INNE

Anita Włodarczyk Najlepszym Sportowcem Warszawy 2018 roku. WYNIKI

XIX Plebiscyt na Najlepszych Sportowców Warszawy

XIX Plebiscyt na Najlepszych Sportowców Warszawy za nami.

Podczas gali poznaliśmy laureatów i nagrodziliśmy wybitnych zawodników reprezentujących stolicę.

Tytuł Najlepszego Sportowca Roku po raz szósty trafił do mistrzyni rzutu młotem – Anity Włodarczyk.

– Nagrodziliśmy sportowców za poświęcenie i wielką pasję z jaką reprezentują Warszawę na krajowych i międzynarodowych arenach. Dziękujemy Wam, naszym mistrzom, za spektakularne sukcesy, niezapomniane emocje i radość ze zwycięstw, które wspólnie przeżywaliśmy w minionym roku. Dziękuję również warszawiankom i warszawiakom za głosy oddane na kandydatów. Wsparcie kibiców jest dla każdego zawodnika ważnym impulsem do ciężkiej pracy i sięgania po największe laury. Wszystkim laureatom i nominowanym gratuluję i trzymam kciuki za kolejne międzynarodowe sukcesy – mówi Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy.

Młociarka wszech czasów. W 2018 roku obroniła mistrzostwo Europy. Wynik 78 metrów i 94 centymetry jest rekordem zawodów. Po raz szósty z rzędu wygrała IAAF Hammer Throw Challenge, co oznacza, że rzucała w tym sezonie najdalej. Nominowana do tytułu lekkoatletki roku w Polsce, Europie i na świecie. „Złote Kolce” – klasyfikację najlepszych polskich lekkoatletów i lekkoatletek – zdobyła po raz dziewiąty. Jesienią leczyła kontuzję stopy, ale szybko wróciła do treningów i rozpoczęła przygotowania do najważniejszej imprezy 2019 roku – mistrzostw świata w Katarze. Chce tam sięgnąć po czwarty taki tytuł w karierze. Lekkoatletka Anita Włodarczyk z RKS Skra Warszawa pozostaje bezkonkurencyjna. Podczas Gali Mistrzów Sportu Warszawy odebrała swój szósty z rzędu tytuł Najlepszego Sportowca Roku.

O pierwszym i o kolejnych miejscach w kategorii Najlepszy Sportowiec Roku zadecydowała Kapituła Plebiscytu. Na jej czele stoi Tomasz Majewski, a w podejmowaniu decyzji pomagali mu Dorota Idzi, Robert Korzeniowski, Erwina Ryś-Ferens, Teresa Sukniewicz-Kleiber, Ryszard Szurkowski oraz Andrzej Supron.

Werdyktem Kapituły kolejne miejsca zajęli:

2. miejsce – Zofia Noceti-Klepacka – windsurfing – Legia Warszawa
3. miejsce – Agnieszka Kobus-Zawojska – wioślarstwo – AZS AWF Warszawa
4. miejsce – Aleksandra Mierzejewska – podnoszenie ciężarów – Legia Warszawa
5. miejsce – Radosław Kawęcki – pływanie – AZS AWF Warszawa
6. miejsce – Bartosz Kwolek – siatkówka – ONICO Warszawa
7. miejsce – Joanna Dorociak (WTW) i Weronika Deresz (niezrzeszona, PZTW) – wioślarstwo
8. miejsce – Szymon Pośnik, Dominik Czaja, Maciej Zawojski – wioślarstwo – AZS AWF Warszawa
9. miejsce – Iga Świątek – tenis – Legia Warszawa
10. miejsce – Patrycja Adamkiewicz – taekwondo olimpijskie – AZS AWF Warszawa

Adrian Castro został zwycięzcą w kategorii Najlepszy Sportowiec Niepełnosprawny Roku. Utalentowany szablista reprezentuje barwy warszawskiego Integracyjnego Klubu Sportowego AWF. Mistrz Europy indywidualnie i wicemistrz w drużynie. Medalista paraolimpijski, który w najważniejszych momentach kariery musi walczyć z własnym teściem – Grzegorzem Plutą. Tak było w Rio, gdy spotkali się w boju o brązowy medal paraolimpiady. Tak było w Terni, we Włoszech, gdzie starli się o złoto mistrzostw Europy. Adrian Castro wygrał 15:11. Dwa miesiące później znów ze sobą walczyli. Był to ćwierćfinał Pucharu Świata w Tbilisi. Lepszy był Adrian, późniejszy brązowy medalista.
W tej kategorii Kapituła Plebiscytu przyznała 2. miejsce ubiegłorocznej laureatce Julii Chmielewskiej (pływanie osób głuchych, MUKP Warszawianka Wodny Park, Warszawski Klub Sportowy Młodzieży Niesłyszącej przy Instytucie Głuchoniemych), a 3. lokatę – zwycięzcy tytułu XVII Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Warszawy 2016 – Wojciechowi Makowskiemu (pływanie osób niewidomych, IKS AWF Warszawa).

