MOTOSPORT

21. Wyścig Górski Prządki. 73 zawodników powalczy w Korczynie

Gwiazdy wyścigów górskich wracają do Korczyny

W najbliższy weekend 24-26.05 w Korczynie k. Krosna rozegrany zostanie 21. Wyścig Górski Prządki, będący m.in. 2. Rundą FIA IHC – Międzynarodowego Pucharu FIA w Wyścigach Górskich.

Wśród zgłoszonych 73 zawodników z Austrii, Czech, Finlandii, Polski, Serbii, Słowacji i Włoch nie zabraknie najszybszych kierowców sezonu 2023 FIA IHC: Sebastiena Petita (FRA, Osella PA 30) i Dana Michla (CZE, Lotus Elise).

W zeszłym roku Petit zwyciężył w Korczynie w klasyfikacji FIA IHC w Kategorii 2 (samochody z nadwoziem otwartym, nazywane także bolidami czy formułami) i na koniec sezonu stanął na najwyższym stopniu podium cyklu. Dan Michl zwyciężył w zeszłym roku w Kat 1 FIA IHC (samochody z nadwoziem zamkniętym).

Podczas 21. Wyścigu Górskiego Prządki prowadzone będą także inne klasyfikacje. W 3. i 4. Rundzie Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski o punkty walczyć będą m.in. Mistrzowie Polski z ubiegłego roku: Grzegorz Rożalski (Mitsubishi Lancer EVI IX, wicemistrz Polski z 2023) oraz mistrzowie Polski w poszczególnych klasach: Robert Sługocki (Mitsubishi Lancer EVO X), Roman Baran (Mitsubishi Lancer), Michał Zalewski (Honda Civic Iperleggera), Sebastian Matuszewski (Honda Civic Type R EP3), Grzegorz Kluza (Renault Clio 2 Sport), Martyna Serafin (Renault Clio), Michał Smyka (Fiat Seicento) i Mistrz Polski w kategorii Historycznej GSMP Wojciech Myszkier (Volkswagen Golf 2 GTi).

Oprócz wspomnianych klasyfikacji kierowcy będą zdobywać punkty także w FIA CEZ (Mistrzostwa FIA Strefy Europy Centralnej) i FIA CEZ Hist. oraz w MMSR PAV – Międzynarodowych Mistrzostwach Slowacji.

Po raz pierwszy w Polsce zobaczymy bardzo szybko jeżdżącego Uroša Brkiča z Serbii, zwycięzcę grupy CN-E2-S.C. w FIA CEZ 2023, dysponującego topowym bolidem Norma M20F, do kategorii 2 – aut wyścigowych przeniósł się wielokrotny Mistrz Polski Gabriel Kubit, który zaprezentuje bolid ADR 3 KMS z dwulitrowym silnikiem Honda Mugen.

Na starcie zobaczymy także Szymona Piękosia i Karola Krupę (Skoda Fabia); obaj zawodnicy Automobilklubu Małopolskiego Krosno skupiają się w tym sezonie na startach W FIA EHC (Mistrzostwa Europy FIA w Wyścigach Górskich). Po udanym starcie w Rechbergu w Austrii (w najmocniejszych grupach Krupa był trzeci w Gr. 2 a Piękoś piąty w Gr. 1), obaj kierowcy planują starty w prawie wszystkich rundach tego czołowego cyklu wyścigów górskich.

Atrakcją dla kibiców na pewno będzie widowiskowa jazda pojazdu typu cross-car, który do Korczyny przywiezie Teodor Kocur (Speedcar Wonder).

Sykl FIA IHC obchodzi w tym roku swoje dziesięciolecie, powstał w 2014 z połączenia dwóch serii: FIA IHC i FIA Hillclimb Challenge. Po pierwszej tegorocznej rundzie – francuskim klasyku Saint Jean du Gard – Col Saint Pierre trzech czołowych kierowców ma tyle samo punktów. Dwóch z nich – Giovani Fabio Grasso (ITA) i Adama Kralika (CZE) zobaczymy już w piątek podczas Odbioru Administracyjnego i dostępnego dla kibiców Badania Kontrolnego w Krośnie, na terenie MOSiR.

Harmonogram 21. Wyścigu Górskiego Prządki wygląda następująco.

Piątek 24.05

9:30 – 18:30 Odbiór Administracyjny i Badanie Kontrolne

Sobota 25.05

9:30 1. Podjazd Treningowy

11:30 2. Podjazd Treningowy

14:00 1. Podjazd Wyścigowy

16:00 2. Podjazd Wyścigowy

Ok. 45 minut po ostatnim podjeździe wyścigowym Ceremonia wręczenia nagród za 3 Rundę GSMP i 4 Rundę MMSR (Budynek OSP Korczyna ul. Szczepanika 2)

Niedziela 26.05

9:00 1. Podjazd Treningowy

11:00 2. Podjazd Treningowy

13:00 1. Podjazd Wyścigowy dla wszystkich klasyfikacji

15:00 2. Podjazd Wyścigowy dla wszystkich klasyfikacji.

