POLITYKAŚWIAT

Zgromadzenie Ogólne ONZ w Nowym Jorku. Donald Trump spotka się z Andrzejem Dudą

Zgromadzenie Ogólne ONZ w Nowym Jorku

Andrzej Duda złoży wizytę w Stanach Zjednoczonych w dniach 21-26 września.

Prezydent weźmie udział m.in. w debacie podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

– Dostaliśmy od strony amerykańskiej propozycję zorganizowania spotkania prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa w Nowym Jorku w poniedziałek, czyli jeszcze przed rozpoczęciem debaty przywódców podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ – powiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

– Podczas wizyty w USA przewidujemy podpisanie przez prezydentów Polski i USA deklaracji wojskowej, dotyczącej lokalizacji i doprecyzowania obecności zwiększonego kontyngentu amerykańskich wojsk w Polsce – zapowiedział Szczerski.

Jak dodał, prezydentowi Dudzie zależy, aby spotkanie było „konkretne i konkluzywne”.

– Wszystko jest przygotowane do poniedziałkowego spotkania prezydentów. Jest to spotkanie na zaproszenie prezydenta Trumpa. Prezydent Trump jest na tym terenie gospodarzem. Spotkanie będzie pełnowymiarowe tzn. zarówno będą rozmowy w „cztery oczy”, ale potem będą rozmowy plenarne delegacji. Z Polski weźmie w nich udział także minister spraw zagranicznych i minister obrony. Przewidujemy także podpisanie deklaracji wojskowej, dotyczącej lokalizacji i doprecyzowania obecności zwiększonego kontyngentu amerykańskich wojsk w Polsce, która miała być podpisana w Warszawie podczas przełożonej wizyty prezydenta amerykańskiego w Polsce – powiedział prezydencki minister w radiowej „Jedynce”.

Dodał, że w czasie obrad ZO ONZ prezydent Duda spotka się z prezydentem Trumpem zapewne raz jeszcze – we wtorek wieczorem tradycyjne organizowane jest przyjęcie, które wydaje prezydent amerykański dla głów państw, które są obecne w Nowym Jorku.

Krzysztof Szczerski powiedział, że podczas spotkania Duda-Trump, zapewne powróci temat przełożonej wizyty prezydenta Trumpa w Warszawie. Dodał, że obecnie ustalany jest termin takiej wizyty, ale kalendarze obu prezydentów są obciążone.

Prezydent USA odwołał swoją wizytę w Polsce – która miała odbyć się na początku września – w związku z nadciągającym nad Florydę huraganem Dorian. Donald Trump miał m.in. wziąć udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Warszawie. Na uroczystości przybył wiceprezydent USA Mike Pence.
(KPRP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button