Andrzej Duda wystąpił podczas Debaty Generalnej 73. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
Prezydent mówił tam m.in. o wizji pozytywnego multilateralizmu, podkreślając, że Polska chce rozpowszechniać tę ideę w drugim roku swojego niestałego członkostwa w RB ONZ.
Podkreślił, że nasz kraj chce wrócić do aktywnego udziału w misjach pokojowych ONZ.
– Polska przywiązuje wyjątkowe znaczenie do ochrony praw człowieka, czego wyrazem jest m.in. kandydatura PL do Rady Praw Człowieka ONZ na lata 2020-2022 – powiedział Andrzej Duda
Prezydent zaznaczył, że przewaga w potencjale i sile państw nie powinna pozbawiać innych równego prawa do niepodległości i podmiotowości, a w każdym przypadku, kiedy rodzi się pokusa koncertu mocarstw, światowa stabilność jest naruszana.
W trakcie drugiego dnia Zgromadzenia Ogólnego tradycyjnie odbyło się wiele spotkań w mniejszych formatach poświęconych ważnym zagadnieniom z oenzetowskiej agendy.
Prezydent wziął udział w spotkaniu liderów poświęconym COP24, a także spotkał się z Sekretarzem Generalnym ONZ António Guterresem, Premierem Izraela Benjaminem Netanjahu czy Prezydent Malty Marie-Louise Coleiro-Preca.
Wcześniej uczestniczył w debacie Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęconej nieproliferacji broni masowego rażenia. Debacie przewodniczył Prezydent USA Donald Trump.
Tematem przewodnim wystąpienia Prezydenta RP podczas Debaty Generalnej 73. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ była wizja pozytywnego multilateralizmu związanego z budowaniem realnej wspólnoty międzynarodowej, opartej na suwerennej równości państw.
Andrzej Duda zaznaczył, że wokół tych idei, w drugim roku swojego niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa, Polska będzie organizować szereg inicjatyw, tak aby pozyskać możliwie najwięcej zwolenników dla naszej wizji.
W Nowym Jorku Andrzej Duda uczestniczył także w spotkaniu liderów poświęconym 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych ws. zmian klimatu (COP24).
Już na początku grudnia tego roku Polska obejmie przywództwo w procesie globalnych negocjacji klimatycznych podczas tej konferencji i zorganizuje szczyt w Katowicach. Ma on szansę stać się jednym z kamieni milowych globalnych negocjacji klimatycznych, a jego głównym celem, a zarazem priorytetem polskiej Prezydencji COP, jest finalizacja programu prac Porozumienia paryskiego.
Spotkanie z Premierem Izraela Benjaminem Netanjahu
Bieżący stan relacji dwustronnych, perspektywa współpracy polsko-izraelskiej w obszarze nowoczesnych technologii i w kwestiach wojskowych oraz sytuacja na Bliskim Wschodzie, w tym wojna w Syrii, były tematami rozmowy Prezydenta Andrzeja Dudy z Premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.
Spotkanie z Sekretarzem Generalnym ONZ
Tematem rozmowy Prezydenta Dudy z Sekretarzem Generalnym ONZ António Guterresem były głównie sprawy dotyczące planowanej na grudzień w Katowicach konferencji COP24. Prezydent Duda przedstawił także priorytety Polski na kolejny rok niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.
Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ
Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w środę, w nowojorskiej siedzibie ONZ, w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa. Obradom RB ONZ przewodniczył Prezydent USA Donald Trump.
Podsumowaniem dwudniowej wizyty w Nowym Jorku
Podsumowaniem dwudniowej wizyty w Nowym Jorku była konferencja prasowa, podczas której Andrzej Duda przywołał słowa Prezydenta USA Donalda Trumpa, podkreślając, że są dobrą prognozą dalszej współpracy.
– Nie spodziewałem się, że aż tyle razy Prezydent Donald Trump wymieni Polskę. Przede wszystkim, że wymieni ją w kontekście bez wątpienia najbliższych sojuszników Stanów Zjednoczonych – powiedział Andrzej Duda podczas konferencji prasowej w Nowym Jorku. Spotkanie Prezydenta z dziennikarzami odbyło się chwilę po tym, jak Andrzej Duda zabrał głos podczas 73. Zgromadzenia Ogólnego NATO.
Podczas konferencji prasowej polski Prezydent odniósł się do wtorkowego wystąpienia Donalda Trumpa na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Prezydent USA wymienił wówczas Polskę – obok Arabii Saudyjskiej, Izraela oraz Indii – jako jednego z głównych sojuszników Stanów Zjednoczonych, „podkreślając nasze ciągłe dążenie do suwerenności, do wolności”.
(KP)