WARSZAWA

Żoliborz. Pierwsza wiata przystankowa z dachem pokrytym zielenią

Inwestycje w warszawską zieleń

Na Żoliborzu pojawiła się pierwsza wiata z dachem pokrytym zielenią.

Ekologiczne rozwiązanie można zobaczyć na przystanku ks. Popiełuszki 05, przy ul Krasińskiego. Operator planuje montaż kolejnych instalacji przyjaznych środowisku.

Zielone przystanki to inicjatywa jednego z dzielnicowych radnych. Ekologiczne instalacje mają na celu zwiększenie zielonych miejsc w stolicy.

Dach ekowiaty to 9 mkw. powierzchni zieleni, która pomoże schłodzić przestrzeń, oczyścić powietrze oraz pozwoli zmagazynować nawet 90 l wody w czasie deszczu. Jak opisują inicjatorzy przedsięwzięcia – dzięki roślinom zapylenie powietrza w okolicach wiaty zmniejsza się o ok. 15-20 proc. Zainstalowana zieleń może pochłonąć 7,3 kg CO2 rocznie, a dodatkowo w upalnie dni obniżyć temperaturę pod dachem wiaty o 3-5 °C.

Rozchodniki wykorzystane do pokrycia dachu są bardzo wytrzymałe na warunki atmosferyczne. Materiał oraz rośliny nie wymagają ciągłej opieki – dobrze znoszą małe ilości opadów i duże nasłonecznienie Dodatkowo, dzięki długiemu okresowi kwitnienia roślin, z ekowiat skorzystają m.in. niezbędne dla środowiska pszczoły.

Wiata na Żoliborzu – oprócz zielonego dachu – posiada specjalne oznaczenia, zabezpieczające ptaki przed kolizjami z szybami przystanku.

Pierwsza zielona wiata to zapowiedź kolejnych – niebawem pojawią się następne na terenie całej Warszawy.

Zielona wiata przystankowa na Żoliborzu (fot. UMW)

Inwestycje w warszawską zieleń

Powierzchnie przepuszczalne w Warszawie to element warszawskiego programu ochrony zasobów wody. Takie miejsca sprzyjają powstawaniu siedlisk roślin i zwierząt. Dodatkowo obniżają temperaturę w mieście w upalne dni i zapobiegają odpływowi wód opadowych.

Przykładowo w 2018 roku rozpytywano centralną wyspę ronda pl. Politechniki – 500 m2 na powierzchni której zostały posadzone byliny. Kolejne miejsca to: Bonifraterska (2018), Lindleya (2018), al. Szucha (2019), a jeszcze w tym roku zmiany dokonane zostaną na ulicy Stalowej. Betonowe place przy Marymonckiej 151, 153 i 155 zmieniły się w tym roku w przyjazny skwer z dużą ilością zieleni.

W 2019 r. posadzono 226 tys. drzew i krzewów – to powierzchnia nasadzeń równa 28 boiskom piłkarskim. Więcej roślinności pojawiło się przy 522 ulicach, utworzono 16 ha terenów zieleni.
(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button