FESTIWALEKONCERTY

20. edycja Ostróda Reggae Festival. Trzy ogłoszone gwiazdy w 2020 roku

Ostróda Reggae Festival 2020

20. edycja Ostróda Reggae Festival odbędzie się 9-12.07.2020 roku.

Patrząc na pierwszą trójkę ogłoszonych gwiazd, obchody jubileuszu zapowiadają się imponująco. Jamajski projekt Inna De Yard oraz legenda reggae Max Romeo z córką Xaną to piękne przykłady połączenia pokoleń. Przez 20 lat Ostróda wychowała generacje fanów pozytywnych wibracji.

INNA DE YARD (Jamajka)

To serce Jamajki, jak w tytule słynnego już filmu. Najlepszy kolektyw wokalistów i muzyków łączy pokolenia i pokazuje prawdziwe złoto wyspy – jej muzykę.

Projekt Inna de Yard został stworzony w Kingston w 2004 roku na tarasie gitarzysty Earla „Chinna” Smitha, zawsze otwartym na akustyczne jamy. Niektóre sesje zostały nagrane i wydane w serii albumów francuskiej wytwórni Makasound.

W 2017 roku rozpoczął się nowy rozdział dla Inna de Yard – ukazał się album „The Soul of Jamaica”. Lista wykonawców zawierała wyjątkowych weteranów i młodych artystów, jak m.in.: Winston McAnuff, Ken Boothe, Cedric Myton, Kiddus I, The Viceroys, Lloyd Parks, Kush McAnuff, Var czy Derajah. Wszystkie piosenki wykonane zostały w manierze akustycznej, używając pianina, basu i gitary akustycznej, a także tradycyjnych bębnów Nyabinghi. Niektóre zostały wzbogacone o sekcję dętą i harmonie. Zachęceni niespodziewanym sukcesem tego wydawnictwa i wyprzedaną trasą koncertową we Francji (m.in. w paryskiej Filharmonii), postanowili nagrać kolejny album, kompilację swoich najbardziej znanych utworów. Płyta zatytułowana tak jak sam projekt, „Inna De Yard”, została wydana w 2019 roku i rozszerzona o element kobiecy – ongiś chórzystkę Boba Marley’a, Judy Mowatt oraz Jah9.

Wszystko zaczęło się, gdy słynny reżyser Peter Webber (3 nominacje do Oscara za „Dziewczynę z perłą”), będąc urzeczonym tym tematem fanem reggae, postanowił pomóc w nagraniu nowego albumu i przekształceniu go w film. „Serce Jamajki” miał swoją premierę w lipcu 2019 i jest pokazywany w kinach na całym świecie, w tym w Polsce. W podobnym czasie UNESCO dodało reggae do swojej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Kto bardziej ucieleśnia autentyczność i kulturę Jamajki niż ta grupa legend, która razem grała reggae, ska i rocksteady w latach 60-tych i 70-tych, tak jak czynią to teraz w Inna De Yard?

Ich muzyka stanowi ponadczasową jakość, podczas gdy oni sami niestety nie. Od początku projektu zmarło już niestety czterech związanych z nim artystów – Wesley Tinglin i Neville Ingram z The Viceroys, puzonista Nambo Robinson i gitarzysta Boo Pee.

Podczas ich pierwszego polskiego występu zobaczymy Cedrica Mytona, Winstona McAnuffa, Kiddusa I, Vara, Kusha McAnuffa i innych. Witamy na podwórku, gdzie wszystko się zaczęło. Prawdziwe święto oryginalnej jamajskiej kultury!

Doskonały projekt … nie inaczej niż w przypadku Buena Vista Social Club – tyle, że tym razem lokalizacją jest Jamajka, nie Kuba”

BBC Music (Charles Craig)

Emocje w głosach wydobywają blask muzyki jamajskiej w całej okazałości”

Le Journal du Dimanche

Red Stage, 11-07-2020

Inna de Yard – Row Fisherman feat. Cedric Myton

MAX ROMEO & XANA ROMEO (Jamajka) 

Powrót legendarnego mistrza wraz z utalentowaną córką – reggae to kontynuacja i przekazywanie wibracji.

Max Romeo stworzył światowe hity, które znaczyły złoty wiek reggae, jak „War Inna Babylon” lub „Chase the Devil”, wykorzystany przez m.in. Jay-Z i The Prodigy. Dziś powraca z nowym albumem „Words from the Brave”.

Jego kariera muzyczna rozpoczęła się w 1966 roku od trio wokalnego The Emotions. 2 lata później postanowił rozpocząć karierę solową i do tej pory wydał dziesiątki albumów. Album „War Ina Babylon”, nagrany z Lee Scratch Perry i the Upsetters w Black Ark Studio w 1976 roku, jest uważany za jego największe osiągnięcie i arcydzieło reggae.

