CIEKAWOSTKIRÓŻNOŚCI

2023 najcieplejszym rokiem w historii. Listopad z rekordami

Pogoda na świecie

Cały 2023 rok można już uznać za najcieplejszy w historii pomiarów.

Od stycznia do listopada 2023 roku zmierzona została średnia temperatura przewyższająca o 1,46 stopnia średnią sprzed epoki industrialnej. Tegoroczne lato także było najcieplejszym w historii.

W roku 2023 odnotowano sześć rekordowych pod względem średniej temperatury miesięcy i dwie rekordowe pory roku. Najcieplejszym dotychczas rokiem był 2016.

Ostatnie 12 miesięcy to najcieplejszy rok przynajmniej od 125 tysięcy lat.

Wzrost temperatur – przyczyny

Rekordowe temperatury to skutek emisji gazów cieplarnianych (spalanie paliw kopalnych) oraz El Nino.

To naturalne zjawisko, które pojawia się na wschodniej części Oceanu Spokojnego. Wtedy ciepłe wody wypływają na powierzchnię i przez to podwyższają temperaturę atmosfery. Powoduje on wzrost globalnego ocieplenia powodowanego przez człowieka.

W okolicach równika gromadzi się ciepło, które jest oddawane do atmosfery. To zjawisko utrzymuje się bardzo długo.

Np. wzmacnia pacyficzne cyklony, w Australii przynosi skwar, w Ameryce Południowej powoduje powodzie, ogromne opady.

Najwyższa temperatura w dowolnym miesiącu w ERA5

W swoim lipcowym Biuletynie Klimatycznym C3S poinformowało, że globalna temperatura powietrza przy powierzchni Ziemi w tym miesiącu była rzeczywiście najwyższa odnotowana w jakimkolwiek miesiącu w zbiorze danych ERA5, począwszy od 1940 r. i była o około 1,5°C wyższa niż średnia z lat 1850–1900.

Z raportu Global Climate Highlights wynika, że w 2022 r. pobito wiele rekordów temperatury, przy czym lato 2022 r. było najgorętszym w historii Europy.

Raport European State of the Climate (ESOTC) ESOTC zapewnia kompleksowy przegląd znaczących wydarzeń klimatycznych w 2022 r. w Europie, Arktyce i na całym świecie, umieszczając klimat w 2022 r. w kontekście długoterminowym. W raporcie za rok 2022 wskazano, że średnia temperatura w Europie w ciągu ostatnich pięciu lat wyniosła około 2,2°C w stosunku do epoki przedindustrialnej (1850–1900), a rok 2022 był drugim najcieplejszym rokiem w historii – o 0,9°C powyżej temperatury średniej z lat 1991-2020.

Rok 2023 stał się najcieplejszym rokiem po rekordowym październiku

Jak wynika z najnowszej miesięcznej aktualizacji klimatu przygotowanej przez Copernicus Climate Change Service (C3S), październik 2023 r. był najcieplejszym październikiem na świecie w rekordzie danych ERA5, począwszy od 1940 r. Średnia temperatura powietrza na powierzchni osiągnęła 15,30°C, czyli była o 0,85°C wyższa od średniej w październiku z lat 1991–2020. Oznacza to drugą najwyższą globalną anomalię temperatury we wszystkich miesiącach w zbiorze danych ERA5, po wrześniu 2023 r. (z anomalią wynoszącą 0,93°C). Październik 2023 r. był o 1,7°C wyższy od średniej z lat 1850-1900, wyznaczonej jako przedindustrialny okres referencyjny.

Od stycznia do października rok 2023 był o 0,1°C cieplejszy niż średnia dziesięciomiesięczna w 2016 r., będącym obecnie najcieplejszym rokiem kalendarzowym w historii, i o 1,43°C cieplejszy niż przedindustrialny okres referencyjny.

Miesiąc ten był piątym z rzędu miesiącem rekordowych temperatur na całym świecie.

„W październiku 2023 r. odnotowano wyjątkowe anomalie temperaturowe po czterech miesiącach zatarcia rekordów globalnej temperatury. Możemy z niemal całą pewnością stwierdzić, że rok 2023 będzie najcieplejszym rokiem w historii i obecnie wynosi 1,43°C powyżej średniej przedindustrialnej. pilność ambitnych działań klimatycznych podczas COP28 nigdy nie była większa” – powiedziała Samantha Burgess, zastępca dyrektora C3S.

Temperatura powierzchni morza w oceanach pozabiegunowych (ponad 60°S–60°N) była najwyższa w historii w październiku i wyniosła 20,79°C

Warunki El Niño w dalszym ciągu rozwijały się na równikowym Pacyfiku, ale anomalie były mniejsze niż te, które wystąpiły w tym samym okresie roku podczas rekordowo silnych wydarzeń w latach 1997 i 2015.

Jeśli chodzi o zmienne hydrologiczne, w październiku 2023 r. opady w większości Europy były powyżej średniej, a seria burz przyniosła obfite opady deszczu i powodzie w kilku regionach.

Islandia, Skandynawia, części Europy Południowej i zachodnia Rosja były bardziej suche niż przeciętnie, a w wielu regionach o ponadprzeciętnych opadach anomalie dotyczące wilgotności gleby na powierzchni i wilgotności względnej nadal odzwierciedlały suche warunki obserwowane w ciągu ostatnich miesięcy.

