MOTOSPORT

47. Rajd Cieszyńska Barbórka. 45 załóg na starcie. Harmonogram

Rajdy na Śląsku

Rajd Cieszyńska Barbórka 2023 odbywa się w dniach 17-18 listopada 2023 roku.

47. Rajd Cieszyńska Barbórka 2023 rozgrywany będzie w ramach trzech cykli mistrzowskich. Na wymagających, krętych trasach rajdu obserwowali będziemy zawodników Rajdowych Mistrzostw Południa, Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska oraz Rajdowego Samochodowego Pucharu Śląska (SKJS).

Organizator przygotował dla kibiców niezwykłą atrakcję. W piątek, 17 listopada, rajd rozpocznie się od prologu rozgrywanego w Cieszynie. Prolog nie będzie zaliczany do klasyfikacji generalnej 47. Rajdu Cieszyńska Barbórka 2023, a zatem zawodnicy będą mogli dać tam popis swoich umiejętności i nie przejmować się stratami czasowymi. Prolog rozpoczynał będzie się zaraz za rampą startową przy Hali Widowiskowo-Sportowej im. Cieszyńskich Olimpijczyków i poprowadzi okolicznymi uliczkami w centrum Cieszyna. To będzie niezwykła gratka dla kibiców. O kolejnych szczegółach związanych z rajdem będziemy informowali na bieżąco!

Grzegorz Szewczyk, Dyrektor 47. Rajdu Cieszyńska Barbórka 2023:

Drodzy kibice, zawodnicy i sympatycy rajdowi, mam zaszczyt zaprosić Was w imieniu własnym oraz organizatora – Automobilklubu Cieszyńskiego – na kolejną edycję Rajdu Cieszyńska Barbórka. To wszystko sprawia, że nieustannie możemy się rozwijać i przygotowywać dla Was możliwie jak najlepszy i najbardziej widowiskowy rajd. W tym roku impreza rozpocznie się od widowiskowego prologu w Cieszynie. Tam zawodnicy zaprezentują wszystkim swoje niesamowite umiejętności i stworzą jeszcze raz atmosferę wielkiego rajdowego święta.

Rajd Cieszyńska Barbórka wystartował od prologu

  • Prolog w centrum Cieszyna otworzył 47. Rajd Cieszyńska Barbórka
  • Na kibiców oprócz przejazdów zawodników czekało mnóstwo atrakcji

Na start 47. Rajdu Cieszyńska Barbórka organizator zaplanował widowiskowy prolog. Zawodnicy przejeżdżali przez rampę startową przy Hali Widowiskowo – Sportowej im. Cieszyńskich Olimpijczyków w Cieszynie, po czym od razu wjeżdżali w strefę startu prologu. Próba nie była długa, ale była za to niezwykle widowiskowa. Dla fanów było to prawdziwe święto, ze specjalnie przygotowanymi strefami kibica. Tam na scenie pojawili się byli zwycięzcy rajdu – Waldemar Doskocz, Michał Tochowicz a także Łukasz Sztuka ze swoim synem, Kacprem, świeżo upieczonym mistrzem włoskiej Formuły 4.

O godzinie 18:30 w strefie kibica odbył się pokaz świateł i laserów. O godzinie 19:00 na trasę ruszyli zawodnicy, startujący w formule SKJS. Fani oprócz obserwowania rywalizacji mogli skorzystać z atrakcji zapewnionych przez organizatora w strefie kibica. Tam znajdował się m.in. sklep z rajdowymi pamiątkami oraz bogata strefa gastronomiczna. Po przejazdach zawodników z SKJS rozpoczął się segment przejazdów pokazowych. Wtedy to na trasie pojawili się chociażby szwagier oraz wieloletni pilot Zbyszka Cieślara, Adam Ogierman, razem z córką Zbyszka, Pauliną, we Fiacie 126p należącym do Cieślara.

O godzinie 20:30 prolog wystartował dla uczestników imprezy w formule rajdu okręgowego.

Najszybciej trasę pokonali Jarosław Kołtun i Ireneusz Pleskot w Fordzie Fiesta R5 MKII. Wśród zawodników RO najszybszymi byli Piotr Piesko z Mateuszem Kacprzakiem, zaś w SKJS najlepszy czas wykręcili Mateusz Jaworski i Daniel Śliwka. Wyniki piątkowego prologu nie są uwzględniane w klasyfikacji generalnej imprezy.

Dzień rozpoczął się odbiorem administracyjnym w biurze rajdu, po którym zawodnicy udali się na zapoznanie z trasą. W międzyczasie ich zespoły pojawiły się na stacji kontroli pojazdów Autotest w Cieszynie, gdzie odbyło się badanie kontrolne rajdówek. Na podstawie odbioru administracyjnego oraz badania kontrolnego ustalono ostateczną listę załóg dopuszczonych do startu w finałowej rundzie Rajdowych Mistrzostw Południa, Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska oraz Rajdowego Samochodowego Pucharu Śląska.

W sobotę na zawodników czeka sześć odcinków specjalnych. Będą to trzykrotne przejazdy prób Zamarski oraz Zbigniewa Cieślara. Łączny dystans odcinków specjalnych to 49 kilometrów.

