LEKKOATLETYKA

97. PZLA Mistrzostwa Polski – drugi dzień. Paweł Fajdek pokonał Wojciecha Nowickiego

Lekkoatletyczne Mistrzostwa Polski 2021

Czternaście kompletów medali trafiło do najlepszych polskich lekkoatletów drugiego dnia mistrzostw kraju.

Wyniki mogły zadowolić poznańską publiczność. Wielkim widowiskiem były finały 400 m kobiet i rzutu młotem mężczyzn.

W piątek rozgrywano dwie sesje. Rano startowali chodziarze na 10 km i chodziarki na 5 km. Wśród panów z wielką przewagą triumfował Łukasz Niedziałek. Kolejni na mecie Rafał Fedaczyński i Mateusz Nowak pojawili ponad 4 minuty po złotym medaliście.

Niedziałek (WLKS Nowe Iganie) otarł się o rekord Polski młodzieżowców w chodzie na 10 000 metrów.

Młody zawodnik z Siedlec zdecydowanie zdystansował rywali. Niedziałek przez większość dystansu szedł tempem, które dawało mu realną szanse na poprawienie rekordu Polski U23 Jacka Müllera (39:28.97 z 1993 roku). Niestety na ostatnich okrążeniach zawodnik, nie chcąc ryzykować kontuzji, zwolnił i finiszował w czasie 39:32.52.Rywalizacja pań była bardziej wyrównana. Agnieszka Ellward przyszła na metę przed Anną Ździebło i Magdaleną Żelazną. Na zakończenie sesji porannej o sobotni finał 200 m walczyli mężczyźni i kobiety.

Sesję popołudniową rozpoczął rzut dyskiem kobiet. Chociaż Daria Zabawska zapewniła sobie złoto już w pierwszej kolejce, to jednak konkurs miał swoją dramaturgię. O najwyższy stopień podium do końca walczyła Karolina Urban, ostatecznie przegrywając o 4 cm. Na trzecim stopniu podium znalazła się Karolina Sygutowska. Wśród panów w swoim pożegnaniu z Mistrzostwami Polski błysnął Piotr Małachowski (64.67). Za nim uplasowali się Bartłomiej Stój i Robert Urbanek.

W skoku wzwyż pań nie było niespodzianek – Kamila Lićwinko zameldowała się na miejscu pierwszym z dobrym wynikiem 1.92. Rekord życiowy (1.85) dał Wiktorii Miąso srebro i pozwolił pokonać Anetę Rydz. Najlepszym tegorocznym wynikiem wśród Polaków skończył się również konkurs męski. Wysokość 2.26 dała zwycięstwo Norbertowi Kobielskiemu przed Mateuszem Kołodziejskim i Sylwestrem Bednarkiem.

Najlepsze wyniki w sezonie padały również w finałach 400 m przez płotki pań i panów. Poznańską publiczność ucieszyło zwycięstwo Roberta Brylińskiego z OŚ AZS Poznań. Za nim ukończyli bieg Krzysztof Hołub i Sebastian Urbaniak. Kolejne złoto do bogatej kolekcji dołożyła Joanna Linkiewicz (56.32) wygrywając z Julią Korzuch i Emilią Ankiewicz.

Justyna Święty-Ersetic, Natalia Kaczmarek i Małgorzata Hołub-Kowalik (fot. PZLA)

Optymizmem przed Igrzyskami Olimpijskimi napawa forma sprinterek w biegu na 400 m. Wynik Mistrzyni Polski Natalii Kaczmarek 50.72 to jej rekord życiowy. Za nią na metę przybiegły Justyna Święty-Ersetic i Małgorzata Hołub-Kowalik. W biegu mężczyzn barierę 46 sekund (45.96) zdołał przełamać tylko Kajetan Duszyński, który wygrał z Mateuszem Rzeźniczakiem i Karolem Zalewskim.

Deszczowy konkurs skoku o tyczce mężczyzn obfitował w emocje i zwroty akcji. Ostatecznie triumfował Piotr Lisek (5.80) przed Robertem Soberą i Pawłem Wojciechowski (obaj 5.70). Cała trójka zaliczyła w Poznaniu najlepsze wyniki w sezonie.

Zdecydowanie najlepsze wyniki i największe emocje zafundowali poznańskiej publiczności młociarze. Do ostatniej kolejki prowadził Wojciech Nowicki, który musiał jednak uznać wyższość Pawła Fajdka. 4-krotny mistrz świata posłał młot na odległość 82.82m, poprawił rekord mistrzostw Polski, rekord poznańskiego stadionu i po raz szósty sięgnął po tytuł mistrza Polski.

Drugiego dnia 97. PZLA Mistrzostw Polski rozstrzygnięto również rywalizację w sztafetach 4x100m. Wśród pań zwyciężyły sprinterki AZS-AWF Warszawa przed CWZS Zawisza Bydgoszcz, RLTL Optima Radom. Kolejność sztafet męskich: AZS-AWF Katowice, OŚ AZS Poznań, KS Podlasie Białystok.
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button