Ukraina i Polska zawarły porozumienie o bezpieczeństwie. Dokument przewiduje możliwość przechwytywania rosyjskich rakiet i dronów.
W Warszawie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Polski Donald Tusk podpisali Porozumienie o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa między Ukrainą a Rzeczpospolitą Polską.
W sumie od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę Polska dostarczyła temu krajowi 44 pakiety wojskowe różnego rodzaju broni i amunicji o wartości ponad 4 miliardów euro. W tym roku Polska przekaże jeszcze kilka pakietów pomocy wojskowej i zgodnie z umową zobowiązuje się do dalszego wspierania Ukrainy przez dziesięć lat obowiązywania dokumentu.
Polska rozważy możliwość przeniesienia na Ukrainę co najmniej jednej dodatkowej eskadry MiG-29 (co najmniej 14 myśliwców).
Dokument, po raz pierwszy wśród podpisanych już dwustronnych umów o bezpieczeństwie, przewiduje możliwość przechwytywania w przestrzeni powietrznej Ukrainy rakiet i dronów wystrzelonych w kierunku Polski.
Today in Warsaw, Poland’s Prime Minister @donaldtusk and I signed the Agreement on Security Cooperation between Ukraine and the Republic of Poland.
This unprecedented document includes a provision for shooting down Russian missiles and drones in Ukraine’s airspace that are fired… pic.twitter.com/AChZfTsV03
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) July 8, 2024
Również po raz pierwszy w porozumieniu o bezpieczeństwie mowa o utworzeniu „Legionu Ukraińskiego” – szkoleniu kadr Sił Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy na terytorium Polski, z którego będą korzystać obywatele Ukrainy czasowo przebywający w Polsce i z innych krajach.
Umowa zawiera potężny blok dotyczący współpracy w przemyśle obronnym, w szczególności lokalizacji zakładów produkcyjnych polskich firm obronnych na Ukrainie oraz badania dodatkowych możliwości wspólnej produkcji obronnej.
Polska będzie także kontynuować prace węzła logistycznego POLLOGHUB i wykorzystanie potencjału LytPolUkrbrig do wzmacniania Sił Zbrojnych.
Dokument ma na celu wzmocnienie współpracy w sferze pozamilitarnej, w szczególności w zakresie wywiadu, cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa morskiego i informacyjnego oraz ochrony infrastruktury krytycznej.
Poszczególne bloki porozumienia dotyczą ożywienia i odbudowy gospodarczej, infrastruktury granicznej oraz rozwoju potencjału tranzytowego.
Współpraca polityczna obejmuje kwestie integracji europejskiej, realizację ukraińskiej formuły pokojowej, sankcje, odszkodowania za szkody wyrządzone Ukrainie, a także postawienie agresora przed wymiarem sprawiedliwości.
Сьогодні у Варшаві з Прем’єр-міністром Польщі Дональдом Туском підписали Угоду про співробітництво у сфері безпеки між Україною та Польщею.
У цьому безпрецедентному документі передбачено положення про збиття в повітряному просторі України російських ракет і дронів, випущених у… pic.twitter.com/3JWwCLIu6p
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) July 8, 2024
Polska wyraźnie potwierdza swoje poparcie dla członkostwa Ukrainy w UE i NATO.
Dokument został podpisany w celu wdrożenia Wspólnej Deklaracji G7 w sprawie wsparcia dla Ukrainy, która została przyjęta w Wilnie 12 lipca 2023 r.
W sumie Ukraina zawarła już 21 dwustronnych umów o bezpieczeństwie: z Wielką Brytanią, Niemcami, Francją, Danią, Kanadą, Włochami, Holandią, Finlandią, Łotwą, Hiszpanią, Belgią, Portugalią, Szwecją, Islandią, Norwegią, Japonią, USA , UE, Estonią, Litwą i Polską.
„Ukraina inicjuje zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z dzisiejszym rosyjskim atakiem” – Wołodymyr Zełenski
Rosja uderzyła w Kijów, Krzywy Róg, Dniepr i miasta obwodu donieckiego. Dochodzi do ataku w jednym z najważniejszych szpitali – „Ochmatdicie” w Kijowie.
W wyniku dzisiejszego rosyjskiego ataku na Ukrainę rannych zostało ponad sto osób. W tej chwili wiadomo o 31 ofiarach śmiertelnych. Obecni uczcili swoją pamięć minutą ciszy.
Prezydent powiedział, że Ukraina inicjuje obecnie zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z rosyjskim atakiem na infrastrukturę cywilną, w tym na szpital dziecięcy. Wezwał do współpracy na rzecz pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za terroryzm, a Putina za rozkazywanie ataków.
„Na wszystko co próbują z nim rozmawiać na temat pokoju, Rosja odpowiada atakami na domy i szpitale. Dlatego możemy jedynie zmusić Rosję do pokoju, tylko razem możemy tego dokonać, wszyscy na świecie, którzy naprawdę chcą pokoju. Wymaga to wystarczającego wsparcia, wystarczającej determinacji i prawdziwie wspólnych działań” – podkreślił Wołodymyr Zełenski.
Głowa państwa zauważyła także, że poleciła urzędnikom państwowym znalezienie technicznie przygotowanego szpitala, w którym lekarze „Ochmatdyty” będą mogli nadal udzielać pomocy dzieciom.