POLSKA

76. rocznica bitwy o Monte Cassino. „Czerwone maki” [WIDEO]

Wzgórze Monte Cassino

76 lat temu 2. Korpus Polski dowodzony przez gen. Władysława Andersa zdobył wzgórze Monte Cassino.

– 18 maja 1944 roku w samo południe na ruinach klasztoru Monte Cassino plutonowy Emil Czech odegrał „Hejnał Mariacki”, symbolicznie oznajmiając światu odebranie klasztoru z rąk Niemców, przez żołnierzy II Korpusu Polskiego. Każdego roku w maju wspominamy to wydarzenie i składamy hołd polskim żołnierzom. Podziwiamy ich odwagę. Są dla nas wzorcem honoru żołnierskiego i patriotyzmu – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej wspominając ofiarę poniesioną przez żołnierzy w czasie walk o Monte Cassino.

Warszawski pomnik upamiętniający zwycięską bitwę żołnierzy II Korpusu Polskiego dowodzonych przez gen. Władysława Andersa (fot. Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki)

18 maja przypada 76. rocznica bitwy o Monte Cassino, która nazywana jest także „Bitwą o Rzym”, gdyż zwycięstwo w niej otwierało drogę do stolicy Włoch. Tego dnia w samo południe na wzgórzu Monte Cassino zatknięta została zwycięsko biało-czerwona flaga.

Przypominając historię polskiego żołnierza szef MON podkreślił, że zwycięstwo nie byłoby możliwe bez ich zaangażowania. Żołnierze pod dowództwem generała Władysława Andersa dzięki odwadze i waleczności odnieśli ważny sukces militarny.

– Pamiętamy o tych wszystkich, którzy na zawsze pozostali pod Monte Cassino. Wojsko Polskie z dumą pielęgnuje ich dziedzictwo. Cześć i chwała Bohaterom! – dodał minister M. Błaszczak.

Na zboczach Monte Cassino powstał polski cmentarz wojskowy, który jest jednym z najważniejszych miejsc pamięci narodowej. Na cmentarzu spoczął generał Władysław Anders, który zmarł w Londynie w 1970 roku. Na murze wokół cmentarza umieszczono sentencję: „Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie”

Czerwone maki – Bohaterom Monte Cassino

„Czerwone maki na Monte Cassino” śpiewano solo, w duetach, z całymi rodzinami, zawsze z sercem, w poczuciu jedności i wspólnoty. Filmiki docierały ze wszystkich stron Polski, a także z Włoch, Norwegii i Ukrainy. Wykonawcom nagrywanym najczęściej w domach, za pomocą telefonów komórkowych, akompaniuje Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy. Właśnie z takich własnych interpretacji powstał niezwykły spot filmowy pt. CZERWONE MAKI – BOHATEROM MONTE CASSINO.

Rocznica bitwy pod Monte Cassino – Warszawa

W 76. rocznicę bitwy o Monte Cassino wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, reprezentująca marszałek Sejmu Elżbietę Witek, złożyła kwiaty przed warszawskim pomnikiem upamiętniającym zwycięską bitwę żołnierzy II Korpusu Polskiego dowodzonych przez gen. Władysława Andersa.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button