FESTIWALEFILM I SERIALE

44. FPFF w Gdyni. „Solid Gold” wycofany z Konkursu Głównego. Bromski: TVP wywarło nacisk na producenta filmu

"Solid Gold" Jacka Bromskiego

Organizatorzy 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni poinformowali o wycofaniu filmu Jacka Bromskiego.

„Informujemy, że Akson Studio, producent „Solid Gold” w reżyserii Jacka Bromskiego, z powodów formalnych wycofał film z Konkursu Głównego 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

W związku z tym wszystkie planowane pokazy tego filmu w ramach 44. FPFF zostają odwołane.

Osoby, które zakupiły bilety na festiwalowe pokazy „Solid Gold”, otrzymają zwrot pieniędzy.
W przypadku płatności on line zwrot nastąpi na konto w ciągu 14 dni. W przypadku biletów zakupionych w kasach można uzyskać zwrot w kasie kina Helios w CH Riviera w Gdyni – od 18 do 20 września 2019 roku.
Bilety można również wymienić na inny seans.”

Sam reżyser Jacek Bromski był bardzo zaskoczony taką decyzją.

„Z ogromnym zaskoczeniem przyjąłem informację o wycofaniu mojego filmu z Konkursu Głównego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni na wniosek koproducenta filmu TVP SA, skierowany do dyrekcji Festiwalu.

Dziwi mnie to tym bardziej, że przedstawiciel TVP SA uczestniczył w selekcji filmów na posiedzeniu Komitetu Organizacyjnego w dniu 9 lipca 2019, głosując za przyjęciem „Solid Gold” do Konkursu Głównego.

Rozumiem, że skoro nie wyraziłem i nadal nie wyrażam zgody na przemontowanie filmu i jego propagandowe wykorzystanie przed wyborami, TVP SA wywarło nacisk na producenta filmu [Akson Studio], aby wycofać mój film ze wszystkich zaplanowanych pokazów festiwalowych, także z tych, na które bilety zostały już sprzedane. Bardzo żałuję, że festiwalowa publiczność nie będzie mogła zobaczyć filmu w nieocenzurowanej wersji.”

– Jest to niesamowite, że telewizja z częścią praw do tego filmu blokuje pokazanie na festiwalu „Solid Gold”, na który wydała sporo pieniędzy. Rząd PiSu wymierza to w środowiska twórcze. Jest to działanie cenzorskie i to brutalne – powiedział Juliusz Braun (członek Rady Mediów Narodowych, a także były prezes TVP i były szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji).

„Solid Gold” to polityczny thriller, który odsłania kulisy pracy policji i służb specjalnych; kino akcji, w którym naprzeciwko siebie stanęli giganci polskiego aktorstwa – Janusz Gajos i Andrzej Seweryn.

Policjanci prowadzą śledztwo na Pomorzu, rozpracowując grupę zajmującą się budowaniem piramidy finansowej. Jest to nawiązanie do afery Amber Gold.

Oprócz nich na ekranie zobaczymy: Olgierda Łukaszewicza, Mateusza Kościukiewicza, Piotra Stramowskiego, Danutę Stenkę, Ewę Kasprzyk, Krzysztofa Stroińskiego, Macieja Maleńczuka, Artura Żmijewskiego i wielu innych.

W Konkursie Głównym 44. FPFF w Gdyni zostało tylko 18 filmów.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button