POLSKA

20. rocznica referendum. Senat przypomina. Polacy za członkostwem w Unii Europejskiej

Senatorowie

Senat 21 czerwca 79 głosami, przy 3 głosach wstrzymujących, podjęła uchwałę w 20. rocznicę referendum dotyczącego przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Uchwała przypomina, że 7 i 8 czerwca 2003 r. odbyło się w Polsce referendum akcesyjne, w którym za członkostwem w Unii Europejskiej opowiedziało się 77,45% obywateli biorących udział w głosowaniu. W 20. rocznicę tego wydarzenia Senat dziękuje obywatelom, którzy głosując w referendum, przyczynili się do zwiększenia dobrobytu i bezpieczeństwa ojczyzny. Docenia też wkład wszystkich sił politycznych, które doprowadziły do wejścia Polski w struktury Unii Europejskiej.

W ocenie senatorów referendum akcesyjne zakończyło proces zakotwiczania Polski w strukturach Zachodu.

„Spełniło się jedno z marzeń kilku pokoleń Polaków, którzy widzieli miejsce swojej ojczyzny wśród państw demokratycznych, szanujących prawa człowieka, budujących swoją przyszłość w oparciu o rozwój gospodarczy, pokojowe relacje i podnoszenie jakości życia swoich obywateli” – podkreślają.

Senatorowie wskazują, że obecnie blisko 80% Polaków deklaruje poparcie dla naszego członkostwa w Unii Europejskiej, za największe korzyści uznając fundusze unijne i otwarte granice. Powołując się na ubiegłoroczny raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Pokolenie Unii Europejskiej”, wskazują, że od tego czasu polskie PKB per capita wzrosło w ujęciu realnym o 85%. W opinii senatorów akcesja przyczyniła się do wzrostu gospodarczego, napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych, a wartość eksportu wzrosła ok. 5%.

Podkreślają, że pozytywne skutki akcesji do UE dostrzega przeważająca część polskiego społeczeństwa, a ponad 80% dorosłych mieszkańców Polski w wieku produkcyjnym docenia ekonomiczne korzyści z członkostwa w UE. Senatorowie przypominają też, że według badań Eurobarometru większość Polaków ma pozytywny obraz Unii i wyraża wobec niej zaufanie. Doceniamy też reakcję Unii Europejskiej wobec agresji Rosji na Ukrainę oraz działania pomocowe i wsparcie Ukrainy.

Senatorowie przypominają też, że w myśl art. 125 ust. 3 Konstytucji RP miało charakter wiążący. „Oznacza to, że wszystkie władze i urzędy w Polsce, począwszy od prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, przez ministrów, urzędników, parlamentarzystów, sądy i organy samorządowe powinny wynik tego referendum respektować” – wskazują. Zdaniem senatorów obowiązkiem władz wszystkich szczebli i obywateli jest dbanie o wzajemne relacje z poszczególnymi krajami UE i jej organami. „Tylko troska o rozwój Unii Europejskiej, jako wspólnoty, daje gwarancję wspólnego bezpieczeństwa i stabilności, zwłaszcza w okresie dziejowych zawirowań” – podkreślają w uchwale.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button