Ok. 45 minut po ostatnim podjeździe wyścigowym Ceremonia wręczenia nagród

(Budynek OSP Korczyna ul. Szczepanika 2)

Wyścig górski Prządki: Prawie 80 zgłoszeń

Prawie 80 kierowców z Polski, Czech, Austrii, Włoch, Francji i Finlandii zgłosiło się do 21. Wyścigu Górskiego Prządki. Zawodnicy, którzy pojawią się na Podkarpaciu, będą zdobywać punkty aż w 5 klasyfikacjach.

Organizowane przez Automobilklub Małopolski Krosno zawody po raz kolejny znalazły się na prestiżowej liście wyścigów FIA IHC (Międzynarodowy Puchar FIA w Wyścigach Górskich), będą drugą rundą cyklu. Na zlokalizowanym na Rynku w Korczynie starcie pojawią się także kierowcy klasyfikowani w innych międzynarodowych serialach: FIA CEZ (Mistrzostwa FIA Strefy Europy Centralnej), FIA CEZ HIST (Mistrzostwa FIA Strefy Europy Centralnej Aut Historycznych) i MMSR PAV – Międzynarodowych Mistrzostw Słowacji w Wyścigach Górskich. Wyścig Górski Prządki to także 3. i 4. Runda Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski,

Wyścig Górski (fot. Agnieszka Wołkowicz/Agencja UMA)

Marcin Fiejdasz, Dyrektor Zawodów: Po raz kolejny Korczyna stanie się areną dużych, międzynarodowych zawodów. Organizacja tak dużej imprezy, z tyloma klasyfikacjami, jest z jednej strony zaszczytem, z drugiej stawia przed nami szereg wyzwań. Trasa z Korczyny do Czarnorzek jest corocznie modernizowana; dzięki współpracy z samorządami na szczeblu wojewódzkim, powiatowym i gminnym, pojawiły się m.in. nowe, podwójne bariery energochłonne; to niezbędne przy organizacji zawodów tak wysokiego szczebla. Trzeba także pamiętać, że bariery służą przez cały rok (szczególnie w zimie) wszystkim użytkownikom Drogi Wojewódzkiej 991. Bezpieczeństwo zawodników i kibiców, dla których wyznaczyliśmy specjalne strefy w najciekawszych, dostępnych miejscach na trasie, jest dla nas priorytetem. W realizację wyścigu zaangażowanych jest w 158 osób: m.in. sędziów i wolontariuszy z Automobilklubu Małopolskiego Krosno i innych zaprzyjaźnionych automobilklubów, dziesiątki strażaków, ratownicy, lekarze czy pracownicy ochrony. Po latach wróciliśmy do „starej” trasy o długości 4540 m – ostatnio była krótsza o ponad 700 metrów. W celu zwiększenia bezpieczeństwa, na trasie pozostanie szykana, której szczegółową lokalizację rok temu wskazali sami kierowcy najszybszych aut w wyścigu – tzw. formuł.

Zawodnicy w wyścigach górskich dzieleni są na dwie główne kategorie: Kat. 1 to auta z nadwoziem zamkniętym, Kat. 2 to auta wyścigowe z nadwoziem otwartym (tzw. formuły). W Kat. 1 dodatkowe podziały to podział na grupy i klasy.

Po pierwszych dwóch Rundach Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski, rozgrywanych nietypowo – na torze wyścigowym w Miedzianej Górze, na czele klasyfikacji generalnej Kat. 1 znajdują się: 1. Michał Ratajczyk (Auto Moto Klub Limanowa, Mitsubishi Lancer), 2. Grzegorz Rożalski (Automobilklub Rzemieślnik, Mitsubishi Lancer), 3. Paweł Żeromiński (Automobilklub Rzemieślnik), od swojego rajdowego debiutu w 2007 wierny Subaru Legacy.

Jak takie zawody wyglądają z perspektywy gospodarza terenu?

Grzegorz Półchłopek, Wójt Gminy Korczyna: Cieszę się, że już po raz dwudziesty pierwszy Gmina Korczyna stanie się areną sportowych zmagań dla zawodników z Polski i zagranicy. Jako gospodarze tego wyjątkowego miejsca postaramy się przyjąć sportowców oraz kibiców gościnnie i serdecznie. Mam nadzieję, że na trasie wyścigu nie braknie sportowych emocji i wszyscy, którzy spędzą z nami ten weekend docenią wyjątkowe położenie naszej Gminy oraz najwyższy poziom organizacji wydarzenia odbywającego się w tym roku również na szczeblu europejskim.

Wszystkich zainteresowanych sportami motorowymi zapraszam w dniach 25 i 26 maja do Korczyny i Czarnorzek, a zawodnikom biorącym udział w 21. Wyścigu Górskim „Prządki” życzę pomyślnej i satysfakcjonującej rywalizacji.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button