TRÓJMIASTO

3 marca ponowne wybory prezydenta Gdańska. Kandydują trzy osoby

Ponowne wybory prezydenta Gdańska

Uprawnionych do głosowania w trakcie niedzielnych wyborów jest obecnie około 340 tysięcy mieszkańców Gdańska.

Ta liczba może się jednak jeszcze zmienić do dnia wyborów – zazwyczaj część osób „w ostatniej chwili” dopisuje się do rejestru wyborców a część osób wymeldowuje się. To naturalny proces w każdym większym mieście.

Około 340 tysięcy gdańszczan będzie mogło zdecydować już za kilka dni komu powierzyć stanowisko prezydenta Gdańska na najbliższą 5-letnią kadencję. To, ile konkretnie osób będzie uprawnionych do głosowania, będzie wiadome 1 marca, kiedy wydrukowany zostanie spis wyborców (to na jego podstawie w lokalach wyborczych wydawane będą karty do głosowania – red.).

Aby niedzielne wybory zostały uznane za ważne, co najmniej 50 proc. osób, które zagłosują, musi oddać ważne głosy. Jeżeli prezydent Gdańska ma zostać wybrany już w pierwszej turze, jeden z kandydatów musi otrzymać 50 lub więcej procent ważnych głosów. Jeśli tak się nie stanie to dwóch kandydatów z najwyższą liczbą głosów powalczy w drugiej turze.

Sprawdź, w którym lokalu wyborczym głosować

W niedzielę zagłosować będzie można w godz. 7 – 21, w 196 lokalach wyborczych rozmieszczonych na terenie całego Gdańska. To o trzy lokale mniej niż w czasie wyborów samorządowych w listopadzie 2018 r. Wynika to z likwidacji lokali (jeden z nich mieścił się w nieczynnym już szpitalu przy ul. Klinicznej) bądź braku zgody właścicieli lokali na ich wynajem.

Dlatego warto już dzisiaj sprawdzić, w której lokalizacji będziemy mogli postawić „x” przy wybranej przez nas osobie. Listę lokali wyborczych z przypisanymi im ulicami znajdziecie Państwo w Biuletynie Informacji Publicznej, pod tym linkiem.

Kto może głosować?

W niedzielnych wyborach może wziąć udział mieszkaniec bądź mieszkanka Gdańska, którzy:

* najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat

* stale zamieszkują na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego

* nie zostali pozbawieni praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu

* nie zostali pozbawieni praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu

* nie zostali ubezwłasnowolnieni prawomocnym orzeczeniem sądu

Dowóz osób starszych i niepełnosprawnych

Podobnie jak przy poprzednich wyborach, osoby z niepełnosprawnościami bądź starsze będą mogły skorzystać z transportu do lokalu wyborczego, który zapewnia Miasto. Każdy mieszkaniec Gdańska, który ma problemy z samodzielnym poruszaniem się, może zamówić bezpłatny transport do lokalu i z powrotem. Wystarczy zadzwonić do Gdańskiego Centrum Kontaktu pod nr 58 52 44 500 lub wysłać wiadomość na adres e-mail: [email protected]
Zgłoszenia przyjmowane są przez całą dobę, a 3 marca – do godz. 19.00.

Troje kandydatów

Przedterminowe wybory na urząd Prezydenta Gdańska trzeba było ogłosić po tragicznej śmierci prezydenta Pawła Adamowicza, który został zamordowany w połowie stycznia br. Prezydent Adamowicz wygrał ponownie wybory samorządowe w listopadzie 2018 r.

Na to stanowisko kandydują trzy osoby: Aleksandra Dulkiewicz (zam. w Gdańsku), która pełni obecnie obowiązki Prezydenta Gdańska, Marek Skiba (zam. w Chwaszczynie) oraz Grzegorz Braun (zam. w Warszawie). Dulkiewicz wcześniej była pierwszym zastępcą prezydenta Gdańska. W ostatnich wyborach samorządowych kandydowała z list stowarzyszenia Wszystko Dla Gdańska założonego przez śp. Pawła Adamowicza. Wcześniej związana była z Platformą Obywatelską. Obaj kandydaci są z kolei działaczami prawicowymi. Marek Skiba jest prywatnym przedsiębiorcą, z kolei Grzegorz Braun to publicysta i reżyser.
(UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button