Poza Europą w kilku obszarach warunki wilgotne były wyższe niż przeciętne w związku z przejściem silnych burz, np. Półwysep Arabski dotknięty cyklonem Tej oraz Meksyk dotknięty huraganami Norma i Otis.

Szósty miesiąc z rzędu zasięg lodu morskiego na Antarktydzie utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie jak na tę porę roku. Średni zasięg wyniósł 16,6 mln km2, czyli był o 11% niższy od średniej z października. Był to najniższy poziom w październiku, z dużym marginesem w zbiorze danych satelitarnych z 45 lat, przy czym poprzedni najniższy zakres wynosił 5% poniżej średniej odnotowanej w październiku 1986 r.

Średni miesięczny zasięg lodu morskiego w Arktyce w październiku wyniósł 6,9 mln km2, czyli o 12% mniej niż średnia w październiku z lat 1991–2020, ale znacznie powyżej 27% poniżej średniej odnotowanej w 2020 r., co stanowi najniższy zasięg lodu morskiego w Arktyce w zapisie danych satelitarnych.

Średnia globalna temperatura i odchylenia od normy – anomalie pogodowe (fot. Copernicus Climate Change Service/ECMWF)

Globalna temperatura, rekordowy listopad

Globalna temperatura powietrza na powierzchni ziemi 17 listopada osiągnęła 2,07°C powyżej średniej przedindustrialnej, czyli średniej temperatury mierzonej w latach 1850–1900 przed intensywnym wykorzystaniem paliw kopalnych. Również tymczasowe dane z 18 listopada wskazują na anomalię temperaturową na poziomie 2,06°C powyżej poziomu przedindustrialnego.

Listopad 2023 r. był najcieplejszym listopadem w historii ze średnią temperaturą powierzchni wynoszącą 14,22°C, o 0,85°C powyżej średniej dla listopada z lat 1991–2020 i o 0,32°C cieplejszą niż poprzedni najcieplejszy październik 2020 r.

Cały miesiąc był o około 1,75°C wyższy od średniej przedindustrialnej (1850-1900), a po raz pierwszy w ciągu dwóch dni temperatura była o ponad 2°C wyższa od średniej przedindustrialnej.

Według szacunków C3S ponad jedna trzecia dni w 2023 r. była o ponad 1,5°C wyższa od średniej przedindustrialnej. Mapa anomalii z ostatnich 12 miesięcy pokazuje, że na większości planety panowały temperatury wyższe od przeciętnych.

Od czasu Porozumienia paryskiego „straciliśmy” 19 lat w walce z globalnym ociepleniem

Kiedy w grudniu 2015 r. podpisano Porozumienie paryskie, przewidywano, że do marca 2045 r. świat osiągnie próg 1,5°C. Dziś, w 8. rocznicę jego podpisania, istnieje ryzyko przekroczenia tego progu do lutego 2034 r., jak wynika z ekstrapolacji danych opartej na na danych pochodzących z usługi Copernicus Climate Change Service. Jednak od czasu Porozumienia paryskiego wiele innych wskaźników zmieniło kolor na czerwony. Przyjrzyjmy się niektórym z najważniejszych.

Czas się kurczy, jeśli chcemy utrzymać globalną temperaturę poniżej 1,5°C w porównaniu ze średnią przedindustrialną. Aplikacja stworzona przez C3S pokazuje to bardzo wyraźnie. W 2015 r., kiedy delegaci COP podpisali porozumienie paryskie, z naszych danych wynikało, że globalna temperatura była o 0,98°C wyższa od średniej przedindustrialnej i w 2045 r. przekroczyłaby próg 1,5°C. Dziś, gdy delegaci omawiają pierwsze globalne podsumowanie, krytyczny wykaz działań i zobowiązań wynikających z Porozumienia paryskiego, pozwalający ocenić poczyniony postęp, te same dane szacują, że osiągnęliśmy średnią światową wynoszącą 1,25°C, a w 2034 r. osiągniemy 1,5°C w stosunku do poziomu przedindustrialnego. I ta ekstrapolacja, nie uwzględnia rekordowych temperatur listopada.

Inaczej mówiąc, w 2015 r. nasz ambitny termin wynosił 30 lat. Teraz pozostało już tylko 11 lat. Dane sugerują, że w ciągu ostatnich siedmiu lat szybko zabrakło nam czasu – przyspieszyliśmy 19 lat zgodnie z oczekiwanym harmonogramem dzięki połączeniu rosnącej emisji gazów cieplarnianych i naturalnych zjawisk zmienności, takich jak ocieplenie klimatu przez El Nino.

Wniosek o 1,5°C pokazuje, że okno czasowe na osiągnięcie 1,5°C między 2015 a 2021 r. szybko się zamknęło w związku z splotem wydarzeń – serią rekordowo ciepłych lat; wysoka emisja gazów cieplarnianych i naturalna zmienność. Od tego czasu odległość do progu 1,5°C utrzymuje się na poziomie około 12 lat od chwili obecnej. Te ekstrapolacje w przyszłość pozwalają nam oszacować tempo antropogenicznego globalnego ocieplenia i zamknąć okno na podjęcie działań klimatycznych, aby utrzymać globalny klimat poniżej 1,5°C.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button