Tytuł nowego albumu mówi o epickiej podróży człowieka, który udał się do Kingston, aby rozpocząć karierę artysty. Max Romeo przeszedł w życiu przez wiele etapów, od dziecka pracującego w polu poprzez starającego się zostawić po sobie ślad nastolatka z getta, w końcu osiągając globalny sukces i uznanie. Dziś ten 74-letni światły człowiek postanowił wysłać ostatnie ostrzeżenie do nowego pokolenia – album „Words from the Brave”, nagrany z francuskim zespołem The Roots Heritage, z którym przyjeżdża. Max Romeo wciąż dba o słowa i ze zdrowym rozsądkiem mówi o współczesnych tematach, które dotyczą nas wszystkich – niesprawiedliwości rasowej, oszustwach politycznych i niedawnych społecznych katastrofach.

Xana Romeo to czarująca wokalistka, przygotowana do reprezentowania pokolenia opowiadaczy historii z kobiecej perspektywy. Jej porywające melodie i głos zachwycają słuchaczy, a potężne przesłanie dotyka serc, otwiera oczy i inspiruje umysły. Edukacja muzyczna Xany rozpoczęła się w młodym wieku pod bystrym wzrokiem i słuchem ojca, Maxa Romeo. Jej stały rozwój przez lata znaczą występy na całym świecie oraz pamiętne single, jak „Rate Rasta” i „Righteous Path (Our Father)”. Pierwszy album Xany „Wake Up” został wydany w 2016 roku. „Czas, aby moje pokolenie przebudziło się ze snu i stawiło czoła światu, który odziedziczą nasze dzieci. Moim celem w tej muzycznej misji jest szerzenie tego przesłania na całym świecie.”

Max Romeo powraca do Ostródy po występie w 2008 roku. Będzie to pierwszy polski koncert dla jego córki.

Red Stage, 12-07-2020

Max Romeo feat. Xana & Azizzi Romeo – Chase the Devil, live Afro-Pfingsten Festival 2018

JAMARAM meets JAHCOUSTIX (Niemcy)

Wyjątkowe spotkanie dwóch tuzów niemieckiego reggae na wspólnym koncercie.

Jamaram powstali w 2000 roku w Monachium. Ich muzyka to niezwykła mieszanka reggae, ska, dub, funk, soul, latin, swing, pop oraz rocka. Ten tygiel dodatkowo potęgują teksty po angielsku, hiszpańsku i francusku. 11 albumów na koncie i około 2000 koncertów w ponad 20 krajach to bardzo duży dorobek. Ich historia jednak to również występy na dworcach czy w poprawczakach. Prowadzili warsztaty w Ugandzie i zorganizowali akcję zbierania funduszy na szkołę dla tamtejszych sierot – dziecięcych ofiar AIDS. To muzyka adresowana do zwolenników dobrze wpadających w ucho multistylowych i multikulturowych piosenek. Od wielu lat nad ich brzmieniem czuwa czołowy europejski producent reggae Umberto Echo.

Jamaram występował wielokrotnie w Polsce. W 2015 podbili Przystanek Woodstock, gdzie gościnnie wystąpił z nimi Grubson.

Obecnie promują wydany w marcu 2019 roku album „To the Moon and the Sun”. Do grona ich współpracowników na tej płycie dołączył Guido Craveiro – producent Seeed czy Franka Delle, a jedynym wokalnym gościem jest siostra wokalisty Toma – Sara Lugo.

Dla Jahcoustixa wszystko zaczęło się w Nairobi w Kenii w 1992 roku, gdzie znalazł muzykę, która nadała jego życiu wyraźny kierunek muzyczny – roots reggae. Spędzając większość swoich młodzieńczych dni w krajach afrykańskich, Jahcoustix był zafascynowany Afrykanami i ich pozytywnym nastawieniem do życia, mimo życia w skrajnym ubóstwie. Po 15 latach spędzonych za granicą, w 1998 roku powrócił do Niemiec i rozpoczął współpracę z zespołem Dubios Neighborhood. Razem stworzyli debiutancki album „Souljahstice” (2003). W 2005 roku jego popularność zaczęła wychodzić poza rynek niemiecki i odbył tournée po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Nagrywał m.in. z Shaggy’m czy Vaughnem Benjaminem z Midnite/Akae Beka. Jego najnowszy, ósmy album „Reunion” (2019) to powrót do współpracy z muzykami z dawnych czasów, piękna produkcja Oneness Records oraz wyjątkowi goście jak jamajski Luciano, Ras Muhamad i Tóke z Indonezji czy Senegalczyk Meta Dia.

Red Stage, 10-07-2020

Jamaram feat. Sara Lugo – Rise

Jahcoustix feat. Ras Muhamad & Tóke – Thin Red Line

Ostróda Reggae Festival

20 edycja, 9-12 lipca 2020, Ostróda

Dotychczas ogłoszeni artyści:

JAMARAM MEETS JAHCOUSTIX (DE), MAX ROMEO & XANA ROMEO (JAM), INNA DE YARD (JAM)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button