POLSKA

30. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Kolejne samobieżne haubice Kraby trafią do Wojska Polskiego

Kielce

– Zatwierdziłem kolejną umowę stanowiąca zamówienie 48 armatohaubic i 36 wozów towarzyszących.

Wartość umowy to ponad 3,8 mld zł. Jest to kolejna umowa, gdyż pierwsza została zawarta w 2016 r. – powiedział Mariusz Błaszczak wicepremier, minister obrony narodowej po zatwierdzeniu umowy na zakup sprzętu dla Wojska Polskiego w Kielcach.

W poniedziałek, 5 września br. zainaugurowano 30. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach, podczas którego szef MON zatwierdził umowę na dostawy haubic samobieżnych KRAB wraz z wozami towarzyszącymi na potrzeby dywizjonowych modułów ogniowych REGINA. Stronami umowy jest Agencja Uzbrojenia i Huta Stalowa Wola. Umowę zatwierdzono w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, Zwierzchnika Sił Zbrojnych RP.

Jak zaznaczył wicepremier potencjał Polski, potencjał Huty Stalowa Wola jest maksymalnie wykorzystywany. Szef MON mówił, że ten potencjał wzrasta i jest rozszerzany czego przykładem jest kolejna umowa na dostawy armatohaubic czy umowa HSW i PGZ podpisana z Ukrainą na dostawę tego sprzętu.

– To ważne, że konsekwentnie zwiększamy zdolności obronne Rzeczypospolitej Polskiej poprzez rozwijanie zarówno liczebne Wojska Polskiego jak i wyposażanie Wojska Polskiego w nowoczesny sprzęt. Jesteśmy konsekwentni w tych działaniach od 2015 r. Niewątpliwie możemy odczytać zmiany tendencji jeżeli chodzi o podejście władz do obrony Polski. Odkąd prezydentem naszego kraju został Pan Prezydent Andrzej Duda, odkąd Prawo i Sprawiedliwość przejęło ster rządów wzmacniamy Wojsko Polskie – mówił szef MON.

30. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach (fot. KPRP)

Wicepremier Błaszczak przypomniał, że uchwalenie ustawy o obronie Ojczyzny dało kolejny impuls do tego, aby zwiększać zakres modernizacji wojska.

– Zawsze podkreślam, że kiedy tylko możemy to zamawiamy sprzęt wojskowy w polskim przemyśle zbrojeniowym. Tak jest w przypadku Krabów. Tak jest w przypadku armatohaubic, które sprawdziły się na wojnie. W rękach Ukraińców stanowią ważną broń, stanowią skuteczną broń w obronie Ukrainy – mówił.

– Naszym zadaniem jest to, żeby Wojsko Polskie było coraz silniejsze. Naszym zadaniem jest to, żeby Polska była bezpieczna. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z zagrożeń. Zdajemy sobie sprawę z tego, że władcy Moskwy postanowili odtworzyć imperium zła. Naszym zadaniem jest właśnie wzmacnianie polskich sił zbrojnych. Te działania przeprowadzamy w sposób konsekwentny. To jest inwestycja w nasze bezpieczeństwa. W bezpieczeństwo naszej Ojczyzny – podkreślił wicepremier.

– Czas spokoju skończył się w sposób zdecydowany, czas kiedy wojny toczyły się na innych kontynentach i kiedy patrzyliśmy na nie tylko i wyłącznie przez pryzmat ewentualnych kontyngentów wojskowych – mówił z kolei przebywający w na kieleckich targach Prezydent RP Andrzej Duda.

Prezydent wskazał na potrzebę modernizacji i rozwoju sił zbrojnych, żeby zapewnić wszystkim rodakom, Rzeczypospolitej bezpieczeństwo.

– I to jest dzisiaj także jasny i niezwykle ważny cel tego wydarzenia, jakim są targi kieleckie – podkreślił prezydent.

Podczas pierwszego dnia targów MSPO w Kielcach, wicepremier odwiedził m.in. wystawę Sił Zbrojnych RP, na której prezentowany jest sprzęt, którym dysponują jednostki Wojska Polskiego, a także wystawę narodową Turcji. Wicepremier Mariusz Błaszczak spotkał się również z ministrem obrony Turcji Hulusi Akarem.

Prezydent na kieleckich targach obronnych

Prezydent Andrzej Duda złożył dziś wizytę na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach.

W obecności prezydenta wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę na dostawy kolejnych elementów wchodzących w skład 2 dywizjonowych modułów ogniowych REGINA (m.in. samobieżne haubice KRAB).

– Cieszę się, że zostaje podpisany kontrakt, dzięki któremu polskie wojsko będzie wyposażane w kolejny sprzęt; to uzupełnienie procesu doposażenia. Produkcja realizowana jest przez polski przemysł obronny, przez co przyczynia się do jego rozwoju – zaznaczył Andrzej Duda i zapewnił: bacznie obserwujemy to, jak nasz sprzęt sprawuje się na Ukrainie, przekazywane są nam wnioski z jego użytkowania. To ma ogromne znaczenie na przyszłość, dla ich funkcjonowania i dla naszych Sił Zbrojnych – dodał prezydent.

Armatohaubice samobieżne KRAB (fot. PGZ)

Wśród zaprezentowanych wyrobów znalazły się m.in. BSP Orlik i model fregaty Miecznik.

ORLIK to pierwszy bezzałogowiec tej klasy w Polsce.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego to najważniejsze wydarzenie branży zbrojeniowej w Europie Środkowo–Wschodniej i trzecie co do wielkości (po Paryżu i Londynie) na Starym Kontynencie.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w 2022 roku świętuje jubileusz 30-lecia powstania. Organizowany jest corocznie od 1992 r. w Kielcach. Tegoroczna edycja odbędzie się od 6 do 9 września. Udział w jubileuszowym MSPO potwierdziło 613 wystawców. Ekspozycja zajmuje 29 650 mkw. Do Kielc przybędą przedstawiciele przemysłu obronnego z 33 państw świata, między innymi: Stanów Zjednoczonych (43 firmy), Niemiec (32 firmy), Kanady (17 firm), Izraela, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Holandii, Finlandii, Korei, Włoch, czy Turcji.

MSPO to nie tylko kompleksowa prezentacja sprzętu wojskowego, ale także biznesowe spotkania i umowy zawierane pomiędzy producentami sektora obronnego z różnych kontynentów. To jedna z trzech najważniejszych wystaw sprzętu w Europie. Stanowi okazję do zaprezentowania rozwiązań opracowanych przez polski przemysł obronny szerokiemu gronu przedstawicieli zagranicznego przemysłu obronnego oraz sił zbrojnych. Od 2004 r. MSPO towarzyszy „Wystawa Narodowa”, której organizatorami wcześniej były m.in. Niemcy, Francja, Izrael, USA, Szwecja, Słowacja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, Turcja, Norwegia, Korea. W 2022 r. rolę państwa wiodącego przyjęła Turcja.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button