Trenerem Roku został Adam Skwarski – członek zarządu i koordynator sekcji wioślarskiej w klubie AZS-AWF Warszawa. Na stanowisku od 2003 roku. Wcześniej pracował z reprezentacjami Polski i Portugalii. Był szefem wyszkolenia w PZTW oraz jego sekretarzem generalnym. Człowiek, dzięki któremu bielański klub jest jedną z wioślarskich potęg. Wśród tegorocznych kandydatów na najlepszego sportowca Warszawy było czworo jego podopiecznych.

Tytułem Sportowej Osobowości Roku został nagrodzony Bogusław Mamiński – dyrektor generalny „Biegnij Warszawo”, kiedyś olimpijczyk i medalista mistrzostw świata na 3 kilometry z przeszkodami. Niestrudzenie zachęca rodaków do sportu. Biegi śniadaniowe w nadmorskich kurortach, lekkoatletyczny Memoriał Komara i Ślusarskiego czy doroczny festiwal „Biegnij Warszawo” – to jego dzieła. W październiku 2018 roku „Biegnij Warszawo” odbył się po raz dziesiąty. Na uliczną trasę o długości 10 kilometrów wyruszyło 8,5 tysiąca biegaczy.

Internauci zadecydowali o przyznaniu tytułów w trzech kolejnych kategoriach. Iga Świątek, tenis ziemny, zawodniczka Legii Warszawa, została w wyniku głosowania internetowego uhonorowana tytułem Najpopularniejszy Sportowiec Warszawy Roku. Córka wioślarza, olimpijczyka z Seulu. Rodowita warszawianka, która przejmuje schedę po Agnieszce Radwańskiej. Tak jak ona wygrała juniorski Wimbledon. Wcześniej została mistrzynią debla French Open (także wśród juniorek). Rok zakończyła złotym medalem Letnich Igrzysk Olimpijskich Młodzieży. Wygrała siedem turniejów ITF. W styczniu przeszła trzystopniowe eliminacje i zadebiutowała w seniorskim Australian Open. Lada moment powinna na stałe zadomowić się w cyklu WTA.

VIII Charytatywny Bieg Wybiegaj Sprawność został laureatem w kategorii Sportowa Impreza Roku. W wydarzeniu, organizowanym przez Stowarzyszenie „Dać siebie innym”, uczestniczyło 1000 uczestników w różnym wieku. Podczas imprezy wybiegany został sprzęt rehabilitacyjny o łącznej o wartości 110 tys. złotych.

Po raz pierwszy w historii plebiscytu przyznana została nagroda w kategorii Sportowa Drużyna Klubowa Roku. Statuetka powędrowała do piłkarskiej Legii Warszawa. Drużyna Legii założona w 1916 roku to 14-krotny piłkarski mistrz Polski, 19-krotny zdobywca piłkarskiego Pucharu Polski oraz 4-krotny zwycięzca Superpucharu Polski. Klub jest liderem tabeli wszech czasów polskiej Ekstraklasy oraz jedyną drużyną piłkarską w Polsce, która po II wojnie światowej nigdy nie spadła z najwyższej klasy rozgrywkowej. W maju 2018 roku Legia Warszawa odebrała medale za zdobycie tytułu Mistrza Polski w sezonie 2017/18 oraz trofeum za zwycięstwo w finale Pucharu Polski.

Po raz kolejny przyznano także wyróżnienia, zainicjowane przez partnerów Plebiscytu. Laureatem tytułu nadawanego z inicjatywy VEOLIA ENERGIA WARSZAWA: Nadzieja Olimpijska została szesnastoletnia Julia Sereda, taekwondzistka, reprezentantka AZS AWF Warszawa. Młoda zawodniczka w 2017 roku zdobyła brązowy medal mistrzostw Europy juniorów. W 2018, mimo młodego wieku, walczyła w mistrzostwach Polski seniorów i także została brązową medalistką.

Nadzieja Olimpijska to tytuł dedykowany młodym, utalentowanym sportowcom, którzy uprawiają niezespołową dyscyplinę olimpijską.

Julia Chmielewska, pływanie osób głuchych (MUKP Warszawianka Wodny Park , WKSMNpIG) oraz Agnieszka Kobus-Zawojska, wioślarstwo (AZS AWF Warszawa) to dwójka sportowców uhonorowanych nagrodą przyznawaną z inicjatywy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A.: Woda bez barier.

Woda bez barier to wyróżnienie dedykowane zawodnikom, którzy uprawiają sporty związane z wodą i odznaczają się determinacją w przełamywaniu własnych słabości.