POLSKAŚWIAT

50-lecie stosunków dyplomatycznych między Australią a Polską

Australia - Polska

Wspólne oświadczenie premierów Scotta Morrisona i Mateusza Morawieckiego.

„Dziś mija 50 lat od nawiązania pełnych stosunków dyplomatycznych między Australią a Polską, które powstało 20 lutego 1972 r. Tego dnia potwierdziliśmy serdeczną przyjaźń między naszymi narodami.

Nasze trwałe relacje sięgają przybycia pierwszych polskich migrantów do Australii w XIX wieku. Od tego czasu pokolenia mężczyzn i kobiet polskiego pochodzenia wniosły znaczący wkład w rozwój współczesnej Australii.

Inwazja na Polskę w 1939 roku zmobilizowała Australię do przystąpienia do II wojny światowej. Oddajemy cześć naszym żołnierzom, którzy dzielnie walczyli ramię w ramię, wyróżniając się podczas oblężenia Tobruku w 1941 roku, a także australijskim i polskim lotnikom wspierającym Powstanie Warszawskie.

W następstwie wojny Australia przyjęła tysiące Polaków, którzy przybyli tutaj, aby rozpocząć nowe życie w nowym kraju. Australijczycy niestrudzenie wspierali dzielną walkę Polaków przeciwko rządom komunistycznym i stanowi wojennemu oraz świętowali przywrócenie demokracji w Polsce w 1989 roku.

W ostatnich latach nasze kraje ściśle współpracowały ze sobą jako demokracje – wspierając oparty na wspólnych zasadach porządek międzynarodowy oraz otwarty i sprawiedliwy handel. Cieszymy się silnym wzrostem gospodarczym i rosnącym sukcesem naszych powiązań biznesowych. Ściśle współpracujemy w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych, Światowej Organizacji Handlu i innych forów.

Nasze relacje cechuje wzajemny szacunek, oparty na więzach rodzinnych, przyjaźni, historii, dziedzictwie narodowym i silnych więziach społecznych. Po katastrofalnych pożarach lasów w 2019 roku polscy strażacy ochotnicy zaangażowali się w koordynację darowizn na rzecz Kościuszkowskiego Parku Narodowego. W najnowszym wyrazie naszej więzi, w 2021 roku Polska podzieliła się z Australią nadwyżkami dawek szczepionki COVID-19, pomagając chronić Australijczyków i nasze społeczności, a tym samym ratując życie wielu Australijczyków.

Od 50 lat Australia i Polska współpracują by budować i wzmacniać nasze silne relacje. Dziś jesteśmy dumni z naszej przyjaźni, pewni naszych wspólnych interesów i optymistycznie nastawieni do możliwości, które są przed nami.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button