POLSKA

30. rocznica inauguracji obrad przy okrągłym stole. Zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego

Okrągły Stół udostępniony dla zwiedzających

Obrady Okrągłego Stołu toczyły się od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 roku.

Do negocjacji przystąpili przedstawiciele władz PRL, opozycji solidarnościowej i strony kościelnej.

Rozmowy odbywały się w kilku miejscach, a rozpoczęły się i zakończyły w pałacu przy Krakowskim Przedmieściu. Porozumienia między opozycją solidarnościową a władzą, podpisane 5 kwietnia 1989 roku, wpłynęły na upadek systemu komunistycznego i przemiany polityczne nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

W inauguracyjnym posiedzeniu wzięło udział 54 reprezentantów strony rządowo-koalicyjnej i opozycyjno-solidarnościowej. Powołano trzy zespoły negocjacyjne: pierwszy – omawiający kwestię pluralizmu związkowego, drugi – zajmujący się problemami gospodarki i polityki społecznej oraz trzeci – pracujący nad sprawą reform politycznych.

Oprócz wspomnianych zespołów utworzono również podzespoły do spraw: rolnictwa, górnictwa, reformy prawa i sądów, stowarzyszeń, samorządu terytorialnego, młodzieży, środków masowego przekazu, nauki, oświaty i postępu technicznego, zdrowia i ekologii. Obu stronom w trakcie negocjacji pomagali doradcy oraz eksperci. Łącznie w prace zaangażowanych było kilkaset osób.

Przy okrągłym stole uczestnicy rozmów spotkali się tylko dwukrotnie – podczas inauguracji i zakończenia obrad.

Okrągły Stół udostępniony dla zwiedzających

Z okazji 30. rocznicy inauguracji obrad przy okrągłym stole, udostępniona dziś zostanie dla zwiedzających Sala Kolumnowa Pałacu Prezydenckiego, na której wystawiono historyczny Okrągły Stół, przy którym rozmowy plenarne prowadzili przedstawiciele władz PRL i opozycji demokratycznej.

Osoby zwiedzające proszone są o zabranie dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Na teren Pałacu Prezydenckiego nie można wnosić niebezpiecznych przedmiotów, pojemników z płynami, dużych toreb, plecaków (nie ma możliwości przechowywania rzeczy).

Zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego w godz. 16.00 – 20.00. Wejście od strony Hotelu Bristol.
(KP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button