GOSPODARKA

Zerowy VAT na żywność przedłużony od stycznia 2023 roku

Polskie sprawy

Od stycznia 2023 roku zostanie przedłużony o proc. VAT na żywność.

Towary objęte stawką 0% VAT na żywność:

Towary objęte stawką 0% VAT na żywność (fot. KPRM)

Premier Mateusz Morawiecki: „Trwający kryzys światowy musi być zwalczony metodami prospołecznymi, to jest nasza dewiza, w to wierzymy. Polityka społeczna musi być utrzymana a działania osłonowe muszą ochronić tych, których mniej stać na walkę z inflacją”.

Od początku opracowywaliśmy działania mające na celu zmniejszenie skutków inflacji. Parasolem ochronnym był przede wszystkim zerowy VAT na żywność. Kontynuujemy tę tarczę, w takim kształcie jak do tej pory, przynajmniej przez pierwsze półrocze 2023 – dodał premier.

Zerowa stawka VAT na żywność będzie nadal obowiązywała od 1 stycznia 2023 do połowy roku.

Do 30 listopada można składać wnioski dot. oświadczeń w sprawie limitów cen energii oraz wniosków o dodatek węglowy i inne źródła ciepła.

Minister Finansów Magdalena Rzeczkowska: „Przedłużamy obowiązywanie Tarczy Antyinflacyjnej jeśli chodzi o zerowy VAT na żywność. Budżet, który realizujemy w tym i kolejnym roku, to budżet bezpieczeństwa Polaków”.

Kryzys, na który odpowiadamy prospołecznie

Zawirowania na rynkach światowych, zerwane łańcuchy dostaw i przede wszystkim wysokie ceny energii, spowodowane rosyjskim szantażem energetycznym, w małym stopniu zwiększyły inflację na całym świecie – w szczególności w Europie.

Podjęliśmy konkretne działania, by ochronić portfele Polaków. Wprowadziliśmy na początku 2022 roku Tarczę Antyinflacyjną. Obniżyliśmy m.in. podatek VAT na podstawowe produkty spożywcze.

Dziś, nadal jesteśmy poddani zewnętrznej presji kryzysu energetycznego, dlatego zdecydowano się przedłużyć zerowy VAT na żywność do pierwszego półrocza 2023 r. Stawką 0% – w ramach Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej – zostały objęte podstawowe produkty spożywcze, takie jak owoce, warzywa, mięso, nabiał czy produkty ze zbóż.

– Trwający kryzys światowy, który jest wielkim wyzwaniem, musi być zwalczony metodami prospołecznymi. W to wierzymy. To jest nasze credo, polityka społeczna musi być utrzymana, działania osłonowe muszą osłonić tych, których mniej stać na walkę z inflacją – powiedział premier Mateusz Morawiecki

W portfelach Polek i Polaków pozostało łącznie 7,6 mld złotych

Polska dyplomacja na forum unijnym obroniła postulat o stosowaniu niższych stawek VAT na żywność. Dzięki tym staraniom, państwa członkowskie Unii Europejskiej mogą stosować to rozwiązanie w celu ulżenia portfelom swoim obywateli.

W Polsce, dzięki obniżeniu stawki VAT na żywność z 5% do 0% w ramach Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, w portfelach Polaków zostało łącznie ponad 7,6 miliarda złotych (od 1 lutego 2022 roku).

Utrzymanie zerowej stawki VAT na żywność w 2023 roku będzie miało również realny wpływ na średnioroczny wskaźnik inflacji.

– W zeszłym roku zaciągnęliśmy hamulec tym rozpędzonym cenom. Widziałem wiele z analiz, z których wynikało, że obniżyliśmy w ten sposób maksymalny szczyt inflacji o 3 do 4 punktów procentowych, czyli jeśli ona dzisiaj jest między 17-18%, byłaby 21-22% – zaznaczył szef rządu.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button