudiusz Frydrych, Sylwia Wilkos, Jan Ołdakowski, Dariusz Gawin
„Legiony”, reżyseria: Dariusz Gajewski, producent: Maciej Pawlicki (premiera)
„Obywatel Jones”, reżyseria: Agnieszka Holland, producenci: Stanisław Dziedzic, Klaudia Śmieja-Rostworowska, Andrea Chalupa
„Pan T.”, reżyseria: Marcin Krzyształowicz, producent: Jarek Boliński (premiera)
„Piłsudski”, reżyseria: Michał Rosa, producent: Dariusz Sidor
„Proceder”, reżyseria: Michał Węgrzyn, producent: Janusz Iwanowski (premiera)
„Słodki koniec dnia”, reżyseria: Jacek Borcuch, producent: Marta Habior
„Solid Gold”, reżyseria: Jacek Bromski, producent: Michał Kwieciński
„Ukryta gra”, reżyseria: Łukasz Kośmicki, producenci: Piotr Woźniak-Starak, Krzysztof Terej, Daniel Baur (debiut, premiera)
„Wszystko dla mojej matki”, reżyseria: Małgorzata Imielska, producenci: Wojciech Kabarowski, Jerzy Kapuściński (debiut, premiera)
„Żelazny most”, reżyseria: Monika Jordan-Młodzianowska, producent: Anna Wereda (debiut, premiera)
„Interior”, reżyseria: Marek Lechki, producenci: Anna Kępińska, Maciej Kubicki (premiera);
„Mowa ptaków”, reżyseria: Xawery Żuławski, producent: Marcin Wierzchosławski;
„Supernova”, reżyseria: Bartosz Kruhlik, producenci: Jacek Bromski, Ewa Jastrzębska, Jerzy Kapuściński (debiut, premiera);
„Żużel”, reżyseria: Dorota Kędzierzawska, producent: Artur Reinhart (premiera).
Komunikat Dyrektora 44. FPFF
„Szanowni Państwo,
w związku z pytaniami dotyczącymi tegorocznej selekcji do Konkursu Głównego 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, informuję, że ostatecznego wyboru filmów dokonał Komitet Organizacyjny, opierając się zasadach opisanych w paragrafie 7. Regulaminu, dostępnego na stronie internetowej Festiwalu i akceptowanego przez zgłaszających filmy producentów:
§ 7.
1. Do Konkursu Głównego kwalifikuje się maksymalnie 16 filmów.
2. W ramach preselekcji Zespół Selekcyjny rekomenduje do udziału w Konkursie Głównym maksymalnie 20 filmów, spośród których Komitet Organizacyjny jest zobowiązany zatwierdzić co najmniej 8.
3. Ostatecznej kwalifikacji filmów do Konkursu Głównego dokonuje Komitet Organizacyjny, z zastrzeżeniem, że decyzje podejmowane są na zasadzie konsensusu, a jeśli jest on niemożliwy, zapadają większością głosów. Nie odnotowuje się w protokole zdań odrębnych, a decyzje mają charakter ostateczny i nie podlegają odwołaniu.
Na Festiwal wpłynęło 40 zgłoszeń fabularnych filmów pełnometrażowych.
Zespół Selekcyjny zarekomendował 21 filmów, z czego 13 zostało zaakceptowanych przez Komitet. Następnie Komitet uzupełnił zestaw filmów o 3 tytuły. Ostatecznie wybrano 16 filmów do Konkursu Głównego, w drodze głosowania odrębnie nad każdym filmem.
W obradach i głosowaniu nad filmami „Solid Gold”, „Eastern” i „Supernova” nie brał udziału Pan Jacek Bromski – reżyser pierwszego z nich i producent pozostałych.
Z poważaniem
Leszek Kopeć
Dyrektor Festiwalu”
44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 16-21 września 2019 roku w Gdyni.
(org.)