POLSKA

668 wozów strażackich dla Ochotniczych Straży Pożarnych

Przed wyborami...

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił dodatkowe wsparcie dla strażaków z OSP.

Jednostki zostaną wyposażone w 668 nowych wozów strażackich. To ogromne wsparcie, dzięki któremu druhowie szybciej dotrą do miejsca wypadku czy pożaru. Sprzęt pozwoli na ratowanie życia oraz mienia obywateli.

Kampania wyborcza trwa…

Samochody ratowniczo-gaśnicze są kluczowe podczas pożarów i wypadków. PiS wyposaża Ochotnicze Straże Pożarne w 668 wozów strażackich (w ramach Ogólnopolskiego Programu Finansowania Służb Ratowniczych). Nowoczesny sprzęt pozwoli na szybszą i skuteczniejszą pracę druhów z OSP. 

„W tym roku będzie to rekordowa liczba około 668 wozów strażackich dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Chyba nigdy nie było takiej liczby wozów strażackich przekazywanych w jednym roku dla Ochotniczych Straży Pożarnych” – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

To nie pierwsze tego typu wsparcie dla OSP. Wyposażenie remiz strażackich w nowoczesny sprzęt systematycznie wzrasta. Od 2016 roku do strażaków trafiło 2951 samochodów ratowniczo-gaśniczych.

– Ochotnicze Straże Pożarne to niezwykły oddolny ruch obywatelski z wielką tradycją, unikatowy w skali świata. Mam niezwykłą satysfakcję, kiedy jako Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji spotykam się ze swoimi odpowiednikami z różnych części świata i są oni zaskoczeni, że tak wielki ruch obywatelski, tak długo i tak skutecznie funkcjonuje – mówił o OSP minister Mariusz Kamiński.

Minister przypomniał, że w służbę OSP zaangażowanych jest kilkaset tysięcy obywateli, działających w ramach blisko 16 tysięcy jednostek. Podkreślił także, że obecny rząd bardzo mocno angażuje się we wspieranie druhen i druhów z OSP. Jednym z elementów takiego wsparcia była m.in. pierwsza w historii ustawa o Ochotniczych Strażach Pożarnych. 

Inne wsparcie dla OSP

Ochotnicze Straże Pożarne w tym roku zostaną także wyposażone w inny sprzęt strażacki. Na ten cel władza przekaże ponad 236 milionów złotych. Pozwoli to na zakup m.in.

  • środków ochrony osobistej (mundury, hełmy, buty ochronne);
  • sprzętu łączności, uzbrojenia (pilarki do drewna i metalu);
  • sprzętu ratowniczo-gaśniczego (pompy, węże).

Misja strażaków

Zawód strażaka jest wyjątkowy – chroni na co dzień bezpieczeństwo Polek i Polaków. Akcje, w których Ochotnicze Straże Pożarne biorą udział to nie tylko pożary (domów, lasów lub innych miejsc), ale także powodzie, wichury, wypadki drogowe, kolejowe.

Wszyscy strażacy udzielają także wsparcia innym potrzebującym. „Dzisiaj polscy strażacy w tej strasznej tragedii, w Turcji i w Syrii, ratowali ludzi, wyciągając z gruzów i prowadzili bardzo odważne akcje ratunkowe” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button