Harmonogram 47. Rajdu Cieszyńska Barbórka:

08:40 OS1 Zamarski 1 (8.40 km)
09:30 OS2 Zbigniewa Cieślara 1 (8.00 km)
11:15 Serwis A (Cieszyn, Pod Wałką – 30 min)
12:10 OS3 Zamarski 2 (8.40 km)
13:00 OS4 Zbigniewa Cieślara 2 (8.00 km)
14:45 Serwis B (Cieszyn, Pod Wałką – 30 min)
15:40 OS5 Zamarski 3 (8.40 km)
16:30 OS6 Zbigniewa Cieślara 3 (8.00 km)
17:25 Ceremonia Mety – Hala Widowiskowo-Sportowa Cieszyn

O rajdzie

Na zawodników czeka sześć odcinków specjalnych oraz prolog w Cieszynie Zawodnicy rajdu okręgowego mają do pokonania 49 kilometrów odcinków specjalnych, zaś zawodnicy SKJS 25 kilometrów.

Łącznie na trasach pojawią się aż 104 załogi – 59 startujących w formule rajdu okręgowego oraz 45 startujących w formule SKJS. Kibice przede wszystkim zwrócą uwagę aż na pięć załóg w samochodach najwyższej kategorii, czyli Rally2. Kogo zobaczymy na prologu w Cieszynie a następnie na odcinkach specjalnych Zamarski oraz Zbigniewa Cieślara?

Z numerem 2. do rywalizacji przystąpią Marcin Gluza i Robert Sęk. Za nimi na liście są Piotr Wincencik z Pawłem Piczakiem oraz Kamil Kawalec z Sebastianem Krzyżowskim. Są to trzy załogi, które wciąż mają szanse na zdobycie tytułu w Rajdowych Mistrzostwach Południa. Kolejne numery to Teodor Kocur z Grzegorzem Mortkiem oraz Łukasz Mrozek z Szymonem Kozakiewiczem. Mistrz pucharu PPC Adrian Michalak wystartuje wraz z Aleksandrą Piekarską z numerem 9.

Kibice zobaczą aż pięć samochodów Rally2!

Na liście zgłoszeń w rajdzie okręgowym w ramach Rajdowych Mistrzostw Południa znalazło się 59 załóg. W samochodach Skoda Fabia Rally2 evo zobaczymy trzy załogi – Kacper Wróblewski / Jakub Wróbel, Kamil Bolek / Łukasz Jastrzębski oraz wracającego na odcinki specjalne po dłuższej przerwie Wojciecha Chuchałę. Forda Fiestę R5 MKII do Cieszyna przywiozą Jarosław Kołtun i Ireneusz Pleskot, zaś Citroena DS3 R5 Marek Temple i Klaudia Temple.

Walkę o mistrzostwo w klasie Open 4WD w 47. Rajdzie Cieszyńska Barbórka stoczą załogi Piotr Żbikowski / Marcin Bieniak oraz Grzegorz Gniadek / Arkadiusz Buczek. W tej samej klasie powalczą m.in. Maciej Gaca z Bartoszem Dąbrową, Paweł Pisz z Jakubem Gerberem oraz Beniamin Korzeniowski z Krzysztofem Pietruszką. Z numerem 23. na trasy wystartują Grzegorz Olchawski i Przemysław Bosek w ich Audi Quattro S1.

Bardzo ciekawie zapowiada się walka w klasach Open wśród załóg w samochodach z napędem na jedną oś. Są tu m.in. Rafał Pochłopień z Bartłomiejem Wątrobą, Maciej Hawro z Patrykiem Kielarem, Jacek Jurecki z Piotrem Jamroziakiem, czy Kajetan Świder z Marcinem Boryckim. Za kierownicę rajdówki powraca Łukasz Sitek, który przemierzał będzie trasy wspólnie z Łukaszem Gwiazdą. W klasie Open 2 powalczą też goście z Czech – Jakub Vlcek z Davidem Matyasem. W klasie A2 wystartuje bohater miejscowych kibiców, Jerzy Tomaszczyk, który wystartuje z Kamilem Dąbrowskim. Walkę o mistrzostwo w klasie RN3 stoczą duety Damian Boncela / Jacek Wasilewski, Łukasz Godula / Daniel Nowak i Rafał Wyderka / Jacek Spentany.

45 startujących w Rajdowym Samochodowym Pucharze Śląska

W formule SKJS w ramach Rajdowego Samochodowego Pucharu Śląska wystartuje 45 załóg. Są tu m.in. Michał Kumiega z Adamem Górką w klasycznym Renault 5 Alpine Turbo. Na liście są również zawodnicy doskonale znani lokalnej rajdowej społeczności, jak chociażby Daniel Dembinny z Patrykiem Siąkałą, Paweł Lipowczan z Grzegorzem Lipowczanem, Krystian Holubek z Pawłem Holubkiem, Krzysztof Szturc z Mariuszem Cymorkiem, Andrzej Szewczyk z Damianem Baronem, czy też niezwykle mocno obsadzona klasa dla Fiatów 126p.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button